Održana tematska sednica Saveta za praćenje primene preporuka UN za ljudska prava: U fokusu prisilni nestanci

E. S.
E. S.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Tematska sednica Saveta za praćenje primene preporuka Ujedinjenih nacija za ljudska prava, kojoj je prisustvovalo oko 40 predstavnika iz republičkih organa, skupštinskog odbora, udruženja građana i organizacija civilnog društva i međunarodnih organizacija, održana je danas u Palati Srbija.

Na sednici su predstavljene ključne informacije u sklopu pripreme državne delegacije koja će predstavljati Drugi periodični izveštaj Republike Srbije o primeni Međunarodne konvencije o zaštiti svih lica od prisilnih nestanaka, pred Komitetom UN-a za prisilne nestanke, 18. marta 2025. godine, u Ženevi.

U državnoj delegaciji, koju će predvoditi Veljko Odalović, predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije, ispred Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog su prof. dr Rejhan Kurtović, državni sekretar, Snežana Trkulja, v.d. pomoćnika ministra, Svetlana Đorđević, viši savetnik, Milena Banović, viši savetnik, kao i Vladimir Šoć, samostalni savetnik.

Sednica Saveta za praćenje primene preporuka UN za ljudska prava Foto: minljmpdd.gov.rs/

Otvarajući sednicu, predsednik Saveta i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov posebno se zahvalio Koordinaciji srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije, Komesarijatu za izbeglice i migracije, Crvenom krstu Srbije, Centru za zaštitu žrtava trgovine ljudima, kao i perdstavnicima organizacija civilnog društva i partnerima što su se odazvali pozivu da, kako je rekao, otvorimo dijalog u oblasti prava nestalih lica i članova njihovih porodica.

Nakon što je prisutne, koji nisu članovi Saveta, upoznao sa radom ovog tela i predstavio neke od najvažnijih preporuka UN Komiteta, ukazao je i da uz ovaj državni izveštaj nije podnet nijedan takozvani izveštaj iz senke, što se, kako je naglasio, može oceniti kao dobro, značajno.

Sednica Saveta za praćenje primene preporuka UN za ljudska prava Foto: minljmpdd.gov.rs/

Ministar je i izrazio žaljenje što se pozivu na današnju sednicu Saveta nisu odazvali oni predstavnici civilnog društva koji su predstavnici Platforme organizacija civilnog društva za saradnju sa mehanizmima UN-a za ljudska prava u Savetu, i to sada kada se, kako je naglasio, Savet bavi posebnim humanitarnim pitanjima, koji su u središtu Konvencije o zaštiti lica od prisilnih nestanaka.

Veljko Odalović, šef državne delegacije, napomenuo je da je delegacija do sada održala pet pripremnih sastanaka, kao i da joj pred odlazak predstoji još jedan sastanak, napominjući da će on biti održan već naredne nedelje, u četvrtak.

„Smatramo da će jedna od tema, koja će biti kvalitetno pozitivno ocenjena pred Komitetom, jeste sve ono što smo do sada uradili oko pripreme za usvajanje zakona o nestalim licima, a što ćemo predstaviti na najbolji mogući način u Ženevi“, istakao je šef delegacije.

Naime, pripremljen je i u proceduri je usvajanja Nacrt zakona o nestalim licima i članovima njihovih porodica, a koji je detaljno predstavio Duško Ćutilo, v.d. pomoćnika ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koji je i naveo da bi uskoro trebalo da počne i javna rasprava u vezi sa zakonom.

Sednica Saveta za praćenje primene preporuka UN za ljudska prava Foto: minljmpdd.gov.rs/

Na ovoj sednici su zatim izlagali i predstavnici Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije, predstavnici Komesarijata za izbeglice i migracije, zatim Crvenog krsta Srbije, Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima.

Takođe, svoj dopinos na ovoj sednici su dali Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji, Udruženje porodica „Suza“, nevladina organizacija „Klik aktiv“ i drugi.

Prema ustaljenoj praksi, sednici Saveta prisustvovali su i predstavnik Službe Narodne Skupštine ispred Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova, predstavnici agencija UN-a u Srbiji i drugi.

Državnu delegaciju Republike Srbije, koja će 18. marta ove godine voditi konstruktivni dijalog sa članovima Komiteta za prisilne nestanke, osim predstavnika Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društvenog dijaloga, koje koordinira pripremu i rad delegacije, čine i predstavnici Ministarstva spoljnih poslova, Mnistarstva pravde, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Komisije za nestala lica, Republičkog vrhovnog tužilaštva i Crvenog krsta Srbije.

(Telegraf.rs)

Video: Srbi sa Kosmeta stigli u Kraljevo, dočekani sa pogačom i solju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA