Ovo je Kuća romske kulture: Na ovom mestu radi se na očuvanju i promociji romskog identiteta i jezika

E. S.
E. S.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Kuća romske kulture predstavlja jedinstven prostor posvećen očuvanju i promociji romskog jezika, tradicije i kulture. O značaju ove institucije, ali i ulozi medija u jačanju romskog identiteta, razgovarali smo sa direktorkom Kuće romske kulture Marijom Elezović, kao i sa njenim zamenikom Milošem Ackovićem.

Bogato nasleđe koje treba sačuvati

Marija Elezović naglasila je da je neophodno kontinuirano raditi na očuvanju jezika, kulturne baštine i edukaciji mladih, kako bi se romska tradicija prenela na buduće generacije.

- Mi smo Kuća romske kulture. Pre svega, pozivamo Rome da predstave svoju bogatu kulturu. Takođe, imamo i izuzetno bogat jezik, koji se govori u celom svetu. Pozivamo i ljude iz čitavog sveta da se upoznaju sa našom prebogatom kulturom. Često možemo da čujemo kako drugi o Romima govore da smo siromašni, a u stvari, mi smo veoma bogati. Mi imamo svoj jezik, svoju zastavu, svoju himnu - istakla je Elezović.

Dodala je da se u gotovo svim jezicima sveta pojavljuju strane ili nove reči, uglavnom iz engleskog jezika, što utiče i na romski jezik.

- Mladi Romi prilagođavaju svoj jezik savremenim trendovima. Sigurna sam da se sada moj deda ljuti na mene dok govorim, zato što sam i ja veliki broj romskih reči zamenila nekim drugim. Zato smo mi ovde i zato pozivamo naše mlade da se nikako ne stide svog maternjeg jezika. Naš jezik je prebogat, moramo ga negovati i raditi na tome da se uči i u školama - naglasila je ona.

Izazovi u očuvanju identiteta

Miloš Acković, zamenik direktora Kuće romske kulture, govori o važnosti institucionalne podrške u očuvanju romskog nasleđa, ali i o izazovima s kojima se suočavaju u procesu njegove promocije i afirmacije u društvu.

- Očuvanje romskog jezika, kulture i tradicije nije samo pitanje identiteta, već i pitanje opstanka jednog bogatog nasleđa koje doprinosi celokupnom kulturnom mozaiku društva. Nažalost, suočavamo se sa problemom nedostatka resursa, ali i manjkom svesti o značaju očuvanja romske kulture. Zbog toga je ključno da institucije pruže podršku, a da mediji imaju aktivniju ulogu u promovisanju našeg kulturnog identiteta - rekao je Acković.

Kako kaže, važno je da se mladi uključe u ovaj proces.

- Kada mladi razumeju vrednost svog jezika i kulture, oni postaju ambasadori svog naroda. Naš zadatak je da im pružimo priliku da uče, istražuju i prenose svoje znanje dalje. Kuća romske kulture je upravo mesto gde to mogu da urade - dodao je on.

Očuvanje romske kulture i jezika zahteva zajednički napor cele zajednice, institucionalnu podršku i angažovanje medija. Samo kroz kontinuirani rad, edukaciju i afirmaciju romskog identiteta, ovo bogato nasleđe može zauzeti zasluženo mesto u društvenom prostoru - prepoznato, poštovano i ravnopravno.

(Telegraf.rs/A.N.)

Video: Ovako danas izgleda kružni tok Autokomanda: Semafori ne rade, ali nema ni gužve

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA