Gorica je imala cistu na jajniku, a unutra je bio najopasniji tumor! Danas ima važnu poruku za sve žene

   ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Rak jajnika je podmukla bolest koju sam otkrila tako što sam imala cistu na jajniku koja je pukla, pa sam hitno morala na operaciju, ispričala je Gorica Đokić, članica Udruženja "Progovori" u podcastu Zdravo sa Ivanom, otkrivajući nam kako je izgledala njena borba sa opakom bolešću.

Naime, ovaj tip raka nastaje u tkivu jajnika i može se proširiti na druge delove tela, te spada u kategoriju najpodmuklijih bolesti koje pogađaju žensku populaciju. Gorica je imala tu sreću da se rak otkloni na vreme.

- Simptomi su veoma nespecifični, javlja se nadutost stomaka, zatvor, bol u donjem delu stomaka, u leđima, štucanje. Takođe, javlja se neobično vaginalno krvarenje, to su sve simptomi koji su u stvari navodili na ovu vrstu raka, ali kažem, apsolutno ja o tome ništa nisam znala, zato nisam ni obratila pažnju da bih to negde na vreme regulisala, ispričala je Đokić u podcastu.

Gorica kroz Udruženje "Progovori" apeluje na sve žene da obavljaju redovno ginekološle preglede, nesebično deleći svoju priču.

- Rak grlića materice i rak jajnika su zaista potpuno dve različite bolesti. Rak grlića materice može da se otkrije na vreme, da se prevenira, postoji vakcina sada u našoj zemlji, ali ni za rak jajnika ni u svetu, ni kod nas ne postoji rani skrining za otkrivanje ove bolesti. Zato se mi trudimo zaista sa strukom, sa medijima, da podižemo svest o ovoj bolesti. Evo nedavno smo kao udruženje snimili jedan film, dokumentarni film, "Sreća, pazi, snima se", u kojem se priča o dve pacijentkinje, mene kao predstavnice starije generacije i Selene kao mlade devojke koja je sa samo 24 godine obolela. Dakle, hoćemo da pokažemo da se ta granica pomera i da zajedno svi podižemo svest o raku jajnika, kaže Đokićeva.

Ona se osvrnila i na statistiku, jer u Srbiji 850 žena godišnje oboli od ove bolesti, a od raka grlića materice oko 1.500.

Snažna borba

Dok se borila sa bolešću, otac joj je preminuo na rukama, ipak, ova hrabra žena uspela je da pobedi i bolest, i sve nedaće, te ističe koliko je važno da imate podršku.

- Lečila sam se 17 meseci tako što sam imala dve teške operacije u roku od nekih 20 dana. Posle toga sam imala i šest hemoterapija, tako da je to negde bio početak, da kažem, mog lečenja i susreta s ovom bolešću. Psihološka podrška je jako bitna jer mi o ovoj bolesti zaista moramo da pričamo javno. Pridružila sam se udruženju kada sam se izlečila, krenula da tu negde svoju borbu kanališem i pomažem drugim ženama, ispričala je Đokić u podcastu Zdravo sa Ivanom.

Iako se tačan uzrok raka jajnika ne zna, postoje faktori koji mogu povećati rizik od obolevanja. Neki od njih uključuju stariji uzrast, porodičnu istoriju raka jajnika ili drugih vrsta raka, i genetske mutacije poput BRCA1 ili BRCA2 gena. Takođe, žene koje nisu imale decu, ili su imale probleme sa plodnošću, takođe su izložene većem riziku.

- Najteže je to što ženu na neko vreme izbaci iz koloseka, ali druga stvar je mnogo teža. Meni su otklonili matericu, jajnike, deo trbušne maramice... to je teško. Naravno u procesu lečenja ostaje se i bez kose i to je za ženu dodatna trauma. Ali, ja obično danas kada razgovaram sa ženama kažem da to nije najveći problem - kosa poraste, ali jajnici, materica, trbušna maramica, limfne žlezde se nikad neće vratiti, iskrena je Gorica.

Psihološka podrška

Kroz udruženje postoje i radionice za psihološku podršku ženama, ali savetuje se i dodatna pordrška  stručnjaka, a pre svega neophodna je podrška porodice i okoline.

- Susretila sam se sa ženama koje kriju bolest. To je kao da uzmete džak i nosite ga na svojim plećima. Tako da mora da postoji i psihološka podrška, mora žena da se okrene nekim svakodnevnim stvarima koje će nju da oplemene, da podignu, da ne razmišlja samo o bolesti, objasnila je.

Najnoviju epizodu podcasta Zdravo sa Ivanom pogledajte u videu sa početka teksta ili na našem Youtube kanalu.

(Telegraf.rs)

Video: Sve o plodnosti i sterilitetu, koliko nas odlaganje materinstva izlaže ririku, dr Stevan Milatović

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA