Sve o spornom 4. zahtevu studenata za umanjenje školarina! Vlast tvrdi da je već ispunjen, evo šta je ključno

   
Čitanje: oko 5 min.
  • 29

Blokade na fakultetima i u jednom delu osnovnih i srednjih škola u Srbiji i dalje se nastavljaju. Prema najnovijim podacima Ministarstva prosvete, u zemlji je trenutno u blokadi 8 odsto škola, u 92 odsto nastava se održava regularno, dok sada jedan deo prosvetnih radnika najavljuje potpunu obustavu nastave u narednom periodu. Iako vlast tvrdi da su svi zahtevi ispunjeni, studenti smatraju drugačije, a mi podsećamo koji je to četvrti sporan zahtev koji preti da ugrozi regularan završetak ove školske i akademske godine.

Studenti četvrtim zahtevom žele ka besplatnom obrazovanju

Studenti u blokadi precizirali su u detaljnom pojašnjenu ovog zahteva za povećanje budžeta za visoko obrazovanje da traže uvođenje novog davanja koji bi fakultetima obezbedili sredstva u visini od 50 odsto ukupne vrednosti ESPB bodova koje bi studenti inače plaćali. Da pojasnimo, fakulteti određuju cenu boda, a država bi se, prema zahtevu studenata, obavezala da svakako plaća polovinu tih bodova, što bi njima smanjilo školarine.

"Time bi se izdvajanja za visoko obrazovanje povećala bez promene same cene ESPB boda, koju određuju fakulteti, a studenti bi plaćali 50 odsto odsto nižu školarinu od celokupnog iznosa", naveli su studenti u konkretizaciji pomenutog zahteva, a koji smataju da je ovo prvi korak ka besplatnom obrazovanju.

"Dalje zahtevamo da se ostatak sredstava ravnomerno raspodeli između ostalih stavki budžetskih glava Studentski standard i Više i univerzitetsko obrazovanje, izuzimajući zarade i druge prihode zaposlenih", istakli su studenti.

Mali: Izdvojeno 12.01 milijardi dinara, zahtev ispunjen

Međutim, dok studenti i dalje smatraju da zahtev nije ispunjen, prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je 30. januara ove godine da je obezbeđeno dodatnih 12.01 milijardi dinara za visoko obrazovanje i istakao da će zbog tih sredstava studentske školarine biti smanjene za 50 odsto.

- Želim da objavim da je i poslednji, četvrti zahtev studenta ispunjen. Da podsetim građane Srbije, taj zahtev je bio da se poveća budžet za visoko školstvo za 20 odsto, to je 12 milijardi dinara. Želim da obavestim građane Srbije da smo mi taj novac i obezbedili kao što je predsednik Aleksandar Vučić i rekao - izjavio je Mali tada za Tanjug i dodao da Vladi za to nije potreban rebalans budžeta i da je novac obezbeđen kroz preraspodelu prostora, ali i istakao kako je ovim korakom ispunjen poslednjih zahtev.

"Dakle, ispunili smo taj poslednji zahtev i obezbedili 12,01 milijardu dinara. Taj novac će se iskoristiti za smanjenje školarine za studente u iznosu od 50 odsto, za pokrivanje materijalnih troškova, za eventualno povećavanje plata zaposlenima u visokom školstvu. To naravno zavisi upravo od profesora, dekana i rektora i studenata i ono što očekujem jeste da ćemo sesti u nekom trenutku i razgovarati o tačnoj preraspodeli tih sredstava koje smo obezbedili. Ali ono što je važno, to je da je taj četvrti zahtev ispunjen i da je 12,01 milijarda na raspolaganju u visokom školstvu, za preraspodelu ili za korišćenje, kao što je predsednik Vučić i obećao - naglasio je tada Mali.

Rektorski kolegijum zahteva zakonsku regulaciju 

Ubrzo potom usledila je i dopuna ovog zahteva, a kada je 14. februara prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio da su na sednici doneli zaključak u pogledu principa po kojima bi trebalo da se zasnivaju institucionalna rešenja povezana sa finansiranjem visokog obrazovanja, odnosno, ispunjavanja četvrtog zahteva plenuma studenata.

Kako je rektorski kolegijum tada naveo, ispunjenje četvrtog zahteva, uključujući i deo zahteva koji se odnosi na pokriće troškova studenata po osnovu školarine, treba obezbediti tako što bi se izmenom zakona i drugih propisa i odgovarajućim finansijsko-pravnim aranžmanom između države i studenata osiguralo da država studentima pokrije trošak plaćene školarine u iznosu od 50 odsto.

Takođe, u zaključcima se navodi i kako će rektorski kolegijum uputiti inoviran nacrt izmena i dopuna Zakona za visoko obrazovanje Ministarstvu prosvete, a koji je Univerzitet izradio u decembru 2024. godine.

Kao drugi zaključak i rektorskog kolegijuma navode da treba obezbediti punu autonomiju univerziteta i fakulteta čiji je osnivač Srbija u pogledu utvrđivanja visine školarine, njene naplate u punom iznosu i raspolaganja punim iznosom tako stečenih prihoda kao sopstvenim sredstvima, na način definisan opštim aktima univerziteta i fakulteta, te da to prestavlja jedan od suštinskih preduslova autonomije univerziteta.

Moguća potpuna obustava nastave

Par dana kasnije, čini se da situacija i dalje "tupka" u mestu, dok iz jednog dela prosvetnih radnika sada najavljuju i potpunu obustavu nastave od 24. do 28. februara, a sve dok se ovaj i ostali zahtevi studenata ne ispune.

Kako navode iz portala Zelena učionica, sastanak na kom su prisustvovali predstavnici Asocijacije škola u štrajku, udruženja PULS osnovnih škola, PULS srednjih škola, Foruma Beogradskih gimnazija, Foruma škola Banata i drugi predstavnici gradova, održan je juče, a na njemu je donet zaključak da se uputi zahtev svim prosvetnim radnicima koji trenutno rade 30 ili 45 minuta, da tokom sledeće sedmice, od 24. do 28. februara obustave nastavu, dok je upućen i poziv na veliki protest.

"Kolege iz Foruma škola Banata predložile su u narednom periodu formiranje Prosvetne komore Srbije, strukovnog udruženja prosvetnih radnika kroz koje bi mogli da utičemo na različite segmente obrazovnog sistema", stoji još u saopštenju, dok je dodato i da je naglašena potreba dodatnog umrežavanja svih škola kako bi protok informacija bio efikasniji.

Vučević: Nadam se da će svi shvatiti da je trenutak za vraćanje u redovnu nastavu

Pre dva dana o problemu obustave nastave u pojedinim školama govorio je i predsednik Vlade Srbije u ostavci Miloš Vučević koji tvrdi da je sada manje škola u blokadi nego što ih je bilo pre Sretenja, i ovom prilikom apelovao na sve škole da počnu normalno da fukncionišu, kao i da je dobro što je došlo do razgovora Ministarstva prosvete i Univerziteta u Beogradu.

On je dalje istakao kako se nada da će se svi dozvati pameti i i shvatiti da je trenutak za vraćanje u redovnu nastavu, a kako ne bi izgubili godinu.

"Sa tim niko nema pravo da se igra. Nemojte decu da kažnjavate. Mislim da je ovo poslednja opomena. Postigli smo dogovor sa onima koji su bili ovlašćeni. Moj apel da se sve škole vrate u normalno funkcionisanje, ako vam je stalo do ugleda prosvete“, rekao je Vučević.

Vučević je dodao i da je dobro što se odvijaju razgovori i sastanci između predstavnika Vlade Srbije i Univerziteta u Beogradu, pa naveo da će istih biti još.

"Dobro je da razgovaraju dekani sa Ministarstvom prosvete", rekao je tada Vučević.

(Telegraf.rs)

Video: Snimili smo baš krupne pahulje snega u Beogradu: Evo šta sledi do kraja nedelje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milica

    20. februar 2025 | 12:41

    Naravno da je ispunjen oni samo traže neki novi izgovor jer im se ne vraća na te fakultete

  • Срб

    20. februar 2025 | 13:35

    Пленум ској титови омладинци

  • Zoran

    20. februar 2025 | 14:00

    Postenom narodu su dozlagrdili vise i oni i njihovi plenumi

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA