2. mart je kritičan za škole, ovaj datum mogao bi da promeni sve: Neke se već izjasnile da nastavljaju štrajk

M. L.
M. L.    ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 32

Roditelji, đaci, ali i nastavnici, čini se nikad nisu bili napetiji nego ovih dana. I dalje je neizvesno kako će se ova školska godina završiti, a rok da se sve dovede u red, koji su nadležni u više navrata pominjali, neke škole će ipak probiti!

Podsetimo, nadležni su bili jednoglasni da je mart poslednji rok da se propuštena nastava nadoknadi bez radikalnih poteza poput produženja školske godine. Međutim, kako saznajemo, neke osnovne škole u Vojvodini već su najavile da će štrajk nastaviti i u martu. Sudeći po tome da je 1. mart nezvanični rok da se škole vrate redovnom funkcionisanju, moglo bi se reći da je upravo 2. mart najkritičniji, odnosno datum kada će i nadležni na osnovu preseka stanja moći da kažu šta dalje.

Većina osnovnih i srednjih škola u Srbiji već je poslala Ministarstvu prosvete svoje planove nadoknade nastave zbog delimične ili potpune obustave rade. Kako je bilo reči, nastavu je moguće nadoknaditi ako se obustava nastave prekine do marta. Inače, po zakonu je moguće da se školska godina produži za jednu nedelju.

U najnepovoljnijem položaju su svakako osmaci, kojima se školska godina inače ranije završava i koji još imaju i završni prijemni, ali i za maturante u srednjim školama koji konkurišu na neke od stranih fakulteta.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović je naglasila da "deci ne možemo da oduzmemo pravo na obrazovanje" i da je važno pronaći modalitete da se deca vrate u đačke klupe i završe školsku godinu".

Ona je navela da je važno učenicima omogućiti da se pripremaju za završni ispit, kome prethodi probni završni ispit, prema kalendaru obrazovno-vaspitnog rada predviđen za 21. i 22. mart. A što se tiče rokova, ministarka je ponovila da je potrebno da se "što pre uspostavi redovan proces rada i naprave planovi nadoknade časova".

Svi modeli nadoknade

1. Više skraćenih časova

Jedan od modela nadoknade koji se predlaže jeste da se časovi skrate na 30 minuta i da deca umesto šest ili sedam časova dnevno imaju osam ili devet. U srednjim školama, posebno gimnazijama, taj oblik nadoknade je teško izvodljiv, jer su đaci već preopterećeni. Tu može da se primeni drugi model. Kažu da je trenutno najteža situacija u Moravičkom okrugu i u Beogradu, gde deo škola uopšte nije imao nastavu u drugom polugodištu.

2. Produžetak školske godine

Zaključno sa ovom nedeljom portebno je nadoknaditi 20 radnih dana, za sada je, kažu ovuz razliku moguće dostići, ali je neophodno što pre odabrati odgovarajući model nadokande. Jedna od opcija je produžetak školske godine, ali ako se produži školska godina to znači i da se pomera završni ispit za osmake i da se onda on neće održati kako je planirano 16, 17. i 18. juna već može da bude 23, 24. i 25. juna. Onda se ulazi u jul sa objavljivanjem liste želja, upisom u srednje škole.

3. Radne subote

Jedan od modela nadoknade je i održavanje radnih subota kako bi đaci nadoknadili gradivo. To bi značilo da bi imali slobodnu nedelju, dok bi subotom išlil u školu sve dok se ne obradi svo gradivo predviđeno za školsku godinu.

4. Skratiti gradivo

Ovo je najnoviji predlog koji se takođe razmatra, a koji je, rekli bismo, i najmanje popularan od svih. Jedna od opcija je da se gradivo sažme i da se deci predaje samo osnovno, kako bi što lakše i što brže prešli gradivo koje ih čeka.

(Telegraf.rs)

Video: Irena Blagojević: Album "Srebro i zlato" je metafora borbe za kvalitet

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jasna

    19. februar 2025 | 12:57

    Strasno je sve ovo. Kako Vas nije sramota da onemogucavate osnovno obrazovanje deci, gospodo ucitelji i nastavnici?! Automacki podlezete keivicnom gonjenju, sto ce se naravno i dogoditi. Zasluzujete razmestaj na najudaljenije lokacije i sve moguce sankcije.

  • Nikolas

    19. februar 2025 | 12:47

    KO NECE DA RADI NEMA PLATE I NEK ZA NAGRADU DOBIJE OTKAZ KAO NA ZAPADU !!! KO NECE NEMORA DA RADI!!!

  • Baxter88

    19. februar 2025 | 12:55

    Prvo plate strajkacima regulisati, ko ne radi nema ni dinara, posteno! Pa da vidimo ako jos 3-4 meseca mogu da idu po ulici vikendom, plate od blizu 100 000 din nastavnicima nema a troskovi i komunalije idu, nema problema, slobodno pa dokle god zele...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA