Društvena inkluzija: Prilika za napredak, ne čin milosrđa. Diverzitet nosi razvoj, u Srbiji se smatra ustupkom

E. S.
E. S.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Društveni diverzitet donosi niz prednosti svakoj zajednici – različita iskustva, znanja i ideje obogaćuju celokupno društvo. Socijalni naučnici već odavno ukazuju na to da uključivanje pripadnika različitog porekla, obrazovanja i socijalnog statusa donosi benefite ne samo pojedincima, već i društvenoj grupi u celini.

Međutim, u Srbiji je društvena inkluzija manjinskih grupa još uvek često shvaćena kao čin dobročinstva, a ne kao razvojna prilika. Ovakav pristup otežava istinsku integraciju i održava distancu između različitih grupa. Romska zajednica, koja ima bogatu i specifičnu kulturu, često se suočava s predrasudama i stereotipima, dok su njeni doprinosi društvu nedovoljno prepoznati. Iako antropolozi i etnolozi potvrđuju vrednost svake kulture, u dominantnom narativu romska kultura je često marginalizovana i nepravedno omalovažena.

Mladi pripadnici manjinskih zajednica žele da budu uključeni u društvo ne kao deo nekog „programa“ ili „kvote“, već kao ravnopravni članovi zajednice čiji se glas i doprinos ceni. Ključ promene leži u obrazovanju – kada se deca od najranijeg uzrasta uče o prednostima društvenih razlika, inkluzija postaje prirodan proces, a ne ustupak.

Romska kultura je sastavni deo srpskog društva i zaslužuje svoje pravo mesto, oslobođeno predrasuda i stereotipa. Prava inkluzija nije čin milosrđa, već prilika za razmenu znanja, iskustava i stvaranje tolerantnijeg i naprednijeg društva.

(Telegraf.rs / A. N/Romanenevimata.rs)

Video: Stop rasizmu! U Beogradu održana šetnja sa porukom u znak sećanja na ubistvo Roma Dušana Jovanovića

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA