Krstače isklesane u kamenu svedoče o trajanju Srba na Kosovu! Jedno selo naselili pre 500 godina, evo dokaza

E. T.
E. T.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Srpsko selo Klobukar u opštini Novo Brdo u kome je do sredine juna meseca 1999. godine živelo oko 300 Srba koji su, poznato je, pripadali najbogatijim Kosovskometohijskim Srbima, ruinirane, devastirane i razidane kuće svedoče da je na delu scenario potpunog zatiranja tragova srpstva.

Desetine ostataka razidanih kuća i groblje zaraslo u trnje i korov "govore" i opominju da su se Srbi u Klobukar naselili pre oko 500 godina, kako je to zapisao Atanasije Urošević, iz Malesije, Skadarske regije i sa teritorije Jablanice poručje uz administrativnu liniju Leskovca i Kosova i Metohije.

U ovom selu oslonjenom na takođe do pre dvadesetak godina čisto srpska sela Jasenovik, Gornji i Donji Makreš i Bostane nije bilo srpskog domaćinstva iz koga odrasla osoba nije bila zaposlena u Novobrdskom rudniku, govori sa Telegraf rs. S. Ivanović.

Klobukar Foto:N.Zejak

Tvrdi da su albanski ekstremisti iz obližnjih planinskih sela sa područja Kosovske Kamenice odmah posle povlačenja srpke vojske i policije naoružani do zuba ciljano nasrnuli na Srbe u Klobukaru.

"Znali su da će progonom Srba iz Klobukara među kojima je bilo više desetina rudarskih inžinjera, ekonomista i intelektulaca drugih obrazovnih profila,uplašti seljane i da će njihovim progonom prekinuti vezu Srba iz ostalih sela sa Gnjilanem,manastirom Draganac i posebno sa Bostanom centrom cele Novobrdske regije", navodi ona.

Smišljenoneko je 2009.godine umesto obnove porušenih kuća povratnnicima iz Klobukara sagradio 20 povratničkih kuća na lokaciji udaljenoj deset kilometara od sela.

Vratilo se dvadesetak staraca ali su nepunu godinu dana kasnije jedan za drugim napustili kuće i po drugi put se iselili iz rodnog kraja.

Klobukar Foto:N.Zejak

Danas u tim povratničkim kućama živi i njima raspolaže bivši pripadnik Kosovske policije koji ne dozvoljava prilazak kućama uz obrazloženje da jedini on ima pravo da sa lokalnog zemljanog puta priđe kućama skrivenim iza šume.

O trajanju Srba u Klobukaru svedoči jedino u trnje i šiblje zaraslo groblje na kome istrajavaju nadgrobni spomenici klesani pre više stotina godina i po neki nadgrobni spomenik podignut pre stotinak godina.

"Sve su porušili i pokušali da zatiranjem groblja zatru svaku nadu u mogući povratak", kaže N. Savić uz obavezno ime ne objavljujte jer se ime iole viđenijeg Srbina iz Klobukara nalazi na spisku za hapšenje zbog navodnih ratnih zločina.

Klobukar Foto:N.Zejak

Na groblje o zadušnicama dođe da upali sveću po neko od naslednika ,uglavnom starije žene,ćerke domaćina iz Klobukara.

Ono što zabrinjava, kako on reče, je to što na groblju od završetka rata do danas niko nije sahranjen jer niko ne želi da pokojnika ostavi na milost i nemilost novopridošlim stanovnicima Klobukara ,koji su uz raznošenje građevinskog materijala sa kuća razneli i mermerne ploče sa grobišta.

Klobukar Foto:N.Zejak

Ipak sve dok na groblju zajedno sa zapisima opstaju krstače isklesane u kamenu trajaće i istina da je Klobukar i u vreme Turaka bio srpska naseobina.

Ono što, kako on reče, raduje je činjenica da niko nije prodao imovinu niti želi da proda te da je veliki broj zainteresovanih da se vrati na svoje ukoliko im vlasti dozvole i pomognu da se nesmetano vrate na zgarišta umesto u „sabirni centar“ kako su povratnici nazvali zaseok u kome su im bile sagrađene povratničke kuće.

(Telegraf.rs/N.Zejak)

Video: Ko je uhapšen u borbi protiv korupcije: Jedan gradonačelnik, nekoliko biznismena

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Куч Калимеро

    13. februar 2025 | 18:24

    Па зар ту нису већ били Срби 75 векова?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA