U Srbiji godišnje od neke vrste maligniteta oboli oko 370 dece! Ovi tumori su najzastupljeniji

E. S.
E. S.    ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Međunarodni dan dece obolele od raka je ustanovljen 2002. godine od strane Međunarodne konfederacije Udruženja roditelja dece obolele od raka. Od tada se obeležava u više od 100 zemalja širom sveta. U Srbiji je ovaj datum postao deo nacionalnog Кalendara javnog zdravlja 2013. godine, na inicijativu udruženja roditelja dece obolele od raka i uz podršku Ministarstva zdravlja.

Rak kod dece čini od 0,4 do 4% svih malignih bolesti u opštoj populaciji širom sveta i vodeći je uzrok smrti dece i adolescenata uzrasta od 0 do 19 godina. Svetska zdravstvena organizacija i Međunarodno udruženje za borbu protiv raka su prošle godine, započele trogodišnju kampanju za period 2024–2026. godina u cilju prevazilaženja izazova i smanjenju nejednakosti sa kojima se suočavaju deca obolela od raka i njihove porodice. Ove godine pažnja celokupne javnosti, stručne i opšte, biće usmerena ka intervencijama koje se odnose na poboljšanje tretmana, nege, kvaliteta života, emocionalnih i socijalnih potreba dece obolele od raka, kao i njihovih porodica.

Poslednje procene Međunarodne agencije za istraživanje raka iz 2022. godine pokazuju da je kod više od 275.000 dece registrovan neki oblik maligne bolesti, a da je više od 105.000 dece umrlo iste godine od raka. U svetu će se prema istim procenama do 2050. godine registrovati 285.000 novih slučajeva malignih bolesti kod dece, a 110.000 dece će umreti od raka ako se ne ulože dodatna ulaganja u poboljšanje pristupa zdravstvenim uslugama ili lečenju raka u detinjstvu. Na osnovu postojeće organizacije i načina funkcionisanja zdravstvenog sistema u oblasti pedijatrijske onkologije globalno, gotovo 45% dece neće biti dijagnostikovano, a čak 84,1% ove dece potiče iz nerazvijenih i srednje razvijenih zemalja. Sveobuhvatnim intervencijama moglo bi da se izbegne više desetina hiljada smrtnih slučajeva kod dece obolele od raka do 2050. godine.

- U Srbiji rak kod dece i adolescenata čini između 0,8 i 1,1% svih novoobolelih osoba u strukturi obolevanja od svih malignih bolesti. Svake godine u Srbiji se registruje u proseku oko 370 dece, oba pola između 0 i 19 godina, sa nekom vrstom maligniteta. Кao i u većini zemalja u razvoju, i u Srbiji je gotovo dve trećine novoobolele dece (67,5%) uzrasta do 15 godina.Četiri grupe bolesti, leukemije, tumori mozga, tumori koštano-zglobnog sistema i limfomi, čine najčešće maligne bolesti u detinjstvu. Ove četiri grupe malignih oboljenja čine više od dve trećine (72,1%) svih maligniteta u detinjstvu. U proseku svake godine 40 dece starosti od 0 do 19 godina izgubi bitku sa ovom bolesti. Najčešći uzrok smrti u detinjstvu u Srbiji su tumori mozga, leukemije, tumori koštano-zglobnog sistema i limfomi. U strukturi umiranja od svih malignih bolesti manje od dve trećine umrle dece (64,3%) je bilo u uzrastu do 15 godina. Najčešći razlog smrtnog ishoda kod dece u uzrastu do 15 godina su tumori mozga i leukemije, dok su u uzrastu od 15 do 19 godina, u strukturi umiranja, najčešći uzrok smrti od maligniteta tumori koštano-zglobnog sistema i leukemije, navode iz Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".

Uspeh lečenja i stopa preživljavanja dece obolele od raka zavisi od regiona i stepena ekonomske razvijenosti. U visokorazvijenim zemljama sveta stopa preživljavanja iznosi 80%, ali u pojedinim delovima sveta koji imaju slabije razvijene resurse iznosi svega 20%. Tim povodom su Svetska zdravstvena organizacija i Međunarodno udruženje za borbu protiv raka postavili cilj da se do 2030. godine postigne eliminacija bola i patnje kod dece koja se bore protiv raka i da se preživljavanje dece sa bilo kojom dijagnozom raka u svetu poveća na 60%.

(Telegraf.rs)

Video: Stefanović: Uhapšeno 4 inspektora soc. zaštite jer su omogućili rad domu u Barajevu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA