Kako probiotici pomažu u borbi protiv virusa i bakterija?

A. V.
A. V.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Naš imunitet često trpi posledice ubrzanog tempa života. Stres na poslu, nedostatak kvalitetnog sna i fizičke aktivnosti, neredovna i često nezdrava ishrana –sve su to faktori koji mogu oslabiti naš imunitet.

I dok obično povezujemo imunitet s celokupnim zdravljem organizma, sve više istraživanja pokazuje da se adut za snažan imunitet krije upravo u našim crevima. U nasim crevima živi milijarde "dobrih" mikroorganizama koji igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja.

Ove korisne bakterije i gljivice pomažu u varenju, stvaranju vitamina i najvažnije, u zaštiti od štetnih mikroba.

U sluznici naših creva nalazi se složen sistem imunskih ćelija i tkiva. Ovaj sistem funkcioniše kao "obaveštajna služba" imunog sistema, prikupljajući informacije o prisutnim mikroorganizmima i šaljući signale imunološkim ćelijama zaduženim za proizvodnju antitela (imunoglobulina).

Kada je sve idealno, ovi "dobri" mikroorganizmi ne samo da pomažu u varenju hrane, već učestvuju i u sintezi određenih vitamina (vitamina K i B12), a pomažu i našem imunom sistemu u borbi protiv drugih štetnih mikroorganizama i to na više načina (npr. održavanjem ravnoteže između “dobrih” i "loših" mikroorganizama u našim crevima, ali i očuvanjem integriteta crevne barijere). Zato su probiotici, kao korisne bakterije i gljivice, naši saveznici u održavanju ove ravnoteže.

Ako to znamo, onda je jasno zbog čega su probiotici postali nezamenjivi saveznici kada je u pitanju održavanje ravnoteže u našim crevima, što direktno utiče na naš imunitet.

Mr ph spec Milan Rakić Mr ph spec Milan Rakić/ Foto: Privatna arhiva

Koje su ključne koristi probiotika u jačanju imuniteta?

Podstiču proizvodnju antitela

Antitela su prirodna zaštita našeg organizma od infekcija. Na primer, određena vrsta ovih antitela nalazi se u visokim koncentracijama u majčinom mleku (imunoglobulin A) i štiti novorođenče od gastrointestinalnih i respiratornih infekcija dok njegov imuni sistem ne sazri.

Određeni probiotici podstiču naš imuni sistem da proizvodi više ovih antitela – koji su prva linija odbrane u borbi protiv virusa i bakterija. Kada se antitela vežu za patogene, oni tada postaju vidljivi za naše ćelije imunog sistema, čime se smanjuju šanse za dalje razmnožavanje štetnih mikroorganizama i nastanak infekcije.

Jačanje crevne barijere

Crevna barijera funkcioniše kao filter koji sprečava ulazak štetnih supstanci u krvotok. Probiotici podržavaju strukturu i funkciju ove barijere, smanjući rizik od infekcija i upala koje mogu nastati kada barijera oslabi.

Protivzapaljensko dejstvo

Hronične upale u organizmu mogu dovesti do brojnih zdravstvenih problema, kao što su bolesti srca, dijabetes, ali i autoimune bolesti. Probiotici mogu pomoći da se smanje upalni procesi u organizmu tako što stabilizuju ravnotežu mikroflore i smanjuju proizvodnju zapaljenskih faktora, kakvi su na primer citokini.

Zaštita od virusnih infekcija

Probiotici mogu pružiti dodatnu zaštitu od sezonskih bolesti poput prehlade i gripa. Određeni sojevi probiotika dokazano smanjuju učestalost i težinu infekcija disajnih puteva, pomažući da ostanemo zdravi tokom zime. Takođe, pomažu u zaštiti od rotavirusa, koji oštećuje sluzokožu creva i podstiče rast štetnih bakterija.²

Da li je važno koji probiotik koristimo?

Preporučuje se kombinacija probiotika Lacticaseibacillus rhamnosus GG i Saccharomyces boulardii, jer zajedno deluju efikasnije nego pojedinačno. Lacticaseibacillus rhamnosus GG dokazano smanjuje učestalost i težinu respiratornih infekcija, pomažući nam da ostanemo zdravi, dok jedinstvena probiotska gljivica Saccharomyces boulardii pomaže u jačanju crevne barijere. Dodatno, ova kombinacija pomaže da se smanji upala.

Enterobiotik Foto: Promo

Šta je još važno da znamo?

Probiotici su živi mikroorganizmi, što znači njihov broj u kapsulama može opadati tokom vremena zbog osetljivosti na razne faktore poput temperature, ali i prisustva vlage i kiseonika.

  • Zato je, kada biramo dobar probiotik, ključno da obratimo pažnju na broj živih mikroorganizama koji će biti prisutni u trenutku kada ga koristimo, a ne u trenutku proizvodnje; (slikovit primer: na maratonu se prijavilo 1.000 učesnika, ali je samo određen broj njih izdržao trku do kraja).
  • Broj probiotskih kultura obično je izražen u milijardama kako bi se osiguralo da dovoljna količina korisnih mikroorganizama dospe u naš organizam i ispolji željeni efekat na naše zdravlje; (slikovit primer: da bismo izgradili kuću, nije nam dovoljno samo par cigli, potrebno nam je mnogo više).

Zbog svega navedenog preporučujem EnteroBiotik® FORTE kapsule, koje između ostalog sadrže kombinaciju probiotika Lacticaseibacillus rhamnosus GG i Saccharomyces boulardii. Ovaj preparat je proizveden u naučno-istraživačkom centru Probiotic Exellence Center® i posebno upakovan u inovativno pakovanje aTECH, koje štiti probiotike i garantuje efikasnost ovog preparata do kraja roka upotrebe.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Užarene lopte iznad Vranja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Znam ja, učiteljice!

    19. februar 2025 | 17:44

    Pa, nikako ne pomažu obolelom. Ali zato pomažu svima koji ih prodaju!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA