36 kobnih vožnji na isti način je odnelo živote u Srbiji: Ovo rade skoro svi vozači, a može da ih košta života
Od saobraćajnih nesreća u Srbiji godišnje nastrada više od 500 ljudi, dok je u prethodne tri godine zabeleženo prosečno 36 saobraćajnih nezgoda sa poginulim licima u slučaju preticanja vozila, izjavio je danas direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Milan Koković.
On je rekao da iako 85 odsto vozača u Srbiji vezuje pojas, čak 130 lica smrtno strada zbog toga što ga ne vezuje i dodao da će usvajanjem novog Zakona o bezbednosti saobraćaja možda biti uvedena promena koja bi podrazumevala da vozač odgovara za sva lica koja unutar vozila nisu vezala pojas.
Govoreći o lančanim sudarima u našoj zemlji rekao je da na njih utiče nedovoljno odstojanje između dva vozila, neprilagođena brzina i vremenske prilike kao što je magla.
"Lančani sudari se najviše događaju u zimskim uslovima kada procenimo uticaj leda, snega, zatim prve kiše i jednostavno našu brzinu ne prilagođavamo takvim otežanim uslovima, već se vodimo najvećom, odnosno mi imamo ograničenje brzine, recimo na autoputu 130 kilometara na čas. Jednostavno Zakon o bezbednosti saobraćaja kaže da brzinu moramo da prilagodimo uslovima saobraćaja i stanju puta, tako da ta brzina ne mora da bude uvek maksimalno propisana, već u nekim situacijama mora da bude manja", kazao je on.
Naglasio je i da je svako četvrto lice koje nastrada pešak, a da polovinu od toga čine lica koja imaju više od 65 godina.
"Jednostavno apelujemo naravno na sve, na sva lica starija od 65 godina, jednostavno da moraju da budu svesni da njihove psihomotorne sposobnosti nisu kao što su nekada bile, a oni nisu svesni toga. I vrlo često ulaze u rizične situacije koje ne mogu da savladaju, a oni, na žalost, misle da mogu", rekao je Koković.
On je istakao i da je od početka godine smrtno stradalo troje vozača bicikla, kao i da je važno da se nosi kaciga zbog toga što 60 do 70 odsto biciklista pogine zbog povrda glave.
Koković je onima koji nameravaju da putuju na planine ukazao na najčešće greške koje se prave.
"Korišćenje mobilnog telefona, prekoračenje brzine, korišćenje pojasa, zatim vožnja pod dejstvom alkohola i poštovanje saobraćajnih propisa i preporuka. Kada govorimo o zimskim centrima jako je bitno da ne zaboravimo da smo još uvek u periodu u kom možemo očekivati svakog trenutka pojavu leda i snega, moramo imati zimsku opremu u našem vozilu i pre svakog putovanja pripremiti naše vozilo", zaključio je Koković.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ko je uhapšen u borbi protiv korupcije: Jedan gradonačelnik, nekoliko biznismena
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.