![Vranje vršnjačko nasilje Vranje vršnjačko nasilje](https://xdn.tf.rs/2023/01/30/vranje-670x447.jpg)
Upaljeni alarmi nakon stravičnog vršnjačkog nasilja u Vranju: Kako zaustaviti agresivnost kod maloletnika?
Nedavno nas je opet uznemirila vest o vršnjačkom nasilju u Vranju, kada su trojica srednjoškolaca pretukla trinaestogodišnjaka i nanela mu teške telesne povrede. U tom gradu tokom prošle godine zabeležena su četiri slučaja vršnjačkog nasilja. Lokalna mreža za borbu protiv vršnjačkog nasilja deluje preventivno.
Nasilničko ponašanje u školama među učenicima nije retkost. Počinje zadirkivanjem, ismevanjem, vređanjem i preraste u fizičko nasilje. Brojni su uzroci vršnjačkog nasilja.
- To što su nam deca sve više i više anksiozna, agresivna, u smislu ne kanališe se njihova energija na pravi način. Doprinose najviše i ove društvene mreže, igranje igrica čitave noći, neispavanost. Sve to dovodi decu do i te igrice koje su pretežno borbene povećavaju agresivnost kod dece - smatra Jelena Tasić, pedagog u Ekonomskoj školi u Vranju.
Preventivno delovanje je navažnije, kažu stručnjaci, razgovor sa decom i edukacija da se nasilje spreči.
- Mnogo je bitna među ljudima i decom komunikacija i razumevanje u razgovoru, ako treba nekome da se pomogne i desi se nekada da dođe do rasprave zbog gluposti, ali se brzo reši i shvatimo da to nije u redu - kaže Mateja Stevanović, učenik.
- Sport i neke fizičke aktivnosti u kojima mogu da učestvuju deca koje im odgovaraju, da rade na tome, da rade na sebi, da prosto razgovaraju - navodi učenica Teodora Mitić.
Lokalna mreža za borbu protiv vršnjačkog nasilja deluje preventivno već dve godine, a Kancelarija za mlade od 2021. godine. Timovi obilaze škole u gradu i selima, organizuju akcije, predavanja, predstave, radionice kroz koje je prošlo oko tri hiljade dece i mladih.
- Ono što smo prepoznali od strane mladih jeste da im je bila potrebna jedna aplikacija gde bi se vršila anonimna prijava vršnjačkog nasilja. Kancelarija za mlade je u toku izrade te aplikacije koja se zove "Tihi heroj" gde će mladi anonimno moći da prijave nasilje - kaže Luka Trajković iz Kancelarije za mlade u Vranju.
- Negde je bio predlog da ukoliko postoji mogućnost u dogovoru sa direktorima se odrade identifikacione kartice za sve učenike, da se zna ko je učenik, a ko ne i da se spreči ulazak lica koji nisu đaci te škole - navodi Danijela Milosavljević, gradska većnica zadužena za socijalna pitanja.
U Lokalnoj mreži za borbu protiv vrnjačkog nasilja su i Centar za socijalni rad, policija, sudstvo, tužilaštvo, Zdravstveni centar, škole i njihovi timovi.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Ugašen je Instagram nalog Jelene Karleuše, evo šta se desilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lord
Vrlo lako,osposobiti popravne domove,a tamo se zna "terapija".A ovako su deci data ogromna prava,najveca glupost koja je mogla da se uradi!
Podelite komentar
ARS
Samo studentski protesti, blokade mmogu da zaustave vršnjačko nasilje ali organizujte im slobodu kretanja sa pečenjem prasića, roštilja, muzike a može i nešto ,,drugo,, što se koristi na studentskim blokadama i dobićete rešenje ?
Podelite komentar
xy
Vaspitanjem koje ne postoji!!!!!
Podelite komentar