Spektakl na nebu iznad Srbije! Četiri planete videće se golim okom, evo do kad je moguće uživati u senzaciji

S. J.
S. J.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

I u Srbiji na noćnom nebu od početka ove godine može da se vidi retka spektakularna pojava u kojoj je šest planeta Sunčevog sistema vidljivo istovremeno, od toga četiri golim okom, a za dve je potreban teleskop.

Ukoliko bude vedro nebo tokom noći, ljubitelji astronomije će narednih dana moći da uživaju u ovom astronomskom prizoru koji nije toliko čest. Prema rečima stručnjaka, ovo je proces "sustizanja i okupljanja" planeta na nebu, te posmatračima nudi prizor za divljenje koji će trajati do kraja meseca.

Branko Zvezdar Simonović, popularizator astronomije, kaže da smo već dugo u prilici da na nebu prepoznamo četiri sjajne planete.

- Počevši od zapada, tu je najsjajnija Venera, pored koje se nalazi najtamniji Saturn. Na sredini neba visoko je Jupiter, a prema istoku nalazi se Mars. Ove planete su veoma sjajne i upravo po tome se ističu u odnosu na zvezde koje su u pozadini. Kako je u velikim gradovima prisutno svetlosno zagađenje, zvezde se takoreći i ne vide, te su ove planete lako uočljive - kaže Simonović i dodaje:

- Planete se ređaju duž jednog luka koji se zove ekliptika i nisu nasumično razbacane kao zvezde. Ovo je pojava širokog polja, nije strogo uzeta kao teleskopska pojava i zato je najbolje pronaći neko otvoreno mesto prema jugu kako bi se pogledom obuhvatile sve četiri planete.

Simonović ističe i da posmatranje ove pojave može početi u prvi sumrak i mrak, jer kasnije tokom noći Venera i Saturn prvi zalaze.

- Od 31. januara ove godine ovoj družini se priključio i Mesec, koji će narednih dana prošetati duž ekliptike među planetama. Unutar ovog skupa nalaze se još i Uran i Neptun, ali to nisu goloočne planete, pa u teleskopu ostaju bezmalo zvezdolike. Veoma je retko da se u jednom trenutku vide sve četiri planete Sunčevog sistema, ali nije neobično da tokom jedne noći imamo mogućnost da vidimo ovako veliki broj planeta - zaključio je Simonović.

(Telegraf.rs/Kurir.rs)

Video: Sina su vezali u praznoj kući, pa mučili satima: Ispovest o nasilju, majka iz Vranja sve opisala

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lik

    9. februar 2025 | 14:52

    Gledajući iz moga dvorišta, sve te planete se obrću istom brzinom kao i svaka „zvezda“, nema razloga da kažem kako se Jupiter ili Venera razliku od zvezda samo zato što je to neko iz nekih predstava usvojio, ja mislim da nije zdravo misliti ono što ne vidiš, ako očeš da misliš ono što ne vidiš, onda se moraš obučiti za to..

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA