Institut za onkologiju dobio modernu tehnologiju za otkrivanje raka dojke: Skrining spašava živote
Direktor Instituta za onkologiju i radiologiju dr Milan Žegarac izjavio je danas povodom Međunarodnog dana borbe protiv malignih bolesti da se u toj centralnoj onkološkoj ustanovi u Beogradu i Srbiji godišnje leči oko 40.000 pacijenata i upozorio da se broj obolelih ne smanjuje, ali da se broj umrlih, zahvaljujući skrining programima, ipak umanjuje.
"Borbu protiv malignih oboljenja vodimo svakog dana. Broj obolelih ne smanjuje se, ali ono što primećujemo je da se smanjuje broj umrlih, što je svakako uspeh u lečenju. Ono što je bitno i treba ponavljati da je važno da se sprovode skrining programi i da se bolest otkrije što ranije jer je izlečenje u ranoj fazi bolesti u većini slučajeva apsolutno moguće i uspešnije", naveo je Žegarac za Tanjug i naglasio da je Institut krajem januara dobio novu sofisticiranu tehnologiju "Fluo bim" koji otkriva u kojem je stadijumu rak dojke i šta je najbolje preuzeti.
Direktor Instituta kazao je da je aparat kojim se unapređuje operativno lečenje karcinoma dojke, a koji omogućava precizniji uvid u stanje limfnih čvorova, već uveliko u upotrebi i već 15 pacijenata je operisano uz pomoć "Fluo bima".
"Taj aparat služi za otkrivanje limfnih čvorova tokom operacije karcinoma dojke. To je sastavni deo operacije koji se radi do sada, ali ovo je unapređena tehnika i sofisticirana, tako da već vidimo veoma dobar efekat upotrebe tog aparata", rekao je Žegarac.
Zahvaljujući tom aparatu, otkriva se stadijum karcinoma, koje je vrste i koju vrstu terapije je najblje primeniti.
"Sjajna vest je da smo dobili Fluo bim, to je aparat koji je prvi na ovim prostorima, to je donacija Milovana Smiljanića, čoveka koji 60 godina živi u Parizu i koji je želeo da donira srpskom zdravstvu, nešto što nam je potrebno i aparat je stigao pre desetak dana", rekao je Žegarac.
Na Institutu, kao centralnoj onkološkoj ustanovi zemlju leči se veliki broj pacijenata sa različitim vrstama malignih bolesti.
"Kod nas se godišnje leči oko 40.000 pacijenata, bilo da se zrače, bilo da prime hemioterapiju, bilo da se operišu. Kada je u pitanju zračna terapija, imamo veoma veliki broj pacijenata svakog dana - svakodnevno se ozrači skoro 400 pacijenata, oko 250 ih primi hemioterapiju, dok se dvadesetak operiše", rekao je Žegarac.
To su podaci o pacijentima na dnevnom nivou.
"Ono što je primetno je da se pacijenti sada ipak javljaju ranije, što nama olakšava put do njihovog izlečenja", naveo je Žegarac koji je naveo da su najmlađi pacijenti u okviru pedijatrijskog odeljenja maltene bebe.
Karcinom dojke se najčešće dijagnostikuje
Prema njegovim rečima,među obolelima ima dosta i mladih osoba, mladih žena.
"Pogotovo kada je u pitanju karcinom dojke, imamo i pacijentkinju od 25 godina", rekao je Žegarac.
Ono što se i u svetu i kod nas najčešće dijagnostikuje je karcinom dojke.
Svaka osma žena, statistički gledano, oboli od karcinoma dojke.
Kada je u pitanju muška populacija, na prvom mestu je karcinom pluća. Od raka pluća naviše oboljevaju dugogodišnji pušači. Kod muškaraca zatim sledi karcinom debelog creva, a kod žena ginekološki maligniteti.
Dodao je da akcenat treba staviti na faktore koje znamo, koji mogu da budu uzrok malignih bolesti, na njih možemo da utičemo i na to treba da obratimo pažnju.
Jedan od najvažnijih preventivnih koraka je sprovođenje redovnog skrininga. Žegrac je podsetio da se sprovode skrining programi za karcinom dojke, za kolorektalni karcinom i za ginekološke malignitete i dodao da je u poslednje vreme krenuo pilot projekat skrininga za karcinom pluća kod dugogodišnjih pušača.
To je, kako je naveo, dobar metod za rano otkrivanje raka pluća koji je generalno vrlo agresivna bolest.
Skrining je ključ
Podsetio je na permanentna ulganja u zdravstvo, zahvaljujući kojima Institut ima osam lineranih akceleratora.
"To su radioterapijske mašine koje kod nas rade tokom celog dana i upravo zato tako veliki broj pacijenata može da dobije zračnu terapiju. Što se tiče hemioterapije, od maja prošle godine na C-listu su ušli novi inovativni lekovi, tako da su sada terapije znatno poboljšane i lekovi su dostupni, što svakako olakšava put u lečenju najtežih bolesti, kada su u pitanju i karcinom dojke, i karcinom pluća, i melanom, koji su veoma agresivna oboljenja", naveo je on.
Svakako je potrebno nastaviti sa skrininzima, unapređivati ih, jer, kako kaže Žegarac, ako imamo dobar skrining imaćemo i bolje rezultate.
On je naveo da se rezulati skrininga jasno vide na primeru karcinoma dojke.
"Ranije smo imali oko 3-3,5 hiljade novootkrivenih slučajeva, a sad, uz povećan obim skrining programa i više od 4,5 hiljade. Broj umrlih se čak za nijansu smanjio", naveo je Žegarac i dodao da je su navedeni rezultati efekat sprovođenja skrininga ali da mogu i treba da budu još bolji. Dobro razvijen skrining program, iskustvo je nekih zemalja, odražava se na to da imaju manje obolelijh, a da pacijenti imaju duže preživljavanje, istakao je Žegarac.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Rekonstrukcija nakon raka dojke nije hir nego potreba svake žene da nastavi život normalno
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.