Neverovatno otkriće srpskih arheologa: Ovo mesto sada ima jedva 1.000 stanovnika, nekada je tu bio veliki grad

A. N.
A. N.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Na obalama Drine na samoj granici između Srbije i Bosne i Hercegovine u Skelanima nalazi se pravo arheološko blago. Iako sada broji oko 1.500 stanovnika, nekada je upravo ovo malo mesto bilo veliki rimski administrativni centar sa čak 40.000 žitelja. Skelanski rimski grad Municipijum Malvezacijum prvi je otkrio austrougarski istoričar Karl Pač krajem 19. veka koji je otkrio nadgrobne spomenike, rimsku nekropolu i kasnoantičko groblje.

"Tu se nalazio jedan veliki grad koji je imao svoje uređene puteve kojima je novac išao do Višegrada i dalje prema Dubrovniku. Lokalitet se prostire na oko 900 kvadrata, a na oko 100 kvadrata se nalaze mozaici na kojima su ostali sačuvani motivi, tu su i ostaci rimskih termi, zidova. S obzirom na veličinu prostorija i kvalitet mozaika pretpostavlja se da je to bio objekat nekog gradonačelnika" kažu za RINU u Arheološkom muzeju u Skelanima.

Skelani, arheološko blago Foto: RINA
Skelani, arheološko blago Foto: RINA
Skelani, arheološko blago Foto: RINA
Skelani, arheološko blago Foto: RINA
Skelani, arheološko blago Foto: RINA

Ovaj arheološki lokalitet je od izuzetnog značaja kako za domaće, tako i za svetske istraživače i arheologe. Doprinosi i turističkom razvoju opštine Srebrenica.

Tokom prethodnih godina vršena su brojna arheološka istraživanja, a krajem 2023. godine završeni su radovi na zaštiti lokaliteta. Postavljena je tada nadstrešnica, zaštitna ograda, adekvatno osvteljenje i obeleženo je nalazište informacionom tablom.

"Više od 100 godina priča o ovom lokalitetu je bila zaboravljena, jer se mislilo da je tokom vremena reka Drina sve odnela i uništila, jer se nakon prvobitnih istraživanja Karla Pača ona izlila. Međutim, na inicijativu arheologa Mirka Babića iz Bijeljine otpočela su arheološka istraživanja 2008. godine na više lokacija u Skelanima. Radilo se oko pet sedmica, a tokom prvih dana otkriven rimski mozaik, koji se smatra jednim od najbolje sačuvanih. Potom sa daljim iskopavanjima počeli su se ukazivati ostaci velelepne palate, za koju se pretpostavlja da je bila u upotrebi do početka 4. veka kada je stradala u ratbom sukobu" dodaju i sagovornici.

Nakon ovih istraživanja osnovan je Arheološki muzej u Skelanima, a potom je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika 2011. godine proglasila Arheološko područje Skelani nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

(Telegraf.rs/RINA)

Video: U Biblioteci grada Beograda otvorena izložba "Knjiga od slika"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA