Planinama u Srbiji do sredine februara preti alarmantno stanje, a EVO o čemu je reč

   ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Kraj januara doneo je Srbiji rekordno toplo vreme i temperature do 22°C. U Beogradu je izmereno rekordnih 21,4°C, što je najviša ikada temperatura izmerena u januaru od 1887. godine. Toplo je bilo i na planinama, što je dovelo do toga da se sneg skoro u potpunosti otopi do 1500 metara nadmorske visine. Čak i na najvišim planinama ima vrlo malo snega, na Kopaoniku je ostalo samo 20 cm snega. Bez snežnog pokrivča već danima je Zlatibor, a na ovoj planini snežnog pokrivača ima samo Torniku i na pojedinim ski stazama.

Zlatibor, februar Foto: Đorđe Đurić

Početak februara doneo je pad temperature vazduha, ali se nastavlja suvo vreme. Samo danas je na jugu i na zapadu Srbije bilo slabih sipećih padavina.

Srbija će i narednom periodu biti pod uticajem snažnog anticiklona, a kako ćemo se se nalaziti na njegovom istočnom obodu, sa severoistoka će doći do priliva još malo hladnijeg vazduha, dok će glavnina i jezgro vrlo hladne vazdušne mase prodirati na jug istočnije od našeg područja i Balkana.

Sinoptička situacija Foto: NMMB

Dakle, pod uticajem anticklona i visokog vazdušnog pritiska, u Srbiji do kraja sedmice neće biti padavina i očekuje se uglavnom vedro, za vikend uz više oblačnosti.

Sinoptička situacija Foto: NMMB

Prema trenutnim prognozama, padavina neće biti bar narednih 10 dana, odnosno do sredine februara.

Veoma visok vazdušni pritisak sa severozapada Evrope, koji će narednih dana svojim centrom od 1049 milibara dominirati nad severozapadnom Evropom, tokom sledećeg vikenda izmstiće se nad istok kontinenta i biće vrlo visok, uz vrednosti od 1053 milibara.

Tokom vikenda u Srbiji će i dalje biti suvo, ali uz više oblačnosti i uz pojačan jugoistočni i istočni vetar, u košavskom području i jak.

Polje visokog pritiska koji će dominirati Evropom, sprečavaće prodor oblačnosti, ciklona i padavina sa Atlantika unutar kopna i do Srbije i ti sistemi premeštaće se ili dosta severnije ili južnije.

Kako su planine već bez snežnog pokrivača, osim oni najviše, to će samo pogoršati veoma lošu aktuelnu situaiciju u ski centrima, što bi se veoma nepovoljno moglo odraziti i na zimski turizam.

Čak i na planinama iznad 1700 metara gde ima oko 20 cm snega, može u narednom periodu doći do manjeg smanjenja, ali s obzirom na to da će biti hladno, uz temperatuee u minusu, snežni pokrivač neće se istopiti iznad ovih visina i zadržao bi se i da ne bude padavina, bar do sredine meseca.

Dobra vest je da će narednih dana na planinama biti hladno, noću uz temperature i do minus 10 stepeni, tako da će temperature ići u prilog tamo gde ima uslova za veštačko osnežavanje.

Inače, u narednom periodu minimalna jutarnja temperatura biće od -5 do 0, na planinama do -10°C, a tokom dana od 4 do 8°C, što su temperature u skladu sa kalendarom.

Poslednjih godina, situcija je i više nego često alarmantna na planinama zbog nedostatka snega i to ne samo u Srbiji, već i u regionu i širom Evrope, pa i u višim predelima Alpa, koji su neretko i iznad 2000 metara usred zime bez snežnog pokrivača.

Prošlogodišnji janaur prvi put u istoriji protekao je bez snežnog pokrivača na Kopaoniku tokom prve polovine meseca, i tadašnji doček Nove godine prošao je bez snega.

Dosadašnji deo zime doneo je nešto obilniji sneg tokom decembra i početkom januara, pa je 5. januara na Kopaoniku mereno 56, a na Zlatiboru 53 cm, nakon čega je došlo do otapanja snežnog pokrivača.

(Telegraf.rs)

Video: Predstavnici Srpske liste otvorili novi blok u okviru Doma zdravlja Donja Gušterica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA