Ministarstvo zaštite životne sredine: Novi Sad dobitnik titule Grad vlažnih područja
Novi Sad dobio je prestižnu akreditaciju Grad vlažnih područja (Ramsar Wetland City) i time postao prvi grad na Balkanu koji je dobitnik te titule, saopštilo je danas Ministarstvo zaštite životne sredine.
Odluka o tome doneta je na 64. sednici Stalnog Komiteta Ramsarske konvencije, nedavno održanoj u Švajcarskoj.
Na poslednjem zasedanju Stalnog komiteta, uz Novi Sad, akreditovano je još šest evropskih gradova u Francuskoj, Švajcarskoj, Poljskoj i Belgiji, dodaje se u saopštenju.
Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović ocenila je da to značajno priznanje Novom Sadu potvrda da je u tom gradu postignuta ravnoteža između urbanog razvoja i zaštite vlažnih područja.
"Ponosna sam što je Novi Sad jedan od prvih gradova u ovom delu Evrope koji je posvećenošću i brigom o prirodnim dobrima na svojoj teritoriji, uspeo da stekne titulu Grad vlažnih područja. Reč je o priznanju na svetskom nivou za izuzetan primer balansiranog razvoja grada, bez narušavanja zdrave i čiste životne sredine", navela je Vujović.
Kako je dodala, Novi Sad je prepoznao značaj vlažnih područja za zaštitu prirode i prilagođavanje na klimatske promene i štitio je ta područja na adekvatan način.
"Zato je dobar primer održivog urbanog razvoja, ključnog za unapređenje kvaliteta života građana, što i jeste naš glavni cilj", istakla je Vujović.
Vlažna područja se nalaze pod izuzetnim pritiskom prirodnih i antropogenih promena, a posebno ona koja se nalaze unutar ili u blizini urbanih sredina, navodi se u saopštenju Ministartsva.
Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić rekao je da je Novi Sad, koji je Evropska prestonica kulture i Omladinska prestonica Evrope, Evropski grad šuma, dobijanjem akreditacije Grada vlažnih područja dobio globalno priznanje za svoju izvanrednu prirodnu baštinu i dobio priliku da postane lider u očuvanju zaštite životne sredine.
"Kroz titulu Ramsarske konvencije, Novi Sad postaje deo globalne mreže gradova posvećenih zaštiti močvarnih područja. To omogućuje efikasniju razmenu znanja, iskustava i najboljih praksi sa drugim gradovima širom sveta. Osim toga, dobijanje titule omogućava Novom Sadu i Novosađanima da ostvare brojne finansijske i ekonomske benefite", rekao je Đurić.
On je dodao da će Grad kod evropskih fondova moći da konkuruše za finansiranje projekata iz oblasti zaštite životne sredine, revitalizacije vlažnih područja i razvoja zelene infrastrukture.
"Promocija prirodnih staništa privući će turiste iz celog sveta, što će dodatno unaprediti lokalnu ekonomiju, kroz veće prihode u oblasti turističke i ugostiteljske privrede. Takođe, ova inicijativa će podstaći građane da aktivnije učestvuju u zaštiti prirode kroz edukativne programe", naveo je Đurić.
Pored značaja koja nose kao centri biodiverziteta, ta staništa ublažavaju uticaj klimatskih promena i služe kao prirodni prečistači koji pomažu unapređenju kvaliteta vode.
Ramsarska konvencija, čiji je potpisnik i Srbija, prvi put uvodi akreditaciju Grad vlažnih područja (Wetland City Acreditation) 2015. godine.
Priznanja su dodeljena u 2018, 2022. i 2025. godini, za ukupno 74 grada širom sveta, od čega je 14 evopskih gradova, među kojima je i Novi Sad.
Na teritoriji Srbije je 11 područja, na površini od ukupno 120.000 hektara, upisano na listu Ramsarskih područja, a to su Obedska bara, Ludaško jezero, Stari Begej - Carska bara, Slano Kopovo, Gornje Podunavlje, Zasavica, Labudovo okno, Koviljsko-petrovaradinski rit, Vlasina, Peštersko polje i Đerdap.
Prvo prekogranično Ramsarsko područje između Srbije i Rumunije, Park prirode Gvozdena vrata-Đerdap, proglašeno je 2023. godine.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gradilište multifunkcionalnog, kreativno-inovativnog i digitalnog centra „Ložionica“
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.