Novi snažan ciklon juri ka Evropi i doneće oluju velikom broju zemalja: Otkrivamo preti li nevreme i Srbiji
U prethodna dva dana snažan ciklon sa severa Atlantika doneo je orkansko nevreme nalik uraganu severozapadnim predelima Evrope, uz orkanske vetrove od skoro 200 km/h. Oluja je rušila sve pred sobom od Irske do Škotske. Oluja se danas obrušila na sever Evrope, odnosno na Norvešku.
I dok se vremenska situacija danas nad Irskom i Britanskim ostrvima stabilizovala, u ovom času preko Atlantika premešta se novi veoma snažan ciklon, koji će se već sutra obrušiti na Irsku i Britanska ostrva. Za razliku od prethodnog, ovaj ciklon će se pred obalama Irske skoro pa zaustaviti i zadržavati, zbog čega ćeduže uticati na vreme. Očekuje se pad vazdušnog pritiska na 950 milibara, dok je prethodni opao na neverovatnih 939 mb. Iako će biti reč ponovo o ekstremno snažnom ciklonom, srećom, biće nešto slabijeg intenziteta u odnosu na prethodni.
Novi ciklon doneće olujno nevreme Irskoj, Engleskoj, Velsu i Škotskoj, uz olujne vetrove, a na obalnom području Irske očekuju se orkanski vetrovi od 140 km/h.
Očekuju se obilne padavine i vrlo visoki talasi.
Iako će se centar ciklona obrušiti direktno na Irsku, ovaj ciklon zahvatiće i područje od Portugalije i Španije preko Francuske i zemalja Beneluksa do Nemačke i doneti jake i olujne vetrove i vrlo obilne padavine. Na obalnom području Atlantika od Portugalije i severozapadne Španije do zapadne obale Francuske očekuju se olujni vetrovi od 120 km/h, uz vrlo visoke talase i obilne kiše i pljuskove sa grmljavinom.
Ovaj ciklon, sledeće sedmice stovriće i sekundarni ciklon nad Đenovskim zalivom, koji će uticati na vreme u Alpima, na centralnom Mediteranu, na Jadranu i u Srbiji.
Dobra vest da serija snažnih ciklona sa Atlantika neće donositi nevreme Srbiji i našem području, dok će se istovremeno obrušavati na jugozapadnu, zapadnu i severozapadnu Evropu, uz olujne vetrove i obilne padavine.
Cikloni na vreme u Srbiji uticaće u narednom periodu na izraženo južno strujanje iznad našeg područja, pri čemu se sa severa Afrike preko Mediterana očekuje priliv vrlo tople vazdušne mase. Maksimalna temperatura narednih dana biće i iznad 15 stepeni, počertkom sledeće sedmice i do 20 stepeni.
Očekuje se uglavnom umereno oblačno vreme, uz dosta sunčanih perioda.
Ipak, pod uticajem ciklona sa Atlantika i sekundarnog sa centralnog Mediterana, u utorak krajem dana i u noći ka sredi, a potom i u četvrtak krajem dana i tokom petka u Srbiji se očekuju prolazna naoblačenja sa kišom, a zbog vrlo toplog vremena kiša će padati i na najvišim planinama, uz otapanje snežnog pokrivača.
Sve do sredine sledeće sedmice temperature u Srbiji biće više za 10, pa i do 15 stepeni od proseka za ovo doba godine koji iznosi od 1 do 5°C.
Od 30. januara, odnosno od četvrtka u Srbiji se očekuje priliv hladnije vazdušne mase i pad temperatura vazduha, tako da će početkom februara one imati vrednosti od 5 do 10 stepeni, što je i dalje iznad proseka.
Dakle, Srbiji u narednom periodu ne prete oluje, niti snažni vetrovi sa Atlantika, a iako će ih povremeno biti, ne očekuju se ni značajnije padavine. Biće natprosečno toplo, bez one prave zime sa snegom na vidiku. Od jačih vetrova očekuju se samo u košavskom području, gde će narednih dana jugoistočni vetar biti pojačan, a na jugu Banata i u Podunavlju povremeno i jak.
(Telegraf.rs)
Video: Džinovska oluja juri prema Evropi: Milioni upozoreni na najveći stepen opasnosti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bhm
Jedini benefit sto nemamo more je taj da nemamo ni vremenske katastrofe.
Podelite komentar