Dom zdravlja u Nišu dobio novo vozilo: Prevoziće decu sa posebnim potrebama i lekare
Zahvaljujući saradnji UNICEF-a i Ministarstva zdravlja Razvojno savetovalište za decu sa posebnim potrebama niškog Doma zdravlja dobilo je danas automobil koji će omogućiti da se deca prevezu do savetovališta, kao i da se lekari, psiholozi, logopedi i drugi zaposleni prevezu do dece koja ne mogu da dođu do savetovališta.
Posebni savetnik Ministra zdravlja prof. dr Nebojša Tasić kazao je novinarima da u razvoju dece sa posebnim potrebama veliki značaj imaju Razvojna savetovališta.
„Prema nekim istraživanjima u Srbiji više od 60.000 dece ima neke od posebnih potreba i deo su osetljivih grupa. To je značajan broj u Srbiji, a značajan broj ih je i u Nišu. Apsolutni je fokus i Ministarstva zdravlja i UNICEF-a na rad sa ovom decom jer je dokazano da rani skrining dece sa posebnim potrebama i jedan kvalitetan rad sa njima edukovanih stručnih ljudi može dati fantastične rezultate i omogućiti im normalan rast i razvoj. Dom zdravlja Niš ima fantastičan, edukovani i stručni tim koji zna da radi sa ovom decom“, izjavio je dr Tasić.
Direktor Doma zdravlja Niš dr Milorad Jerkan rekao je da kroz tu zdravstvenu ustanovu godišnje prolazi između 5.000 do 5.500 dece koja imaju određene probleme u razvoju, dok u celom Nišavskom okrugu ima između 15 i 20.000 dece koja imaju određene probleme u razvoju.
„Mi smo koristili naše automobile kada je trebalo da se ide u neko udaljeno mesto, a ovo je prvi automobil koji smo namenili baš za Razvojno savetovalište, što ne znači da će biti i poslednje. Potrudićemo se da u narednom periodu nabavimo bar još dva,tri vozila jer imamo obavezu da obiđemo dosta dece koja imaju određene probleme u razvoju, a njihovi roditelji nisu u mogućnosti da ih dovedu do Doma zdravlja“, izjavio je dr Jerkan.
Rukovoditeljka programa za zdravlje i rani razvoj UNICEF-a doktorka Jelena Zajeganović Jakovljević izjavila je da saradnja UNICEF-a sa Ministarstvom zdravlja po pitanju unapređenja razvoja dece u ranom detinjstvu, sa posebnim fokusom baš na decu sa smetnjama i teškoćama u razvoju, datira unazad već decenijama.
„Vođeni nacionalnim programom za unapređenje razvoja u ranom detinjstvu mi smo godinama unazad osnaživali mrežu Razvojnih savetovališta i formirali timove za porodično orijentisane rane intervencije. Ti timovi su dobili jako dobru edukaciju koja je došla iz zemalja koje su primeri dobre prakse u Evropi i u svetu. Dnas imamo 15 okruga koji imaju timove koji su obučeni baš da se bave porodično orijentisanim ranim intervencijama. Upravo je krenula obuka za novih šest okruga, a za Nišavski okrug čak radimo obuku i za manja mesta koja su deo okruga i koja će imati značajnu podršku Razvojnog savetovališta Niša Nadamo se da ćemo zajedno sa Ministarstvom zdravlja i i zajedno sa Domovima zdravlja, predškolskim ustanovama, Centrom za socijalni rad uspeti da pokrijemo celu zemlju, nadamo se i do kraja godine, ako ne onda 2026. godine“, naglasila je Zajeganović Jakovljević.
Ona je kazala da je došlo do promene u odnosu na ono kako se nekada radilo i ustanovljeno je da je podrška najkvalitetnija kada se daje u kućnim uslovima, zbog toga što se daje porodici i detetu tamo gde živi, u životnim situacijama u kojima je ono najčešće i najlakše uči.
Zato je vozilo koje je donirano niškom savetovalištu, dodala je Zajeganović Jakovljević, veoma važno jer je olakšava profesionalcima da budu na terenu, da dođu u kućne posete, da obave više kućnih poseta u toku dana ili nedelje i da dođu do dece koja su u udaljenijim mestima.
(Telegraf.rs)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.