Virusi haraju Srbijom! Opšta slabost se može tolerisati, ali ako imate OVE simptome HITNO se javite lekaru

Ekipa Srbije
Ekipa Srbije    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Grip, rinovirusi, adenovirusi, kovid, trenutno haraju Srbijom. Nekoliko bolnica u našoj zemlji zabranilo je posete zbog širenja infekcija, a mnogi oboleli žale se da se nikada ovako nisu osećali. Od simptoma javlja se bol u mišićima, slabost, temperatura, ali ukoliko se javi i otežano disanje, neophodno je javiti se lekaru.

Doktorka Dragana Dimitrijević, nacionalna koordinatorka za epidemiološki nadzor gripa iz Zavoda za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" istakla je da je u roku od šest dana zabeleženo više od 7.600 zaraženih gripom.

- Virus gripa je u cirkulaciji i laboratorijski je potvrđen na teritoriji 20 okruga. Međutim, virus gripa nije jedini, imamo i druge respiratorne patogene poput rinovirusa i kovida, kao i druge adenoviruse, viruse prehlade, rinoviruse. A tek na osnovu kliničke slike možemo da budemo sigurni o čemu je reč, objasnila je  dr Dimitrijević za RTS.

Simptomi virusa

Simptomi koji se javljaju nisu neuobičajeni, kao i pojava gripa u ovo doba godine. Najučestalija je slabost koja vas može baciti u krevet, a u zavisnosti od otpornosti organizma trajaće i oporavak.

- Simptomi poput slabosti, malaksalosti, bolova u zglobovima i mišićima koji vezuju za krevet, a ako se javi otežano disanje, plitko i površno disanje, bolovi u grudima, još ako temperatura traje dva ili tri dana, momentalno se treba javiti lekaru, pojasnila je dr Dimitrijević.

Simptomi gripa

- Temperatura

- Kašalj

- Bol u grlu

- Zapušen nos

- Umor i slabost

- Blovi u mišićima

- Drhtavica

Lečenje i oporavak

Virusi se ne leče antibioticima, ali mnogi nažalost umeju da na svoju ruku pokušaju da se za svaki slučaj obezbede tako što će ispijati antibiotike. Nijedan lekar koji utvrdi da se radi isključivo o virusnoj infekciji vam neće dati antibiotik, osim u slučaju da se virusna infekcija ukrsti sa bakterijskom.

Pedijatar dr Saša Milićević ispričao je nedavno u podcastu Zdravo sa Ivanom koji se emituje ponedeljkom od 19 časova na kanalima portala Telegraf.rs, da roditelji često greše kada dete "porkivaju antibioticima".

- Ne može se dete ili odrastao čovek pokrivati antibioticima tek tako. Lekar odlučuje da li je u pitanju virusna ili bakterijska infekcija. Ako je virus treba uzimati dosta tečnosti, vitamine, voće, i ako postoji potreba lekar će propisati i lek za snižavanje temperature. Ukoliko lekar utvrdi da je potrebno uključiti još nešto, uraditi tako, ali nikako na svoju ruku. Kada se javi bakterijska infekcija tada se uključuje antibiotik, a to vi ne možete sami znati, zato ne pijte lekove na svoju ruku, objasnio je dr Milićević za Telegraf.rs.

Kašalj treba proveriti

Ukoliko imate kašalj koji traje nešto duže obavezno se javite lekaru kako bi se ispitalo o čemu se radi. U zimskom periodu svi su osetljiviji nego inače, a posebno treba da budu oprezni astmatičari koji mogu dodatno iskomplikovati svoje zdravstveno stanje ako se zaraze, što važi i za druge hronične bolesnike.

(Telegraf.rs)

Video: Pedijatar odgovara koliko je majčino mleko važno za imunitet dece i zašto ne treba ljubiti bebe

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA