Podmukla infekcija bez simptoma dovodi do smrti: Ovo je brojka koju svaka žena u Srbiji treba da vidi
Rak grlića materice svake godine u Srbiji odnese živote oko 500 žena, a među obolelima je sve više mladih žena i devojaka. Nažalost, Srbija zauzima treće mesto u Evropi po učestalosti ovog karcinoma.
O uzrocima bolesti, mogućnostima za rano otkrivanje i prepoznavanju simptoma govorio je ginekolog dr Vanja Milošević u emisiji „Uranak“ na K1 televiziji.
"Kada imamo lako dostupne, vrlo jednostavne i revolucionarne testove, poput Papanikolau testa, i kada imamo HPV vakcinu, neverovatno je da i dalje beležimo ovako poražavajuće statistike. Od mog poslednjeg gostovanja, koje je bilo pre pet godina, izgubili smo jednu varošicu. Ne volim da govorim o procentima ili brojevima, jer je svaki izgubljeni život previše. Međutim, činjenica da svakog dana gubimo dve žene zbog raka grlića materice je alarmantna. Potrebno je podizanje svesti kod žena, jer imam osećaj da poruke koje šaljemo ne dopiru do njih", rekao je dr Milošević i dodao:
"Naše žene često imaju predrasude i vode se razmišljanjem: 'To se meni neće desiti.' Međutim, ova bolest ne bira – ni godine, ni zanimanje, ni poreklo. Suština cele priče je odlazak na preventivne preglede kod ginekologa, što znači zakazivanje redovnih skrininga dva puta godišnje. Ženama treba objasniti da taj jednostavan odlazak kod doktora i test koji traje svega desetak minuta može doslovno da im spasi život. Kada se jednoj ženi saopšti da ima promenu na grliću materice, često to olako shvate. Papa test treće grupe je abnormalni nalaz koji zahteva dodatnu dijagnostiku. Žene moraju razumeti da, kada se simptomi već pojave, često je kasno.
Dobra stvar, ako možemo tako da je nazovemo, kod ove bolesti jeste to što predklinička faza – preinvazivna faza – pruža određene znakove na nivou ćelije, koje možemo relativno rano otkriti i potom putem biopsije ili konizacije ukloniti i izlečiti ovaj rak gotovo 100%. U toj nultoj fazi, rak grlića materice je apsolutno izlečiv. Nažalost, žene se ginekologu najčešće obraćaju tek kada već imaju neki simptom, poput krvarenja, pojačanog sekreta, bolova u abdomenu ili tokom trudnoće. Većina nema svest o tome da bi kod ginekologa trebalo otići čak i kada deluje da je sve u redu", naglasio je doktor.
"Insistiramo na pregledu na svakih šest meseci, jer je taj period ključan za otkrivanje nulte faze bolesti ili prve promene. Kada se simptomi već pojave, često je kasno. Poražavajuće je što, i pored lake dostupnosti testova i velikog broja stručnjaka za kolposkopiju, i dalje beležimo ovako velike brojke. Možda bi trebalo razmotriti da papa testove analiziraju isključivo patolozi. Nešto mora da se promeni. Ne možemo stalno iznova ponavljati iste priče da žene treba da dolaze na preglede".
Doktor ističe da je Australija skoro iskorenila bolest
"U Australiji je rak grlića materice gotovo iskorenjen. Oni skoro da nemaju invazivne karcinome niti radikalne operacije kakve mi ovde izvodimo. Ključ je u obaveznoj vakcinaciji protiv HPV-a, koja je u mnogim razvijenim zemljama gotovo eliminisala ovu bolest" - kazao je i dodao:
"Pored redovnih ginekoloških pregleda, potrebno je uvesti konkretne mere na nivou sistema. Kada ugrozite zdravlje jedne žene, ugrozili ste zdravlje cele nacije. Najčešće su to mlade žene u reproduktivnom periodu. Ako uspemo da motivišemo naše žene da zakažu pregled i obave test, spasićemo ne samo njihove živote već i usrećiti njihove porodice i zajednicu", zaključio je dr Milošević.
Lečenje raka grlića materice u nultoj fazi
"Uglavnom se radi o lezijama, odnosno promenama (ranicama), koje ukazuju da postoji određeni problem. Kada takve promene uočimo, već možemo adekvatno da reagujemo. Osim uzimanja Papa testa, možemo da uradimo i biopsiju koja dodatno potvrđuje naše sumnje – da li se radi o invazivnom karcinomu ili benignoj promeni. Jednostavnim kolposkopskim pregledom sa biopsijom možemo otkloniti sumnje ili ih potvrditi. Međutim, u 21. veku, dok pričamo o ovakvim stvarima, čini mi se da naša poruka nedovoljno dopire do ljudi", rekao je dr Milošević.
On je naglasio da i dalje postoje predrasude, čak i prema vakcinaciji:
"Vakcine su jedno od najrevolucionarnijih dostignuća u medicini, ali možda je pandemija koronavirusa doprinela porastu predrasuda prema vakcinama. HPV vakcina je dostupna i besplatna, a njena važnost je ogromna. Pored genetskog faktora, koji može biti odlučujući za mnoge vrste karcinoma, kod raka grlića materice način života, pušenje i, posebno, HPV virusi igraju ključnu ulogu. Ovi virusi se prenose seksualnim putem, pa su zaštićeni odnosi neophodni kako bi se smanjila transmisija. Trenutno se suočavamo sa gotovo epidemijom HPV infekcija. Iako svaka infekcija HPV-om ne dovodi do raka, veliki broj ovih virusa ima onkogeni potencijal.
Možda bi uvođenje obavezne vakcinacije, kao i obaveznih skrininga, bilo jedno od rešenja za ovaj problem", zaključio je dr Vanja Milošević.
(Telegraf.rs)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.