"Blokade su nezakonite, studenti će ostati bez mesta na budžetu i u domu": Burna sednica Odbora za obrazovanje
U Narodnoj skupštini danas je održana sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, sa samo jednom tačkom dnevnog reda, a to je blokada fakulteta i zaštita prava studenata.
Potvrđeno je da postoji kvorum za održavanje sednice. Sednici prisustvuje i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, kao i predstavnici Ministarstva nauke. Tu su, osim članova Odbora, i prof. dr. Dejan Madić, rektor Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr. Bojan Milisavljević, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr. Iva Draškić-Vićanović, dekan Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Takođe, sednici Odbora prisustvuju i predstavnici studentskih parlamenata u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu.
Prva se obraća predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić. Na početku se zahvalila prisutnima na učešću.
- Primetila sam da su, na poslednje dve sednice Odbora za obrazovanje, opozicioni odbornici tražili da tema Odbora budu blokade fakulteta, a to nije stavljeno na dnevni red jer niko to formalno nije tražio. Nisam osoba koja preteranu važnost daje formalnostima i zato sam mislila da je izuzetno važno da na sveukupan način sagledamo sve što se dešava na našim fakultetima u poslednja dva meseca - navela je Brnabić.
- Obrazovanje je u svakom smislu nadpolitička tema i ne sme biti deo "političkog raskusuravanja" - istakla je Brnabić i dodala da je autonomija Univerziteta ustavna kategorija i apsolutna svetinja za ovu vlast i ovu državu.
Blokade su nezakonite, studenti će izgubiti mesto na budžetu i mesto u domu
- Na ovoj sednici Odbora nemamo pravo, niti nameru, da se mešamo i utičemo na autonomiju Univerziteta. Jasno je pravo studenata da iskažu nezadovoljstvo, čak i dobrodošlo u jednoj parlamentarnoj demokratiji kakva je Republika Srbija da se izjasne i nametnu svoje mišljenje. Sa druge strane, mislim da svako od nas pojedinačno, a posebno u parlamentarnoj demokratiji, mora da zna da naša prava i slobode ne smeju da ugrožavaju nikada, nigde i ni po koju cenu prava i slobode drugih građana oko nas - poručuje.
Blokade su, jasno i nedvosmisleno, nezakonite i suprotne Zakonu o visokom obrazovanju, tvrdi Brnabić, napominjući da bi zbog odusutva sa nastave i nepolaganja ispita, znatan broj studenata, i to ne samo onih koji protestuju, mogao ostati bez budžeta i smeštaja u domu.
- Ko se brine o 102.000 budžetskih studenata i 117.000 studenata u domovima, i o njihovim porodicama - pita Brnabić.
Mnogima je i na samofinansiranju, napominje, onemogućeno da polažu ispite, iako su ispunili obaveze i platili školarinu. Ko štiti njihova prava, ponovo pita Brnabić.
- Tu su i studenti koji, ako ne polože ispite na vreme, izgubiti stipendiju. Ko će njima biti kriv? Plenum? Univerzitet? Država - nastavila je, podsećajući i na one koji koriste studentski kredit.
Ako se nastavi blokada u februaru, zato što više vremena nema, niko ni od onih koji žele da upišu postdiplomske studije na prestižnim univerzitetima, neće moći da se upiše, jer ovde neće moći da završe fakultet na vreme. Ko će njima biti kriv, opet je pitala.
- Kada nam ti roditelji dođu i kažu "moje dete je propustilo životnu šansu", ko u ovom duštvu će za to da odgovara - pita, dodajući da je "medeni mesec" gotov i dolazi trenutak u kome prestaju sve šanse da mi ispravimo ovo, u kome mi dugujemo odgovore stotinama hiljada porodica u Srbiji.
- Najmanje 230.000 porodica, i onima koji su na budžetu, i koji su samofinansirajući, i onima koji su domu, i oni koji žele da upišu postdiplomske studije u inostranstvu... - kaže.
- Imamo tri iminentne pretnje: da preko 102.000 studenata ostane izvan budžeta i da oko 17.000 studenata izgubi pravo na studentske domove. Druga pretnja je da samofinansirajući studenti budi suočeni sa ogromnim troškovima, dugovima i izgubljenim životnim šansama. Plenum ima pravo da postoji, ali i ovi studenti imaju pravo da se školuju - ističe.
"Treća pretnja, koja mi je stravična, a o kojoj niko ne priča, da ovo što se dešava poslednja dva meseca, može da prouzrokuje da svi naši fakulteti koji su u blokadi, budu i u finansijskoj blokadi. Ako samo 100 studenata koji su samofinansirajući, podnese prijave i traži da im se refundira školarina, pa tako na svakom od ovih fakulteta, ti fakulteti bankrotiraju, odnosno njihovi računi dolaze u blokadu", navodi Brnabić.
Ministarka prosvete: Žao mi je što nema razumevanja za dijalog
Druga se obratila ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.
- Od samog početka veoma teške atmosfere u visokom obrazovanju, trudim se da napravimo dijalog sa svima koji izazivaju i izražavaju nezadovoljstvo. Žao mi je što nema razumevanja za dijalog. Raduje me današnja atmosfera, bez obzira na nervozu pojedinih poslanika. Ja još nisam počela da govorim, vaš izraz lica mi govori da vas iritiram - obratila se ministarka poslanicima na Odboru, moleći ih da je ne prekidaju.
- Ova sednica Odbora može biti ključna u popravljanju atmosfere. Ne možemo imati svi iste ciljeve, ali ja ću vas slušati, kao što vas uvek slušam u Skupštini - odgovorila je poslanicima.
- Sva ta deca i svi ti studenti zavređuju da o njima brinemo i izuzetno je značajno da poslanici iskažu i empatiju prema toj deci.
"Studentima da se vrati deo školarine i rok za polaganje ispita"
Margareta Smiljanić, predsednica Studentske konferencije (SKONUS), napomenula je da je važno da pokrenu pitanja koja se tiču studentskih problema i "da vidimo kako da prevaziđemo ovo kako bi studentska godina mogla da počne". Ona je pokrenula pitanje studentskih rokova i vraćanja dela školarine, jer kako je istakla, studenti nisu dobili odgovor kada će moći da polažu ispite koje su propustili i da li će im deo školarine biti vraćen.
- Svima nama svi studenti moraju da budu jednaki i ravnopravni i apelujemo da Univerziteti pokažu odgovornost prema svim studentima, kako bi sve ugovorne obaveze ispunili, i da završimo ovu godinu po što manje zlo za sve studente - zaključila je Smiljanić.
Profesor Đorđe Pavićević oštro je počeo svoje izlaganje.
- Ja sam mislio da predsednik odbora ne može više da ponizi i obesmisli ovaj odbor, ali očigledno da može - rekao je, zamerajući Ani Brnabić na predugom izlaganju, budući da, kako je on naveo, nije zvanični predlagač sednice.
- Zbunio sam se da li smo ušli u 2025. godinu ili smo u 1998, kada smo imali slavan zakon o Univerzitetu koji su doneli oni koji su danas na vlasti. Uvek ćemo se buniti kada Vlada i vlast na ovako grube načine pokušava nešto da radi. Ovde smo čuli puno pretnji, upozorenja, pritisaka, da li će se plaćati, da li će studenti imati budžet - naveo je između ostalog Pavićević.
- Više od 5.000 profesora, istraživača potpisalo je podršku "ovim studentima" (studenti u blokadi prim.aut) - istakao je, tvrdeći da studenti koji prisustvuju Odboru primaju i "donacije od Ministarstva prosvete", što se, kako je naveo, može videti na sajtu.
- Što se tiče zastrašivanja roditelja gubljenjem budžetskog mesta, svi ti problemi su i u prošlosti bili rešivi, samo ako ste hteli da ih rešavate, a o svemu tome govorite kao da je zacrtano u kamenu. A postoje i zakonski uslovi da svi završe godinu. Nemojte zastrašivati, jer će imati suprotan efekat - rekao je.
Brnabić je istakla da je zahvalna profesolru Pavićeviću što kaže da je sve rešivo, ali da to rešenje niko ne nudi.
- Niko se studentima nije obratio i rekao "radiće se ovo, ovo i ovo, i tako ćemo rešiti". Mi dva meseca imamo da stotine hiljada porodica sede i čekaju da im se neko obrati i kaže šta će biti, koja su im rešenja - odgovorila je.
I to i dalje ne odgovara na pitanje ko će da zaštiti interese studenata, napomenula je.
Brnabić je istakla i da su ispunjena sva četiri zahteva studenata, studenti tvrde da nisu.
Rektor istakao da Univerzitet podržava studente
Govorio je i rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić koji je istakao da Univerzitet podržava studente.
- Mi smo kao Univerztet u Beogradu jasno dali podršku studentima jednoglasno. To znači da je Univerzitet u Beogradu u potpunosti stao uz studente i nemojte da dovodite u pitanje da li je u pitanju mala grupa profesora i mali konsenzus, to je odromna većina nastavnika. Zahtevi studenata su opravdani i tiču se nadoknade nastave, budžeta i studentskih domova. Reaalizovaće se studijski program do kraja. Fakulteti su spremni da tokom vikenda i praznika realizuju svoje studijske programe kako bi se svi rokovi održali - rekao je rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić.
- Mi ćemo naći način da sprovedemo nastavu i ispite i to je mnogo manji problem od problema za koji se zalažu studenti. Vi tvrdite da su zahtevi ispunjeni, studenti tvrde da nisu, mora da se nađe model komunikacije. Ako je to prihvatljivo mi smo spremni u tome da pomognemo - dodao je on.
Nemanja Jovanović, predstavnik Studentskog parlamenta Univerziteta u Beogradu upitao je šta je plan kad se blokade završe.
- Došli smo da čujemo šta će se dogoditi kada se blokade završe, a niko za sada ne zna kada će biti gotove. Potreban nam je neki plan kako će institucije funkcionisati. Mi nismo došli da tražimo rokove, već da Vam postavimo pitanja koja nam studenti postavljaju, a na koja mi nemamo odgovor - rekao je Nemanja.
Narodna poslanica Ana Jakovljević stala je u odbranu studenata ističući da je neophodno da im se ispune svi zahtevi.
- Ovo je generacija mladih svesnih i obrazovanih ljudi koji vrlo dobro percipiraju stvarnost i državu u kojoj žive. Ova deca nisu plaćena, ograđuju se od političkih partija i traže da država krene da radi svoj posao, svaka institucija. Ispunite zahteve studenata i sve će se vratiti u normalu. Pokažite poštovanje prema njima i pustite da institucije rade svoj posao, deca će se vratiti u školske klupe i sve će se nadoknaditi, što je potvrdio rektor - rekla je narodna poslanica Ana Jakovljević.
Brnabić je rekla da su u plenumu anonimni studenti.
- Ja poštujem studente u plenumu i institucije koje nisam ja gradila već sam ih nasledila. Studentski parlament je i pozvan na ovu javnu raspravu. Šta ćemo sa onim studentima koji su prijavili ispite, a drugi studenti im nisu dali da izađu na ispite. Niko nam nije rekao šta nije ispunjeno od zahteva, a u plenumu imamo anonimne studente - poručila je Brnabić.
- Da ste ispunili zahteve ne bismo imali ovaj Odbor. Ovo je sve pitanje farse, urazumite se i ispunite zahteve, pa da pričamo o daljim koracima. Ova vlast ne može očigledno da ispuni zahteve. Učinite nešto da izađemo iz političke krize - rekao je Janjić
Profesor Pavićević rekao je bi nastava počela da su ispunjeni zahtevi, te da se ovako urušava obrazovanje.
- Ovo je nešto što je farsična Sednica odbora, trebalo je odgovoriti na ovu situaciju, trebalo je baciti nekku vrstu srama na studente koji su u blokadi i da postoje mladi fini studenti koji hoće da studiraju. Bilo je mnogo studentskih protesta i uvek je ista priča, uvek ponavljate ko se seća slavnih studentskih imena koja su ušla u istoriju u tom pogledu. Veći je problem što urušavate sistem obrazovanja do tačke kada ne znamo kako može da se ide dalje. Više puta je rečeno - ispunite uslove vrlo lako će se nastaviti školska godina. Takođe, može se školska godina završiti ako ne počne drugi semestar na vreme, vaš odgovor su bile samo pretnje da ćete uskratiti finansiranje i da studenti neće dobiti budžet, ali ko će dobiti budžet? Verujte, makar na mom fakultetu su svi odlični studenti, čak i nosioci nagrada, vi ste im davali takva priznanja i njima nije drago da ne polažu ispite, ali im je još teže da ih neko tuče i naziva onako kako ih vi nazivate. Vode se besramne kampanje o nekim studentima, a situacija nije bolja ni u srednjim školama. Moramo da vratimo sistem obrazovanja u normalni tok - poručio je profesor Pavićević.
Ana Brnabić odgovorila je na optužbe da država deli studente i iznela zaključak sednice.
- Mislim da svi studenti imaju pravo na bunt i da proglase blokadu fakulteta. Da li se slažem, ne slažem se, ali oni imaju pravo, to je jednako kao to svaki student mora da ima pravo na ispit, ako želi da polaže ispit mora mu to biti omogućeno. Niko ne može da da jedna prava jednim studentima, a druga drugima i jedni i drugi moraju da imaju jednaka prava i svi studenti moraju da imaju prava na informaciju. Moramo da nađemo način da oni ostanu na budžetu, ali recite nam kako rekla je Brnabić.
Ona je zaključila sednicu Odbora
- Na današnoj sednici Odbora za obrazovanje ustanovljeno je da je akademska godina ugrožena za preko 200.000 studenata javnih visokoškolskih ustanova na kojima su u ovom trenutku blokade. Narodna skupština Republike Srbije shodno svojoj kontrolnoj ulozi pokrenula je ovo pitanje koje se tiče više stotina blokada porodica. Utvrđeno je da je neophodno poštovati prava studenata na neometano obavljanje studija. Izražavamo zabrinutost i očekujemo dodatne napore kako rukovodstva visokoškolskih ustanova, tako i Ministarstva prosvete sa ciljem da se obrati pažnja na status budžetskih studenata kojih je 102.102, studenata koji borave u domu i koji imaju studentski kredit, ali i onih samofinansirajućih koji su platili studije. Neophodno je naći način na koji će se nastaviti rokovi kako bi bile ispunjene ugovorne obaveze ustanova za koji su studenti platili školarine, a budžetskim država platila školarine - rekla je Brnabić i dodala da je uvedena jedna novina.
- Otvara se kol centar kojem će studenti i porodice moći da se obrate sa svim pitanjima i nedoumicama koja imaju u cilju ostvarenja svojih studentskih prava - rečeno je na Odboru.
(Telegraf.rs)
Video: Đukić Dejanović: Drugo polugodište počelo u više od 80 odsto škola u Srbiji, 87 odsto u Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Darija
A šta ćemo sa hiljadama i hiljadama ljudi koji su na budžetu a ne rade ništa? Na nekim izmišljenim radnim mestima, sa funkcijama koje ne razumemo čemu služe? A sa platama kao da rade u Švajcarskoj. Ko će njima da ukine budžet?
Podelite komentar
Svarog
I cemu ce im sluziti ta diploma kad od stranacke "inteligencije" ne mogu da je iskoriste...
Podelite komentar
Srbin
Napravite vi lepo spisak studenata ko je za proteste a ko ne a ne da kaznjavate sve kad je vecina protiv blokada. Ukinite prava tim pametnjakovicima koji zjevaju po ulici. A nasu decu od postenih gradjana pustite da uce i studiraju i ne dirajte im prava koja su stekli svojom mukom. Da nebih spravom onda mi izasli na ulice
Podelite komentar