Otkrivamo šta se dešava ako inspekcija danas uđe u školu koja štrajkuje: "Oni će snositi najveće posledice"
Zvanično, osnovne i srednje škole u Srbiji počele su sa radom juče, 20. januara, međutim, određen broj nastavnika i učenika jučerašnji dan ipak je proveo u štrajku i van učionica. Svim takvim školama najavljena je za danas poseta inspekcije, a Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić govorio je za "Telegraf.rs" o tome kako će izgledati inpekcijski rad na terenu, pa istakao kako će u slučaju da škole nisu počele sa školskim aktivnostima u predviđenom periodu, najveće posledice snositi direktori škola.
Kako je Antić objasnio za naš portal, juče se u Ministarstvu prosvete, a na kom je tema bila izmena i dopuna posebnog i kolektivnog ugovora za osnovne i srednje škole i domove učenika, polemika povela i oko inspekcije u školama koje, i pored određenog 20. januara za početak drugog polugodišta nisu počele sa radom, te kako će izgledati to vršenje kontrole i šta same škole od inspekcija mogu da očekuju.
"Najveće posledice snose direktori, može da bude zatražena njihova ostavka"
- Na tom razgovoru u Ministarstvu prosvete kojem su prisustvovali reprezentativni sindikati prosvete povelo se pitanje i oko inspekcije, te šta čeka škole koje štrajkuju i ne održavaju nastavu. Prema rečima pomoćnice za inspekcijske poslove, inspekcije će biti poslate tamo gde se nastava ne odvija, te da inspekciji niko ne može da zabrani da proveri da li obrazovne ustanove rade prema propisanom zakonu, jer je to njihov posao - objasnio nam je Antić.
On je zatim dodao i kakve posledice mogu da snose osnovne i srednje škole, a ukoliko su se odlučile da štrajkuju i ne obavljaju nastavu.
- U tom slučaju inspekcija proverava zašto je uopšte došlo do obustave nastave, a zatim u razgovoru sa direktorom te škole njemu predlaže mere da pozove svoje zaposlene da obavljaju posao. Ukoliko se to ne postigne, može da se predloži i smena direktora, njegova ostavka. Direktor je, u suštini, najodgovorniji u ovoj situaciji, jer je on odgovoran za normalno funkcionisanje škole, za njen zakonski rad. On radi na njenoj organizaciji i sve što se u školi dešava, direktor je taj koji to nadgleda - priča nam dalje Antić.
Prema podacima Antića, ne zna se tačan broj škola koje juče u Srbiji nisu počele sa radom, ali da je prema rečima Ministarstva u štrajku bilo 20 odsto škola, dok je prema nekom njihovom zapažanju, ističe Antić, to ipak 30 odsto srpskih osnovnih i srednjih škola.
- Reprezentativni sindikati nisu želeli da se bave brojkama. Nisu hteli da broje koliko zapravo škola štrajkuje. Ja kao predsednik Foruma srednjih stručnih škola mogu da kažem da su srednje škole svakako po pitanju štrajka najrigoroznije, jer veliki broj tih učenika nije još uvek zadovoljan ponudom Vlade, a kako bi se ispunili zahtevi studenata i srednjoškolci podržavaju te studente - govori dalje Antić.
Naš sagovornik Antić još dodaje kako i danas imamo podeljenju situaciju po školama u Srbiji, te da određene rade normalne, dok neke i danas nastavljaju sa štrajkom.
- Negde su se profesori, nastavnici i učenici vratili na normalno radno vreme i drže časove od po 45 minuta. Pojedine su smanjile časove na pola sata, a ima i onih koje i dalje imaju potounu obustavu nastave. U pojedinim takvim obrazovnim ustanovama štrajk će trajati do petka, a u nekim sve do daljnjeg, odnosno, do ispunjenja zahteva studenata u Srbiji - zaključuje Miloran Antić za naš portal.
Vučević: "Od 21. januara inspekcija po školama u Srbiji"
Premijer Srbije Miloš Vučević obratio se juče javnosti nakon sastanka sa ministarkom prosvete Slavicom Đukić Dejanović i naveo da će od danas prosvetna inspekcija krenuti u škole koje su suprotno zakonu obustavile rad.
-Upravo sam završio sastanak sa ministarkom Slavicom Đukić Dejanović i dobio kompletan izveštaj sa teritorije cele Republike Srbije. Mogu da obavestim javnost Srbije da se u preko 80 odsto škola nastava odvija - rekao je Vučević i zahvalio se tom prilikom svim profesorima, učiteljima, nastavnicima i direktorima koji su organizovali nastavu i radili normalne stvari da se nastava odvija.
- Da se školska godina nastavi, da počne drugo polugodište, da đaci budu opet u školskim klupama sa svojim profesorima, nastavnicima, učiteljicama. I naravno, velika stvar i za roditelje, da znaju da su im deca u školama, da ne brinu pre svega roditelji mlađe dece, da se život odvija onako kako treba da se odvija - naveo je premijer juče.
Ministarka prosvete poslala dopis direktorima škola
Podsetimo, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović poslala je 19. januara dopis direktorima osnovnih i srednjih škola povodom početka drugog polugodišta u kojem je pozvala sve zaposlene u obrazovanju da zajednički učine sve da nastava redovno počne 20. januara i podsetila da je nakon uspešnih pregovora između Vlade i reprezentativnih sindikata u prosveti postignut dogovor o ispunjenju ključnih zahteva čime su omogućeni svi uslovi za redovan nastavak školske godine.
- Podsećamo da je krajem novembra 2024. godine, Narodna skupština Srbije usvojila i izmene i dopune Krivičnog zakonika koje se odnose na posebnu krivično pravnu zaštitu prosvetnih radnika. Ovim radnjama Vlada Srbije je pokazala punu posvećenost unapređenju sistema obrazovanja i vaspitanja kao jednom od stubova na kojem počiva naše društvo - navela je tada ministarka.
Ona je još navela i da predstavnici Ministarstva prosvete sa predstavnicima reprezentativnih sindikata razgovaraju o smanjenju administracije u prosvetnom sistemu, kao i o ukrupnjavanju procesa rada, jer, kako je objasnila, ima nastavnika koji na nekoliko mesta rade i potrebno je ukrupnjavanje norme.
Ona je rekla da su teme razgovora sa sindikatima i popravljanje nastavnih programa i sadržine i niz drugih tema koje će se naći na dnevnom redu kroz posebni kolektivni ugovor o kome je sada reč.
- Htela bih i da izrazim uverenje da će dalji dogovori i koraci koje Ministarstvo prosvete pravi sa predstavnicima reprezentativnih sindikata ići ka poboljšanju uslova rada i dece i nastavnika", navela je Đukić Dejanović.
Inače, nakon januarskog povećanja od 11 odsto, osnovna plata nastavnika iznosiće oko 96.230 dinara. U martu sledi novo povećanje, nakon kog će plata iznositi oko 101.000 dinara. Povećanje od pet odsto uslediće i u oktobru, što znači da će plata iznositi približno 106.000 dinara. Nešto veće povećanje, od sedam odsto, uslediće u januaru 2026. godine, kada će početna plata prosvetnih radnika dostići skoro 113.500 dinara.
(Telegraf.rs)
Video: Spavaju u šest kvadrata, a odlični đaci i vesela deca: Telegraf u poseti osmočlanoj porodici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Iva
Znaju li , uopšte, zašto štrajkuju. Pa će posle sve ispaštati deca.
Podelite komentar
Marko
Treba ovo je nepostovanje ove zemlje, svima koji strajkuju treba dati otkaz i dobro ih kazniti.
Podelite komentar
filip
Poseta inspekcije školama koje štrajkuju potvrđuje da vlast ozbiljno pristupa svakom pokušaju ometanja obrazovnog sistema i da će odgovorni snositi posledice.
Podelite komentar