Sutra je Krstovdan, uradite ovo da saznate kakva vas godina čeka: Veruje se da jedan običaj treba ispoštovati
Sutra je Krstovdan, u 2025. godini on pada u subotu. Srpska pravoslavna crkva i vernici 18. dana januara slave zimski Krstovdan. Praznik se vezuje za krštenje Isusa Hrista, na reci Jordan, kao i za dan posvećen Svetom Jovanu Krstitelju, koji ga je i krstio.
Zimski Krstovdan slavi se uvek uoči Bogojavljenja. Na ovaj praznik obavezan je strog post, a u srpskom narodu je ostala izreka: „Ko se krstom krsti, taj Krstovdan posti“.
Ove godine, post pada na neradni dan, te je razrešen na ulje. Ovim postom se priprema za praznik Bogojavljenja i za pijenje bogojavljenske vodice. Negde postoji običaj da se uoči praznika krst stavi u vodu i unese u crkvu. Ako se krst smrzne, veruje se da će godina biti rodna i zdrava, a ako se ne smrzne biće oskudna i bolešljiva.
Postoji i verovanje da koji vetar duva na Krstovdan, taj vetar će najčešće duvati tokom cele godine. Prema verovanju, u Sremu, ovog dana vetrovi se ukrštaju, pa koji nadjača. Na ovaj dan, posle liturgije, u hramovima se obavlja i čin vodoosvećenja, sutra na Bogojavljenje, voda se osvećuje i van hrama, na rekama i drugim otvorenim mestima. Krstovdanska vodica se posle vodoosvećenja deli vernicima i čuva u kućama radi dobrog zdravlja.
Kod Srba se veruje da se u ponoć, pred Bogojavljenje, otvara nebo i Bog javlja ljudima. Čeka se ponoć, a tada uz molitvu treba izgovoriti želju.
Prema narodnim običajima, u nekim delovima Srbije na Krstovdan valja da se opere sav veš i očisti kuća.
U dvanaest dana, počinjući od Božića, a zaključno s Krstovdanom, ogleda se dvanaest meseci godine koja dolazi, pa kakvo je vreme kog dana takvo će biti u mesecu koji tom danu odgovara po redosledu.
(Telegraf.rs)
Video: Zašto su vitezovi danas, a ne sutra, plivali za Časni krst na Dunavu?
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.