"Ovi dani su posebno blagosloveni": Sutra je Bogojavljenje, teolog za Telegraf o tome šta svi treba da učinimo
Bili naročiti vernik ili ne, ima li ko da nije čuo za stara verovanja da se u noći između 18. i 19. januara "nebo otvara" i da je vrlo važno da upamtite šta ili ko vam je došao u san. Jer, i prvo i drugo je predikcija, kažu stari, onoga što vam sledi u životu. Takođe, ima i "ritual" u čijem su fokusu "voda i krst". Da, govorimo o Bogojavljenju, i za one koji sebe smatraju pravim vernicima, o tom danu valja da znaju sledeće.
Bogojavljenje je, kako za Telegraf ukazuje teolog Nebojša Lazić, jedan od najznačajnijih praznika u hrišćanstvu, kada se obeležava krštenje Isusa Hrista u reci Jordanu.
- Taj događaj predstavlja trenutak u kome se svetu objavila Sveta Trojica – Bog Otac, čiji se glas čuo sa neba, Bog Sin, koji se krstio, i Sveti Duh, koji se u obliku goluba spustio na Isusa. Ovaj trenutak simbolizuje početak spasiteljske misije Hrista i poruku Božje ljubavi prema čoveku - objašnjava Lazić.
Što se tiče najpoznatijih običaja, to je svakako plivanje za Časni Krst. Prema rečima našeg sagovornika, ovaj drevni ritual okuplja hrabre učesnike koji se takmiče u ledenim vodama kako bi prvi doplivali do krsta.
- Plivanje simbolizuje duhovnu čistoću i posvećenost Bogu, a pobednik se smatra posebno blagoslovenim. Sam čin učešća nosi snažnu poruku vere i duhovne snage. Telo sleduje duh - poručuje teolog. Osamnaestog janura, to znamo, slavimo veliki Krstovdan.
Valja znati i to da se na Bogojavljenje osvećuje voda koja se čuva tokom cele godine i koristi za blagoslov domova i vernika. Bogojavljenska voda je simbol Božje milosti i nepropadljivosti, veruje se da ima isceliteljsku moć i duhovnu snagu.
- Njana čistota i svetost podsećaju na prvobitnu harmoniju sveta pre praroditeljskog greha. Na rajska naselja u kojima su stanovali naši preci - objašnjava Lazić.
Kad je reč o pomenutom "otvaranju nebesa", veruje se da molitve izgovorene u tom trenutku imaju posebnu snagu.
- Ovaj praznik donosi radost i nadu, a u prošlosti je bio i vreme kada su se mladi okupljali, odeveni u svečanu odeću, da se upoznaju i dogovaraju brakovi. U narodnoj tradiciji, ovo je period novog početka, obnove života i duhovnog preobraženja - ukazuje naš sagovornik.
Dodajmo i verovanje da ako za Bogojavljenje bude jak mraz ili pada sneg - sledi rodna godina, a ako bude vedro, godina će biti sušna. I nešto bitno mladim neudatim damama - ako su pod jastuk stavile ogledalce, postoji mogućnost da će sanjati svog budućeg muža.
Inače, nekada su ovi dani od Božića do Bogojavljenja se smatrali jednim velikim praznikom Epifanije, to jeste Bogoprojavljenja. Ovi dani su, ističe teolog, posebno blagosloveni, oni predstavljaju za nas realni trenutak i pozivaju nas na spasenje, na vječnost za koju se svi krštavamo.
- Vječnost se osvaja dobrim delima, delima ljubavi, požrtvovanja. Jer ako mi budemo Hristovi, moramo se i ponašati kao Gospod Isus Hristos, ne nosimo zalud ime hrišćani, a dela Hristova su dela ljubavi prema bližnjima, milost, milosrđe i smirenje i tako se Bog javlja svima nama jednim kroz druge - poručuje Lazić.
Pogledajte, zato, u nebo u noći između subote i nedelje i verujete u predviđanje lepog od strane Svevišnjeg, ali jednako bitno- zagledajte se u svoju i u dušu bliskih ljudi. Kad nam pogled dosegne te dubine i to razmevanje, biće lepše nama, ljudima oko nas ali i čitavom društvu.
(Telegraf.rs)
Video: Svečana Bogojavljanska litija krenula ka Adi Ciganliji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.