Garić: Uvođenje poverenika i druge izmene doprineće unapređenju rada javnih servisa

M. L.
M. L.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Državni sekretar u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija Miloš Garić rekao je danas na drugom okruglom stolu u okviru javne rasprave o nacrtu izmena Zakona o javnim medijskim servisima da će izmene zakona, među kojima je predviđeno i uvođenje poverenika za zaštitu prava gledalaca i slušalaca, doprineti unapređenju njihovog rada.

Garić je rekao da je izmenjeno više od 30 članova i da su napravljene važne izmene u zakonu u skladu sa Strategijom o javnom informisanju počev od definicije javnih servisa, njihove odgovornosti i obaveza, do načina izbora, obaveze i nadležnosti Upravnog odbora, programskog saveta, generalnog direktora.

Garić je naveo da je novina u zakonu institut poverenika za zaštitu prava gledalaca i slušalaca javnih medijskih servisa koji će , kako je ocenio, doprineti unapređenju rada javnih servisa.

Dodao je da je bilo predloga da se na nov način definiše mesečna pretplata za javne medijske servise, ali da to nije urađeno jer su, kako je naveo, izmene već napravljene protekle godine, odnosno, da su takse povećane.

''Bilo je različitih stanovišta oko toga, ali smo došli do zaključka da nije trenutak za povećanje taksi. Jedan od predloga je bio da se taksa poveća u onom odnosu prema procentu prosečnog ličnog dohotka u Srbiji, a da je taj predlog prihvaćen, taksa bi sada bila već oko hiljadu dinara. Mi iz ministarstva smo odmah odbacili takav predlog'', rekao je Garić na skupu u prostorijama RTS kluba.

Istakao je da Nacrt zakona treba da unapredi rad javnih servisa, kao i da postoji prostor za dodatne izmene i dopune u nastojanju da se unapredi oblast javnog informisanja u Srbiji, a posebno u delu koji se tiče javnih medijskih servisa.

V.d. pomoćnika ministra informisanja i telekomunikacija u Sektoru za informisanje i medije, Dragan Traparić istakao je da je najvažnije da se odredbe novog zakona, ukoliko budu usvojene, primenjuju i da će se jedino u tom slučaju videti pomak.

''Samo javni medijski servisi mogu da pokažu da je učinjen pomak. Možemo mi napisati sve i svašta, ali ako se to ne sprovede, ostaje slovo na papiru'', rekao je Traparić.

Član Radne grupe za izradu Nacrta zakona, profesor FPN u penziji, Rade Veljanovski rekao je da je Radna grupa bila vrlo blizu da definiše ''dobru formulu'' za naplatu, ali da se od toga odustalo uz obrazloženje da je taksa povećana prošle godine i ocenio da je potrebno napravi novi način finansiranja koji će obezbediti samoodrživost oba javna servisa.

Generalni sekretar RTS Marijana Gojković istakla je da će većina izmena i dopuna Zakona o javnim medijskim servisima unaprediti postojeći zakon i dodala da očekuje da u narednom periodu bude definisano i stabilno finansiranje javnih servisa.

Skupu su pored prisustavnika resornog ministarstva, članova Radne grupe, prisustvovali i predstavnici novinarskih udruženja, zaposleni u RTS i RTV.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnim medijskim servisima trajaće do 16. januara, a prvi od tri planirana okrugla stola održan je 10. januara u Nišu, dok će treći biti u sredu 15. januara u Novom Sadu.

Nakon završetka javne rasprave, ministarstvo će sačiniti izveštaj koji će se objaviti na internet stranici Ministarstva i na portalu e-Konslutacije najkasnije u roku od 15 dana od dana okončanja javne rasprave.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Pitali smo nutricionistu kako otopiti kilograme posle praznika

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA