"Svedočanstvo hrabrosti": Milićević na predstavljanju dopunjene monografije o srpskim dobrovoljcima u Trebinju

S. J.
S. J.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Ministar bez portfelja u Vladi Srbije za odnose sa dijasporom Đorđe Milićević prisustvovao je nedavno u Trebinju predstavljanju dopunjenog izdanja monografije "Hercegovci, srpski ratni dobrovoljci u ratovima Crne Gore i Srbije 1912-1918", koja obuhvata podatke o 4.911 dobrovoljaca iz Hercegovine, saopšteno je danas iz njegovog kabineta.

Tom prilikom Milićević je istakao da ova monografija predstavlja trajno svedočanstvo o hrabrosti i žrtvi srpskog naroda u istorijskim presudnim trenucima.

"Govorimo o periodu kada je srpski narod pretrpeo nemerljive gubitke, ali i dao ogroman doprinos u Velikom ratu. Naš narod u Republici Srbiji i Republici Srpskoj jeste jedan narod i nikada ne smemo da se postidimo svoje prošlosti", rekao je ministar.

Trebinje,  Đorđe Milićević, monografija Foto: Tanjug/Ministarstvo bez portfelja/Dušan Veljović

On je naglasio da je sećanje na podvige predaka važno kako bismo izvukli pouke i donosili ispravne odluke u današnjem vremenu.

"Hrabrost naših predaka treba da bude inspiracija za nas. Danas moramo voditi politiku koja čuva mir i stabilnost, a u tome nas predvode predsednici Republike Srbije i Republike Srpske. To je naša obaveza prema generacijama koje dolaze", istakao je Milićević.

Trebinje,  Đorđe Milićević, monografija Foto: Tanjug/Ministarstvo bez portfelja/Dušan Veljović

Monografija, čiji je priređivač Nikola Filipović, u svom trećem izdanju sadrži podatke oko 460 novih dobrovoljaca, čime ukupan broj objavljenih imena dostiže skoro 5.000.

Filipović je podsetio da podaci dolaze iz arhiva Vojvodine, Jugoslavije, Srbije i Vojnog arhiva, a proces istraživanja traje od 1969. godine.

Trebinje,  Đorđe Milićević, monografija Foto: Tanjug/Ministarstvo bez portfelja/Dušan Veljović

Predsednik trebinjskog Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918, Vujadin Vuković, rekao je da je najveći broj dobrovoljaca iz Hercegovine upravo iz Trebinja, što ovom gradu daje posebno mesto u istorijskom pamćenju.

Ministarstvo ističe važnost ovakvih inicijativa koje čuvaju istorijsku istinu i doprinose negovanju kulture sećanja, kao i povezivanju srpskog naroda u Srbiji i Republici Srpskoj.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Ovih 5 reči ljudi najčešće izgovore pred smrt

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA