Stjepanović: Na skriningu za otkrivanje raka pluća pregledano oko 700 Beograđana, kod 3 odsto nađena promena
Na skriningu za rano otkrivanje raka pluća, koji se od 7. novembra sprovodi u Klinici za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS), do sada je pregledano oko 700 Beograđana, a kod više od tri odsto pregledanih otkrivene su promene, rekao je danas rukovodilac te klinike, pulmolog dr Mihailo Stjepanović.
On je u izjavi za Tanjug naglasio da je zadovoljan što je program zaživeo zahvaljujući Ministarstvu zdravlja i što uspevaju da bolest otkriju na vreme.
"Imamo između tri i četiri odsto onih kod kojih su pronađene promene koje imponuju kao tumorske promene. Kada je reč o svetu, otprilike se na skriningu nađu promene kod dva odsto pregledanih, kod nas je nešto više, a inače smo zemlja sa visokom incidencom raka pluća, statistika je zaista sumorna, tako da je verovatno iz tog razloga i toliko novootkrivenih", istakao je on.
Dodaje i to da je kod jedne pacijentkinje otkriven rak u već odmakloj fazi, odnosno, metastatskoj fazi bolesti.
"Kod svih kod kojih su otkrivene promene, već su zakazani operativni tretmani, tako da će oni u januaru u Kliničkom centru Srbije i da se operišu", naveo je dr Stjepanović.
Skrining za rano otkrivanje raka pluća namenjen je svim Beograđanima starijim od 50 godina, sa više od 30 godina pušačkog staža, a dr Stjepanović kaže da je zainteresovanost izuzetno velika.
"Pre svega treba da se javljaju pacijenti koji su u rizičnoj grupi, a javljaju nam se i svi ostali i pišu nam, veliki broj ljudi želi to da uradi. Već su termini u januaru popunjeni, ali taj program će da živi i ovde kod nas u Klinici za pulmologiju, a Ministarstvo zdravlja planira da se taj program sprovodi i u Klinici za pulmologiju u Kliničkom centru Kragujevac sledeće godine, pa će i šumadijski region bude pokriven, a on se već radi u Novom Sadu, tako da će cela Srbija polako biti pokrivena", kaže Stjepanović.
Napominje da nije potreban nikakav uput, već se pregled zakazuje putem telefona 066 267 268 gde građani dobiju svoj termin.
"Pregled je bezbolan, radi se na niskodoznom skeneru i mislim da je i zbog toga velika zainteresovanost, jer smo lepo objasnili da je to mala doza zračenja u odnosu na standardni skener i traje svega par minuta. Kroz par dana lekar zove i saopštava rezultate - kod onih koji imaju promene pozivaju se da dođu. Dešavalo se da nađemo i druge bolesti kao što je fibroza pluća, hronična opstruktivna bolest pluća, pa smo i takve pacijente pozivali", naglasio je on.
Od karcinoma pluća u Srbiji godišnje oboli gotovo 7.000 ljudi, a nažalost umre više od 5.000.
"Cilj kampanje i skrininga za rano otkrivanje raka pluća je da promenimo statistiku. Jedna od važnih stvari koje možemo da uradimo za sebe u novoj godini jeste prestanak pušenja, jer je to glavni faktor rizika. Trećina stanovništva Srbije puši, a drugo je, za one koji puše i da bolest otkriju na samom početku, jer onda možemo mnogo više da učinimo. Pacijenti kod kojih smo otkrili biće operisani i vratiće se svojim svakodnevnim aktivnostima. Oni će biti izlečeni, a verovatno da je prošlo još nekoliko meseci ta bolest bi napredovala, imali su sreće što su došli i što su uradili skrining", poručio je on.
Podsetio je da su se u proteklih godinu dana Ministarstvo zdravlja i država dosta bavili prevencijom, u sklopu koje je i počeo sa radom skrining za rano otkrivanje karcinoma pluća.
"Znate koliko su bili aktuelni preventivni pregledi i da je više od 250 hiljada građana bilo pregledano tokom tih akcija, sada je tu karavan zdravlja u sklopu kojeg se obilaze gradovi u Srbiji, a tako je i skrining za rak pluća zaživeo u Klinici za pulmologiju UKCS u novembru mesecu", zaključio je dr Stjepanović.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Od novembra počinje skrining karcinoma pluća, pulmolog otkriva ko je u riziku i zašto treba da dođe
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Goga
Beograd je Srbija A sta je sa ostalim delom Srbije 🤔
Podelite komentar