Budućnost kroz obrazovanje: Inspiracija iz studentskih redova kroz razgovor sa Dušanom Nedeljkovićem

K. P.
K. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Dušan Nedeljković, student prve godine Pravnog fakulteta u Nišu, nekadašnji golman i reprezentativac Srbije u svim mlađim kategorijama, donedavno je bio posvećen fudbalu. Ipak, odlučio je da napravi veliki zaokret u svom životu i prioritet stavi na obrazovanje. U razgovoru za naš portal, Dušan govori o važnosti obrazovanja za romsku zajednicu, podršci roditelja, ulozi društva, ali i o svojoj odluci da napusti sport i posveti se akademskim ciljevima.

Dušane, šta Vas je navelo da se odlučite za obrazovanje, iako ste imali perspektivnu sportsku karijeru?

Fudbal je bio neizostavan deo mog života – počeo sam da treniram sa nepunih osam godina i postao golman reprezentacije Srbije u svim mlađim kategorijama. Ipak, tokom vremena sam shvatio da je obrazovanje sigurnija i dugoročnija investicija za budućnost. Sport, a naročito fudbal, i dalje zauzima posebno mesto u mom srcu, ali početkom ove godine, nakon teške povrede kolena, odlučio sam da se povučem iz sporta i posvetim nauci. Iskreno, mislim da bih tu odluku doneo i bez povrede – jednostavno sam u jednom trenutku shvatio da želim više od života, nešto što traje duže od sportske karijere. Želeo sam da doprinesem društvu na drugačiji način, a izbor je pao na Pravni fakultet, jer smatram da kroz pravdu i zakone mogu značajno da utičem na zajednicu i buduće generacije.

Koliko je važna podrška roditelja za Vaš izbor?

Bez podrške roditelja ne bih bio ovde gde sam danas. Oni su me od malena učili da je obrazovanje ključ uspeha i izlazak iz sprege predrasuda. Moj otac je radio dva posla, a često i tri, da bih mogao da se školujem, a majka je uvek bila tu da me motiviše i podseti na značaj obazovanja. Njihova podrška mi je dala snagu da napustim fudbal i fokusiram se na studije.

Dušan Nedeljković Foto: A.N.

Šta društvo može da uradi kako bi podržalo obrazovanje Roma i Romkinja?

Društvo mora prepoznati potencijal u mladima iz romske zajednice i stvoriti jednake prilike za njih. To znači stipendiranje, mentorstvo i edukaciju ne samo dece, već i roditelja o važnosti obrazovanja. Takođe, mediji i institucije treba da razbijaju stereotipe i pokažu da Romi i Romkinje mogu biti uspešni, od nauke do sporta. Imamo toliko uspešnih Roma i Rommkinja širom naše zamlje, u gotovo svim oblastima.

Kako gledate na studenske proteste koji su aktuelni?

Studentski protesti predstavljaju ključan način da mladi iskažu svoje stavove i bore se za svoja prava. Verujem da je izuzetno važno da studenti budu aktivni i odgovorni građani, jer na taj način pokazuju zrelost i želju za pozitivnim promenama. Protesti, međutim, treba da budu konstruktivni, fokusiraniji na konkretna rešenja. Nadam se da ćemo zajedničkim snagama uspeti da doprinesemo unapređenju društvenih normi koje su, nažalost, godinama u opadanju.

Kakvu poruku imate za mlade, posebno za one iz romske zajednice?

Moja poruka je da verujete u sebe i ne odustajete. Obrazovanje je najjače oružje koje možete imati. Budite uporni, samostalni i ne plašite se da idete protiv očekivanja, kao što sam ja odlučio da napustim sport i posvetim se nauci. Na kraju, posvećenost i trud uvek će doneti rezultate.

Dušanova priča je primer kako se upornost i podrška mogu spojiti u uspešnu formulu. Njegov izbor da stavi obrazovanje na prvo mesto inspiriše mlade širom Srbije i pokazuje da su snovi dostižni uz trud i posvećenost.

(Telegraf.rs/A.N.)

Video: Mladi Romi u Žablju – snaga zajednice i potencijal za svetliju budućnost

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA