Važno upozorenje za sve u Srbiji koji koriste alternativne načine grejanja: Danas su požari "gutali" stanove
Tokom grejne sezone povećava se rizik od požara, posebno u domaćinstvima koja koriste alternativne izvore grejanja poput peći na čvrsto gorivo, grejalica, plinskih peći ili drugih improvizovanih sistema. Samo u prethodnih sedam dana dogodilo se minimum osam požara o kojima su mediji pisali, a sigurno minimum četiti požara od tih nastali su zbog grejnog tela i ljudskohg faktora.
Podsetimo, danas je buknuo požar u Čačku u stambenoj zgradi, a prema informacijama zapalio se odžak, jer je jedan od stanara ložio vatru. Na svu sreću tragedija je izbegnuta i požar je na vreme ugašen. Takođe, danas se zapalio i kotao u auto-servisu u Boru koji je doveo do velike buktinje, i ovde na svu sreću nije bilo povređenih.
U prethodnih sedam dana zapalile su se i barake na Adi Ciganliji u Beogradu, ali izbio je ogroman požar u stanu na Banovom brdu čiji je uzrok, kako se pretpostavlja, grejalica. Nažalost u požarima u ovom periodu stradao je bračni par u Subotici, ali i žena u čijoj kući u Kikindi je buknuo požar, a pretpostavlja se da je uzrok varnica na električnom uređaju.
Kako bi se ovakve tragedije sprečile i kako bi požara bilo manje, neophodno je da građani obrate pažnju i pridržavaju se preporuka kako ne bi došlo do tragičnih posledica.
Apeluje se da građani pre početka grejne sezone provere i očiste dimnjake, da ne ostavljaju grejna tela uključena bez nadzora, posebno grejalice, da provere električne instalacije i da ne ostavljaju električne uređaje uključene, a posebno grejalice, prilikom napuštanja kuće. Osim toga važno je takođe ne ostavljati malu decu bez nadzora u objektima ili u prostorijama gde su peći na čvrsta goriva i gde su uključene grejalice ili šporeti.
Jako je važno ne odlagati pepeo u plastične kante.
Prilikom postavljanja peći na drva ili ugalj, važno je da budu na sigurnom rastojanju od zapaljivih materijala kao što su zavese, nameštaj ili tepih.
Veoma je važno redovno održavati dimnjake i čistiti ih minimum dva puta godišnje. Stručnjaci preporučuju čišćenje pre početka grejne sezone i usred zime, a sam proces podrazumeva uklanjanje čađi i smole. Takođe, važno je koristiti samo ispravne i sertifikovane uređaje za grejanje, ali i da utičnice ne budu "preopterećene", odnosno izbegavati priključivanje više uređaja u jednu utičnicu, jer preopterećenje može izazvati požar.
Ako primetite dim, plamen ili osećate miris paljevine odmah zovite vatrogasce na 193.
(Telegraf.rs)
Video: Gore objekti na Adi Ciganliji: Vatrogasci na licu mesta
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.