U Srbiji se svaki dan prevremeno rodi 10 beba, njih 7 zahteva posebnu negu! UNICEF pokrenuo kampanju za pomoć

   ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Njima je pomoć najpotrebnija: u Srbiji se svakog dana prevremeno rodi deset beba, a za njih sedam je potrebna intenzivna neonatalna podrška. Uvidevši da je ovo sve veći problem u našoj zemlji, jer prevremeni porođaji uzrokuju čak 60 odsto smrti novorođenčadi i 42 odsto smrti dece mlađe od pet godina u Srbiji, UNICEF je pokrenuo kampanju pod nazivom "Tako mali da bi u srce stali". Ovim putem pozvaju se građani da se uključe kako bi se prikupila potrebna sredstva za modernizaciju i opremanje neonatalnih jedinica.

"Borba za život prevremeno rođenih beba započinje odmah po rođenju. Samo podrška lekara i roditelja uz odgovarajuću medicinsku opremu može da im spasi živote. Da bi ove bebe imale šansu, neophodno je nastaviti ulaganje u jedinice intenzivne nege za novorođenčad širom zemlje. Zato UNICEF nastavlja kampanju "Tako mali da bi u srce stali". Nabavka inkubatora, respiratora, aspiratora i fotelja „koža na kožu“ ključna je za povećanje stope preživljavanja i omogućavanje najboljih uslova za rast i razvoj prevremeno rođenih beba, navodi se u saopštenju UNICEF-a.

Unicef Foto:Ustupljene fotografije

"Mobilni rendgen u Kragujevcu prioritet"

Kako je za "Telegraf.rs" objasnila šefica odseka za saradnju sa privatnim sektorom UNICEF-a u Srbiji, Vesna Savić Đukić, trenutno je posebno važno da se nabavi mobilni rendgen za grad Kragujevac, koji je, kako je istakla, jako bitan u intezivnim neonatološkim jedinicama, jer omogućava da se deca ne moraju nositi u drugu zgradu gde je obično dijagnostički centar, pa dodala kako svako dete zaslužuje šansu da raste i razvija se u zdravom i sigurnom okruženju.

"Pošto se radi prvenstveno o jako malim pacijentima od 600 grama pa na više, i od 25 gestacijskih nedelja, od kojih je većina na mehaničkoj ventilaciji (respiratoru) ili imaju komplikacije u vidu pneumotoraksa ili drugih stanja, takvi pacijenti ne treba da se pomeraju - za njih je svaka promena, i mehanička i temperature i ostalih spoljnih nadražaja dodatna trauma. Pored mogućnosti da se dete snimi bez dodatne traumatizacije, dok je još u inkubaturu, rendgen aparat treba da ima i monitor da bi lekar odmah video o čemu se radi i da bi odmah odreagovao. U neonatologiji je jako bitna svaka sekunda pri lečenju najosetljivije dece", objasnila nam je Vesna i dodala kako je cena ovog aparata 12.000.000 dinara.

60 odsto prevremenih porođaja završi se smrtnim ishodom 

Prevremeni porođaji uzrokuju 60 odsto smrti novorođenčadi i 42 odsto smrti dece mlađe od pet godina u Srbiji.

"Regionalne razlike u dostupnosti i kvalitetu zdravstvene zaštite dodatno ugrožavaju šanse za preživljavanje prevremeno rođenih beba. U južnim i istočnim delovima zemlje smrtnost novorođenčadi je dva do tri puta veća od nacionalnog proseka", stoji u saopštenju i navodi, kako uz savremeno opremljene jedinice intenzivne nege bebe dobijaju stabilno okruženje za preživljavanje i razvoj, kao i, priliku za bliskost sa roditeljima, koja je presudna za njihov oporavak i emotivni razvoj.

Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, u dugogodišnjoj saradnji sa UNICEF-om, naveli su u saopštenju, kontinuirano unapređuje kvalitet perinatalne i neonatalne zdravstvene zaštite kroz uvođenje savremenih standarda, nabavku opreme i edukaciju stručnog kadra.

"Donacija od 12.000.000 dinara obezbeđuje mobilni rendgen koji omogućava pristup vrhunskoj dijagnostici. Za 2.030.000 dinara može da se nabavi stacionarni inkubator koji pruža neophodne uslove za život i razvoj bebe. Samo 48.000 dinara omogućava nabavku stolice za kontakt „koža na kožu“ između bebe i roditelja, koji je ključan za njihovu povezanost i napredak bebe", navedeno je još u saopštenju.

Iz UNICEF-a su ovom prilikom izvestili i o lepim vestima, odnosno, da stopa smrtnosti novorođenčadi u Srbiji beleži stalni pad, pa posebno istakli grad Niš.

Unicef Foto:Ustupljene fotografije

"Sa 4,63 u 2010. godini na 3,06 u 2023, a značajan pozitivni pomak primetan je i u oblasti grada Niša gde je smrtnost novorođenčadi smanjena sa 7,14, kolika je bila u 2021. godine, na 3,89 u 2023. godini (na 1.000 živorođenih beba). Ovaj pomak je bio moguć zahvaljujući dodatnim ulaganjima u opremu i edukaciju medicinskog osoblja. Jasno je da ulaganje u neonatalnu negu donosi konkretne rezultate i pruža šansu za opstanak i razvoj prevremeno rođenih beba", stoji u saopštenju UNICEF-a.

UNICEF poziva građane i kompanije da se uključe u kampanju i pomognu prevremeno rođenim bebama u njihovoj borbi za život. Za više informacija i način doniranja, posetite veb sajt UNICEF-a u Srbiji.

(Telegraf.rs)

Video: Pedijatar odgovara koliko je majčino mleko važno za imunitet dece i zašto ne treba ljubiti bebe

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA