U Savinim rukama slama postaje umetničko delo: O neverovatnom hobiju umetnika iz Raklje priča cela Srbija

A. N.
A. N.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

U selu Raklja kod Aleksandrovca u domu meštanina Save Poljanskog smestio se jedinstven umetnički atelje. Ovaj čovek jedan je od retkih u Srbiji koji umetnička dela stvara od slame i to ražane. Duže od pola veka Sava skuplja slamu, secka je, farba i posle toga koristi kako bi stvarao magiju. Nije lako i ovim ne može da se bavi svako, već samo oni koji imaju veliki talenat.

- Ja zaista mnogo volim to što radim, osećam ovu vrstu umetnosti i screm i dušom i to se defitivno u mojim delima vidi. Da bi nastala jedna slika treba dosta vremena, jer to je jedan dugotrojan proces. Prvo se ide u polja kako bi se slama pronašla, najbolja je ražana. Potom je sortiram, sečem vrhove i ostavljam samo prutiće koje mogu da iskoristim. Kad nađem dobru slamu, ne mogu da spavam od uzbuđenja jedva čekam da je sredim i da počnem slikati, kaže za RINU ovaj kreativni umetnik.

Kada slamu ubere, isecka i sortira onda ide onaj najteži deo, a to je farbanje. Slama se jako teško boji, ali to Savu nikada nije pokolebalo da odustane od svoje umetnosti.

- Koristim boju za vunu, stavljam u vodu da se to zajedno kuva i tako se farba, ali slama jako teško prima boju. Shvatio sam da smola ima jako dobra svojstva u tom procesu, pa i nju koristim. Najteže je dobiti zelenu, ali je stalno koristim kako bih prikazao polja i pašnjake, zatim plau za nebo, a tu su i braon i crvena. Potom se slama suši na suncu, nakon čega je spremna za upotrebu, dodaje Sava.

Njegova unikatna dela od obične slame oduzimaju dah, kad uđete u prostoriju u kojoj su okačena jasno je koliko je ljubavi i truda u svaku sliku uloženo. Na njegovim slikama nalaze se portreti viđenijih ličnosti, ali i prelepi pejzaži aleksandrovačkog kraja. Kvalitet i lepotu Savinih radova prepoznali su i mnogi viđeni ljudi iz sveta kulture.

- Imam ovde u ateljeu knjigu utisaka, zbog koje sam zaista ponosan. Dolazili su ovde brojni ambasadori, a pohvale za moje radove stizale su sa svih strana. To mi daje dodatni motiv da stvaram, rekao je Sava.

Zahvaljujući dr Marku Todoroviću koji je na čelu Srpske akademije inovacionih nauka gde se pre svega poštuju znanje i stručnost, umetnik iz Raklje postao je njihov dopisni član.

Nije mogao da bude redovni član jer nema doktorat, ali mi je puno srce što je deo naše akademije. U pitanju je veliki čovek i veliki umetnik. Tu smo da pomognemo koliko možemo da on nastavi sa svojim radom, rekao je dr Todorović.

(Telegraf.rs/Rina)

Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA