Slavimo Prepodobnog Savu Osvećenog: Ovaj svetac je štitio pravoslavlje od demona, a postoji posebno verovanje
Srpska pravoslavna crkva danas obeležava Prepodobnog Savu Osvećenog, sveca koji je bio jedan od najznačajnijih hrišćanskih sveštenika i koji se smatra zaštitnikom crkve u Jerusalimu.
Ovaj praznik se slavi kao krsna slava, a u crkvenom kalendaru obeležen je crnim podebljanim slovima.
Sava je rođen 439. godine u Kapadokiji, u hrišćanskoj porodici, a zamonašio se već sa 17 godina.
Posle 10 godina prešao je u Palestinske manastire, i tu se najduže zadržao u porodici Svetog Jevtimija Velikog i Teoktista. Prozorljivi Jevtimije proreče za njega, da će biti slavan monah i nastavnik monasima, i da će osnovati lavru veću od svih lavri toga vremena.
Po smrti svetog Jevtimija udalji se Sava u pustinju, gde mu se u jednoj pešteri ukazao anđeo. Posle toga, kada on posta savršen monah, počeše se sakupljati oko njega mnogi pobornici duhovnog života.
Ubrzo ih se skupi tako veliki broj, da je Sava morao zidati i crkvu. Dođoše mu i neki Jermeni, kojima on odredi pešteru, gde će služiti na jermenskom jeziku. Kada mu otac umre, dođe mu njegova ostarela majka Sofija, koju on zamonaši.
Mnoge napasti pretrpe ovaj sveti otac od bliskih ljudi, od jeretika i od demona. Ali ih je on sve pobedio i to: bliske ljude blagošću i popustljivošću, jeretike nepokolebljivim pravoslavnim propovedanjem, a demone krsnim znakom i prizivanjem Boga u pomoć.
Ovaj svetac ostao je upamćen kao najveći zagovornik pravoslavlja na Četvrtom vaseljenskom saboru hrišćana, a zbog žustrih teoloških rasprava morao je da ide na raport i kod cara Anastasija Prvog.
Sava Osvećeni je napisao i Povelju po kojoj je uveo redosled u bogosluženju, koji su kasnije prihvatile pravoslavne crkve. U njoj je opisao sve monaške tradicije od pojave hrišćanstva do petog veka.
Legenda kaže da se Sava Osvećeni celog života borio sa demonima koji su želeli da ga ubede da pravoslavlje nije dobra ideja i da ne može da opstane u okviru hrišćanstva.
Zbog toga je sve do 18. veka na ikonama uglavnom bio prikazivan kako se brani od demona koji ga napadaju. Sava se upokojio 532. godine u devedeset četvrtoj godini života.
Između mnogih drugih čudotvornih i dobrih dela neka bude spomenuto samo to, da je on prvi uredio čin bogosluženja po manastirima, poznat pod imenom čina Jerusalimske crkve.Pravoslavna crkva slavi ovog svetitelja 18. decembra po Gregorijanskom kalendaru, odnosno 5. decembra po Julijanskom. Slavi se kao krsna slava.
Verovanje kaže da će svako žensko dete rođeno na ovaj dan imati veoma srećan brak.
(Telegraf.rs/Espreso)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boža zemunac
SREĆNA SLAVA SVIMA KOJI SLAVE SVETOG SAVU OSVEĆENOGA. ŽIVI BILI I SLAVILI NA MNOGAJA LJETA. AMIN.
Podelite komentar