Prosečni životni vek u zemljama EU u 2022. godini bio je 80,6 godina: Evo koliko Srbi žive
Republički zavod za statistiku objavio je danas detaljne tablice mortaliteta za Srbiju, za period od 2021. do 2023. godine koje su pokazale da je stanovništvo Srbije među evropskim zemljama sa najkraćim životnim vekom.
Prosečni životni vek u zemljama EU u 2022. godini bio je 80,6 godina, a Srbija zaostaje za nešto više od 5 godina.
Kada je reč o životnom veku muškaraca, rezultati su slični kao u Mađarskoj, dok životni vek žena pokazuje slične trendove kao u Bugarskoj.
Prema podacima iz detaljnih tablica mortaliteta stanovništva Srbije za period od 2021. do 2023. godine, očekivani životni vek iznosi 74,8 godina za ukupnu populaciju, što predstavlja porast od 0,3 godine u odnosu na period od 2010. do 2011. godine.
Posmatrano po polu očekivano trajanje života iznosi 72,3 godine za muškarce i 77,5 godina za žene.
U odnosu na period od 2010. do 2012. godine, zabeležen je porast od 0,3 godine kod muškaraca i 0,4 godine kod žena, pri čemu je zadržana razlika u prosečnom životnom veku od 5,2 godine u korist žena.
Prema podacima kojima raspolaže RZS očekivano je da će lica starosti 65 godina u proseku živeti još 15,2 godine.
Muškarci u Srbiji starosti 65 godina u proseku mogu očekivati još 13,8 godina života, a očekivani životni vek žena iste starosti iznosi 16,4 godine.
Na nivou oblasti, najniži očekivani životni vek sa 65
godina zabeležen je u Severnobanatskoj oblasti i iznosi 12,5 godina za muškarce i 15,4 godine za žene.
Muškarci u Zlatiborskoj oblasti imaju najduži očekivani životni vek sa 65 godina i iznosi 15 godina, dok je kod žena najduži životni vek u Beogradskoj oblasti, gde iznosi 17,2 godine.
Beogradski region beleži najbolje rezultate očekivnog trajanja životnog veka i on iznosi oko 76 godina, dok je u Regionu Vojvodine životni vek najkraći i iznosi oko 74 godine.
Posmatrano na nivou oblasti, najduži životni vek novorođenih je u Zlatiborskoj oblasti i iznosi 76,5 godina, dok se najkraće živi u Severnobanatskoj oblasti, u proseku oko 72,7 godina.
"Ove tablice predstavljaju najvažniji demografski instrument za analizu smrtnosti stanovništva i koriste se i za izradu demografskih pokazatelja, poput neto stope reprodukcije, ali i u oblasti aktuarstva, epidemiologije i u drugim oblastima", objavljeno je na sajtu RZS.
Periodika izrade detaljnih tablica je desetogodišnja, i to nakon svakog popisa stanovništva.
Izrada detaljnih tablica mortaliteta zasniva se na primeni Beker-Cojnerove metode a za ovu namenu korišćeni su rezultati Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2022. godine i podaci statistike prirodnog kretanja stanovništva tokom
2021, 2022. i 2023. godine.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: U severnom delu Kosovske Mitrovice održan pomen Oliveru Ivanoviću
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
NekoKo
Ima jedna vukoj...na u Rusiji i jedna u Turskoj gde ljudi žive u proseku preko 90 godina a vrlo često prelaze i 100. Inače u Srbiji je prosek takav kakav je baš zbog EU, Zapada, NATO pakta isl. monstruma.
Podelite komentar