Majka iz Doljevca se porodila, pa dete bacila u kontejner: Socijalno objasnilo kakva sudbina ga sada čeka

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Poslednjih dana sve je zaprepastila vest o majci Martini J. (22) iz doljevačkog sela Malošište koja je odmah nakon porođaja svoju novorođenu devojčicu bacila u kontejner. Gradski centar za Socijalni rad objasnio nam je šta u takvim i sličnim situacijama čeka odbačenu decu, odnosno, koja je procedura za njih propisana, pa istakli kako je tada zbrinjavanje deteta prioritet.

Kako je izvestio i Telegraf.rs prošle nedelje, dvadesetdvogodišnja mentalno nestabilna stanovnica Malošišta porodila se na terasi trošne kuće i odmah je bebu zavijenu u beli čaršav ostavila u kontejner bacila je u kontejner,, a u koji meštani bacaju svoje đubre. Devojčicu je potom, srećom, pronašao komšija Bojan Zlatanović, koji se zatekao u blizini.

Novorođenče je zatim preuzela pedijatrijska ekipa doljevačkog Doma zdravlja i transportovala ga u Dečju internu kliniku u Nišu. Majka koja je dete bacila takođe se nalazi u bolnici, s obzirom na to da se radi o porodilji, odatle će biti upućena u Psihijatrijsku bolnicu u Gornjoj Toponici, na veštačenje.

- Video sam dvojicu ljudi kako sede ispred prodavnice, jedan od njih je bio vidno uznemiren. Pitao sam ih šta se dešava i on mi je rekao da je našao bačenu bebu. Kazao je da su videli tu devojku kako nešto baca u kontejner ali da nisu obratili pažnju na to s obzirom na to da joj je kuća u blizini pa su pomislili da je odbacila neko smeće. Međutim, kako mi je dalje rekao, čuo je neko cviljenje iz kontejnera za koje je isprva pomislio da potiče od mačke. Prišao je kontejneru da proveri o čemu se radi i video krvavu bebu koja je bila umotana u neki čaršaf. Uzeo je i uneo u prodavnicu i pozvao Hitnu pomoć - kazao je za Telegraf.rs očevidac koji je razgovarao sa komšijom koji je pronašao bebu.

Pošto, nažalost, slučajevi u kojima deca odmah po rođenju bivaju odbačena od svojih roditelja nisu retki u našoj zemlji, kontaktirali smo Gradski centar za socijalni rad i upitali ih kakva je tada procedura, odnosno, kakva sudbina čeka pomenute mališane?

Hitni postupak zbrinjavanja deteta

Kako su nam rekli, nakon prijave takvog slučaja Centru, stručni radnici po hitnom postupku pokreću proceduru zbrinjavanja deteta, pa su objasnili kako onda izgleda.

- Procedura zbrinjavanja deteta je sledeća: Istovremeno se pokreće postupak stavljanja deteta pod privremeno starateljstvo i postupak hitnog smeštaja u hraniteljsku porodicu ili ustanovu socijalne zaštite (prihvatilište, prihvatna stanica ili prihvatilište za zlostavljanu decu), što zavisi od uzrasta i zdravstvenog stanja u kom se dete nalazi - pričaju nam iz Centra i dodaju da, ukoliko se napušteno dete nalazi u porodilištu ili bolnici, što je ovde, kako kažu, slučaj, smešta se nakon napuštanja ustanove zdravstvene zaštite.

Pored ova dva postupka, iz Centra nam govore kako i policija tada pokušava da pronađe roditelje, ako su nepoznati, ili srodnike.

- Podnosi se krivična prijava protiv N. N. lica zbog ugrožavanja života zdravlja i bezbednosti maloletnog deteta - objašnjavaju iz Centra za socijalni rad u Beogradu.

Šta ukoliko se roditelji pojave?

Ovom prilikom objašnjeno nam je i šta se dešava ukoliko se roditelj pojavi nakon nekog vremena, pa istakli da je i tada uloga Centra da štiti interese maloletnog deteta, da obavesti policiju i sud o novonastaloj situaciji i preduzme ostale mere iz svoje nadležnosti.

- Ako su roditelji poznati, odnosno, nakon što se utvrdi identitet roditelja, Centar pokreće sudski postupak za lišenje roditeljskog prava i ukoliko se roditelj liši roditeljskog prava, za dete se traži najadekvatniji i za njega najbolji oblik trajne zaštite, a to su obično usvajanje, smeštaj u hraniteljsku porodicu ili neku od ustanova socijalne zaštite - ističu za Telegraf.rs ispred Centra za socijalni rad u Beogradu.

Kako su za Telegraf.rs nedavno objasnili pedijatri, samo su Bog i velika sreća sačuvali nesrećno dete da preživi hladnoću kontejnera u koji je završilo odmah nakon što je došlo na ovaj svet, jer u prvim satima života, kako ističu, ono je najranjivije.

"Novorođenče spasio sam Bog"

Prema rečima pedijatra Dejana Joneva, to da li će dete preživeti u takvim ili sličnim uslovima zavisi od više faktora.

- Zavisi od više faktora. Najpre od toga gde je beba bačena, kako je tekla trudnoća, porođaj, kako je isečen pupak, da li je dete povređeno, da li ima neke urođene anomalije. Dete se hrani u početku na svaka tri sata, zatim, privikavanje iz majčine utrobe na spoljašnju sredinu traje oko tri meseca. To je šok za organizam. Ukoliko je dugo na hladnom beba može da dehidrira, pa može da dođe i do fatalnog ishoda. Beba je svakako imala sreće. Očigledno je pronađena na vreme, pa je zato u dobrom stanju - rekao je Jonev za Telegraf.rs

Prema rečima pedijatra Saše Milićevića za naš poral, stanje novorođenčeta u nepogodnim uslovima zavisi i od genetike roditelja, odnosno, od imunološkog statusa deteta.

- Zavisi od genetike oca i majke, onda kako je vođena trudnoća. Najviše što može da izdrži je 24 sata bez nege. Međutim, nekada, usled niskih temperatura koje sada imamo, može da se javi i hipotermija, pa to dovodi do neželjenih i fatalnih posledica. Ako je dete pre nego što je ostavljeno sisalo, odnosno, dojilo, moći će duže da izdrži. Ako ne, dolazi do smrti. Kod novorođenčadi je termoregulatorni centar slabo razvijen, pa ako je niska temperatura i oni smanjuju svoju telesnu. Kada je o ovoj devojčici reč, nadam se da niske temperature, kakve imamo sad, posebno u kontejneru, i hipotermija, nisu doveli do slabljenja enzimskih procesa - priča nam pedijatar Milićević.

(Telegraf.rs)

Video: "Pola sata pre sam bacao đubre, nije bilo ničega": Komšija o majci koja je bacila bebu u kontejner

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA