ALIMS uputio pismo zdravstvenim radnicima! Evo kako primeniti OVAJ LEK koji može izazvati ozbiljne reakcije

   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Nosioci dozvola za lekove koji sadrže metamizol u Srbiji uputili su pismo zdravstvenim radnicima o važnim merama za minimizaciju ozbiljnih ishoda poznatog rizika od agranulocitoze pri primeni lekova koji sadrže metamizol, prenosi Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije.

Pismo prenosimo u celosti: 

"Poštovani,

Nosioci dozvola za lekove koji sadrže metamizol u R. Srbiji: Alkaloid d.o.o. Beograd, Galenika a.d. i Hemofarm AD, u saradnji sa Agencijom za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS), žele da vas obaveste o sledećem:

- Pacijente koji su na terapiji metamizolom treba obavestiti o:

- ranim simptomima koji ukazuju na agranulocitozu, uključujući groznicu, drhtavicu, bol u grlu i bolne promene na sluzokoži, posebno u ustima, nosu i grlu ili u genitalnoj ili analnoj regiji;

- potrebi da budu na oprezu zbog ovih simptoma, s obzirom na to da se mogu pojaviti u bilo kom trenutku tokom lečenja, čak i ubrzo nakon prekida terapije;

- potrebi da prekinu terapiju i odmah potraže medicinsku pomoć ako se jave ovi simptomi.

- Ako se metamizol primenjuje zbog povišene telesne temperature, neki od simptoma agranulocitoze, mogu proći neprimećeno. Pored toga, simptomi agranulocitoze mogu biti maskirani i kod pacijenata koji primaju antibiotsku terapiju.

- Ako se posumnja na agranulocitozu, treba odmah uraditi kompletnu krvnu sliku (uključujući leukocitarnu formulu), a terapiju prekinuti dok se čekaju rezultati. Ako se agranulocitoza potvrdi, terapija metamizolom se ne sme ponovo uvoditi.

- Rutinsko praćenje krvne slike kod pacijenata na terapiji lekovima koji sadrže metamizol se više ne preporučuje.

- Primena metamizola je kontraindikovana kod pacijenata koji u anamnezi već imaju agranulocitozu izazvanu metamizolom (ili usled primene drugih pirazolona/pirazolidina), kod pacijenata sa oštećenom funkcijom koštane srži ili sa bolestima hematopoeznog sistema", piše na kraju pomenutog pisma.

(Telegraf.rs)

Video: Šašić: Produženom upotrebom lekova za smirenje može nastati zavisnost

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA