SZO iznela 5 ključnih saveta ako vas napadne pas: Ovako možete da sprečite ujed

N. S.
N. S.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Napadi pasa na ljude ili decu su postali gotovo svakodnevni, a mediji izveštavaju o novim slučajevima. Tako smo pisali i o čoporu pasa lutalica u Paraćinu koji su postali strah i trepet za meštane, te i o nedavnom incidentu kada je pas napao dečaka iz Rakovice.

Svetska zdravstvena organizacija iznela je pet ključnih saveta kako da preveniramo ujed pasa. Ovi saveti mogu biti ključni u sprečavanju ujeda i napada psa, a evo i kako postupiti u slučaju da ipak dođe do toga.

"Psi mogu biti vaši najbolji prijatelji, ali ponekad kada su ljuti ili uplašeni mogu i da ugrizu.

Nemojte ih uznemiravati ili plašiti;

Držite se dalje od njih kada su ljuti ili uplašeni;

Nemojte se pomerati ako vam priđu kada nisam vezan;

Priđi im polako i tiho;

Ako vas pas ugrize, reagujte brzo. Operite ranu sapunom i vodom i potražite pomoć u prvoj zdravstvenoj ustanovi", naveli su iz SZO.

Podsetimo, Telegraf.rs kontaktirao je i sa veterinarom koji je objasnio da je u 80 odsto slučajeva agresija kod pasa odbrambena, a u preostalih 10 odsto je polna.

- Pas koji je spreman da napadne je uplašen, spušta uši, savija rep između nogu, gleda prema tlu, i tada može eventualno da usledi napad i da nekog ujede. Takođe, može da mu smeta i buka i iznenadni zvuk. Na primer, sada je period slavlja i stalno se bacaju petarde, pa to može da ih razdraži, uplaši i da postanu agresivniji nego inače i sa budu opasni po svoju okolinu - objasnio je za Telegraf.rs veterinar Vladimir Terzin.

(Telegraf.rs)

Video: Sastanak Brnabić sa novoimenovanim predsednikom Venecuele

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA