I lekari u šoku zbog jezive pomame! OPREZ, decu u Srbiji zaludela dva zastrašujuća TikTok trenda
TikTok izazovi postali su globalni trend među mladima, ali dok neki u njima vide zabavu i priliku za kreativno izražavanje, drugi pokušavaju da impresioniraju svoje vršnjake, a u toj pomami neretko se gube kočnice i naivna igra postaje opasnost i po život. Minimum dva alarmantna TikTok trenda prete deci u Srbiji trenutno i upitno je koji je gori.
Oba sa sobom nose veliku pretnju po dobrobit dece, povrede koje dobijaju su sve samo ne naivne, ali krenimo od onog koji je naizgled već doveo ovdašnje mlade do bolnica jer su doktori i te kako upoznati sa bizarnim "takmičenjem".
Pirotehnika u ustima
Sama ideja iza njega zvuči neverovatno da je ikome pala na pamet, a ne još da su je pojedini sproveli i u delo, ali ipak zamisao je da se deca takmiče ko će petardu duže držati u ustima...
Kako je upozorio i dr Aleksandar Vlahović, upravnik Klinike za dečju hirurgiju Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta, ni lekari nisu mogli da veruju da se nešto tako dešava.
Drugi trend koji je pred vratima Srbije je podjednako bizaran i mnoga deca su već hospitalizovana sa ozbiljnim povredama. Slučajevi su prijavljeni u Rumuniji, Hrvatskoj, Republici Srpskoj...
Jezive frakture
Naziv možda zvuči bezazleno, ali koncept nikako nije. U pitanju je tzv. leteći Supermen, a zamisao je poleteti poput Supermena uz pomoć prijatelja. Problem nastaje kada te prijatelji bace previsoko ili čak ispuste iz ruku da bi video bio zabavniji.
Iza svega stoji želja dece da se pokažu pred vršnjacima, a misle da su neuništivi što pravi izuzetno opasnu kombinaciju faktora koji brišu granice opreza i dovode decu u ozbiljnu opasnost.
Mališani iz susednih zemalja koji su učestvovali u "letećem Supermenu" zadobili su teške povrede u vidu fraktura, najčešće jedne ili obe ruke, mada ni to nije sve iako je samo po sebi previše.
Igrom do opasnosti
Podsećanja radi, ovim TikTok izazovima prethodili su brojni drugi. Neki možda bezazleni po fizičko zdravlje dece, ali drugi ne toliko jer je među njima bila i "igra gušenja" u kojoj se deca takmiče ko može duže da ostane bez daha.
TikTok naizgled zakonski ne podlaže nikakvim sankcijama kako kod nas, tako i u drugim zemljama, pa se sve svodi na razum omladine i sposobnost roditelja da sa njima adresiraju problem na što bolji način.
Psiholozi podsećaju da bi najbolji pristup bio podstakivanje razmišljanja i buđenje zrelosti, te da je sve bolje nego osuda jer na nju, kao i na omalovažavanje mladi neretko reaguju odbijanjem i prkosom usled kog urade i ono što možda ranije nisu ni planirali.
(Telegraf.rs)
Video: Vučić: Napravićemo poseban program stambenih kredita za mlade
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.