Velika kontrola Ministarstva državne uprave: Posebna grupa ispitaće zloupotrebe informacija od javnog značaja
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević najavila je danas da će biti formirana posebna radna grupa koje će pregledati sve dopune i predloge zakona kako bi se smanjile zloupotrebe informacija od javnog značaja.
Ona je na okruglom stolu u okviru javne rasprave o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja navela da su izmene i dopune zakona ovog zakona činjene 2022. godine kada je zahtevano da se izbriše član 13, nakon čega je usledio i stav Ustavnog suda u pogledu naknade troškova zastupanja u postupku po žalbi i uticalo na povećanje zloupotreba i potrebe da dođe do izmene ovog zakona.
"Ono što je naš cilj jeste da smanjimo zloupotrebe koliko možemo", istakla je Žarić Kovačević.
Ona je rekla da se nada da će zloupotrebe uspeti da smanje na minimum i da će nekim organima vlasti, a naročito "malim organima vlasti" pomoći oko plaćanja troškova za kazne.
Žarić Kovačević je objasnila da kada kaže mali organi vlasti, misli na one organe vlasti koji nemaju dovoljne materijalne i kadrovske kapacitete.
"Mislim na organe vlasti koji imaju nedovoljno materijalnih kapaciteta ili kapaciteta u zaposlenima, da oslobodimo plaćanja troškova i plaćanja kazni zaposlenih koji su nadležni, odnosno ovlašćeni da daju informacije od javnog značaja", istakla je ministarka.
Ministarka je rekla da je njena želja da ta radna grupa broji što manje članova jer bi na taj način bila efikasnija.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović rekao je ovo značaj dan za sve organe vlasti u Srbiji, pogotovo za one koji su i ekonomski, kadrovski, organizaciiono, tehnički najslabiji, a koji su više od dve godine na udaru zloupotrebe prava na slobodan pristup informacijama od javnog značaja, odnosno na udaru onih koji vrše tu zloupotrebu.
Svi oni imaju, kako je istakao, velike probleme u funkcionisanju u redovnom radu zbog toga što moraju da odgovaraju na besmislene zahteve koji se podnose u hiljadama samo da bi "neko došao do para iz budžeta malih organa vlasti".
Ti mali organi vlasti koji su ugroženi su, kako je dodao, 4.500 mesnih zajednica u Srbiji, oko 1.500 osnovnih škola, obdaništa, domovi zdravlja, centri za socijalni rad, male ustanove kulture, kao što su biblioteke i muzeji i male lokalne samouprave.
"Moramo pomoći tim organima vlasti da nastave da funkcionišu, a na udaru je i poverenik. Ja sam ubeđen da će izmene zakona dati rezultat i da će se vratiti suština zakona, a to je da svi zainteresovani i građani i udruženja građana, i pravna lica, pa čak i organi vlasti, mogu da traže, da dobiju informaciju od javnog značaja u postupku nekog od organa vlasti u Srbiji", kazao je Marinović i kao primer naveo da svako treba da dobije informaciju o tome kako se troši novac iz budžeta, kako se sprovode javne nabavke, kako se zapošljava i slično.
On je zahvalio ministarki Žarić Kovačević koja je odmah pri izboru na funkciju shvatila ovaj problem i zbog koje je vrlo brzo i oformljena radna grupa oko izmena ovog zakona.
Javna rasprava o nacrtu zakona koji je juče predstavljen u Nišu, a danas u Beogradu, trajaće do 23. decembra.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Održan svečani defile na Trgu Krajina u Banjaluci u okviru obeležavanja Dana Republike
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.