Nebojša prepodne popravlja pumpe, a posle pravi muzičke instrumente: Zavoleo da obrađuje drvo pored oca
Nebojša Milošević (62) poznatiji po nadimku Rotor iz sela Vrtlovac kod Knjaževca, električar po struci, zaposlen je u knjaževačkom vodovodu na održavanju pumpnih stanica, ali pored tog posla, već 15 godina bavi se i izradom tradicionalnih muzičkih instrumenata poput fruli, gajdi, tapana, zurli i kavala.
Milošević je trenutno jedini majstor za izradu tradicionalnih instrumenata u knjaževačkom kraju, dok se time u našoj zemlji bavi još svega šest, sedam ljudi.
On je za naš portal rekao da je tradicionalne instrumente počeo da pravi zbog ljubavi prema drvetu i obradi drveta, kao i zbog toga da bi sačuvao našu tradiciju i kulturu koje se, kako je rekao, gube od kako su pojavile društvene mreže i internet.
"Moj otac je izrađivao od drveta prozore, vrata, burad...Pored njega sam i ja zavoleo da obrađujem drvo, ali sam se opredelio za izradu, frula, okarina, kavala i sličnih instrumenata. Želim da ih sačuvam od nestajanja. Ti instrumenti su deo naše kulture i istorije, a ja želim da i dalje postoje", kazao je Milošejvić.
Prema njegovim rečima, za razliku od starih majstora koji su maltene sve instrumente izrađivali ručno, on ih sada pravi na malo savremeniji način i pri izradi koristi neke mašine poput struga.
"Frul ne može da prosvira, ako se ne napravi pisak, jezičak i dance. To se uslovima amaterskog rada mora da napravi ručno", objasnio je Milošević.
On je kazao da je sam naučio da pravi muzičke instrumente, ali da bi dostigao profesionalni nivo izrade proučavo je literaturu koja mu je bila dostupna.
"Najbolje drvo za izradu naše srpsku frule je šljiva, mada podjednako mogu da budu dobre frule i od bagrema, divlje kruške, trešnje. Za izradu gajdi koristim kožu životinja, uglavnom koza, dok drvene delove pravim od šimšira, šljive ili drena. Drvo šimšira je za gajde najbolje jer zvuku daje punoću", istakao je Milošević.
Izrađuje, dodao je, različite frule od onih najjednostavnijih su za decu do pet, šest godina, potom one za decu sa sedam, osam godina koja počinju da uče da sviraju i one profesionalne.
"Za izradu jedne profesionalne frule potrebno je nekoliko dana. Ako su instrumenti za neki orkestar, to se radi danima. Tu je potreban vrhunski kvalitet, ali i puno šara. Manje kvalitete koje su poput pištaljka za decu napravim za jedan dan", rekao je Milošević.
On je kazao da osim što izrađuje frule, ponekad, za "svoju dušu" i zasvira na fruli, mada ne svira tako dobro kao profesionalni frulaši.
(Telegraf.rs/D.K.)
Video: Mećava zahvatila Zlatiborski okrug: Sneg pada od noćas, uvedena zabrana saobraćaja za teretnjake
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.