Infarkt miokarda se javlja i kod mlađih ljudi, na ove simptome morate reagovati u roku od jednog sata

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

Infarkt miokarda sve više pogađa i onu populaciju koja je u "punoj snazi", te stručnjaci upzoravaju da se taj trend mora menjati. U 30 odsto slučajeva akutni infarkt miokarda dešava se iznenada bez nekih jasnih simptoma, dok se u svim ostalim slučajevima javja bol u grudima, ponekad u vilici, i širi se ka levoj ruci. Ukoliko ovakvo stanje traje 30 minuta, a bol postaje intenzivniji, morate se javiti hitno lekaru.

Šanse da se radi o infarktu su veće ukoliko ste gojazni, pušači, imate genetsku predispoziciju, ili ne uzimate redovno terapiju koju vam je lekar propisao. Lekari smatraju, da su prevetnivni pregledi ključni u ovom momentu, jer u koliko redovno kontrolišete svoje stanje, možete izbeći brojne bolesti.

U Srbiji od kardiovaskularnih bolesti umre oko 50.000 ljudi, dok smo po broju obolelih zauzeli treće mesto u svetu, što nas upozorava da moramo voditi računa o svom zdravlju i manjati navike.

Kako prepoznati infarkt

Uglavnom  je to bol u predelu srčane lože, širi se ka levom ramenu i levoj ruci. Može biti leva nadlaktica i lakat, može da ide čak i do šaka, objasnio je u emisiji Zdravo sa Ivanom, kardiolog prof.dr Predrag Mitrović.

- Može biti i neka kombinacija boli, da bole šake i deo u predelu srca, pa nekada bol može da se širi i ka vratu i ka leđima. Međutim, ono što je problem je kada se ne javlja nikakva bol, kada se javlja nelagodnost, a nekada boli samo vilica. U određenom broju slučajeva nema nikakvih najava, objasnio je kardiolog.

Snežana Plavšić iz Odeljenja za prevenciju i kontrolu nezaraznih bolesti Instituta Batut upozorila je na to da se uočava kardiovaskularno pomeranje ka mlađoj dobi, kada je reč o oboljevanju i umiranju.

- Čak 80 odsto prevremenih smrti dešava se kod radno aktivnog stanovništva, odnosno između 30-69 godina, rekla je Plavšić.

Zlatni sat

Važno je javiti lekaru u roku od jednog sata,od pojave simptoma, što je vreme kraće do trenutka otvaranja srčane arterije to je i stradanje srčanog mišića manje.

Ono što je važno naglasiti je da ne treba paničiti, jer s druge srane ne mora da znači da se radi o infarktu ili da je uzrok bola srčanog porekla, ali ono što je sigurno, potrebno je javiti se lekaru kako bi ubtrdili o čemu se tačno radi.

Kako bi se smanjio ovakav trend, Ministarstvo zdravlja pokrenulo je "Karavan zdravlja" sa ciljem informisanja stanovništva, a istovremeno i obezbeđujući preventivne kardiološke preglede  širom Srbije.

(Telegraf.rs)

Video: Dr Dragana Košević sa Instituta "Dedinje" o kardiovaskularnim bolestima i transplantaciji srca

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Srbi

    7. decembar 2024 | 19:19

    A da obrati malo vise drzava sta nam to serviraju iz aviona, kroz hranu, kroz vodu, kroz nasilna bockanja, kroz finansijsku iscrpljenost, kroz socijalna minimalna primanja , kroz stresove u bankama i sa izvrsiteljima...non stop stres, svaki dan. Osmeh je lek, ali ste nam to davno ukrali. Stidi se drzavo kako brines za svoje stanovnistvo u ovoj prokletoj mafijaskoj okupiranoj zemlji.

  • Leka

    7. decembar 2024 | 20:01

    Srbi. Sve je tacno sto ste naveli u komentar.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA