Poruka Osnovnog suda Zrenjanin ženama: Nasilnika od iseljenja iz kuće ne spašava ni vlasnički list za stan

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

– Često preventivno delujemo i šaljemo poruku nasilniku – zaustavi se. Nedavno sam imala jedan slučaj kada se nasilnik vratio i rekao žrtvi nasilja: "Ja sam se vratio, a ti gledaj šta ćeš". Ona ga je opet prijavila i mi smo odmah reagovali – istakla je sudija Ivana Vojin na "Tematskim otvorenim vratima" održanim u Osnovnom sudu u Zrenjaninu.

Projekat "Pravda za sve – Otvorena vrata pravosuđa" zajedno sa ovom pravosudnom institucijom, organizovao je događaj na kome su građani bili u mogućnosti da čuju izlaganja i postave pitanja sagovornicama na temu nasilja u porodici. Kako se moglo čuti na skupu, Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, koji se u Srbiji primenjuje od 2017. godine, pokazao se kao izuzetno dobar i on doprinosi smanjenju ovakvih slučajeva.

Pomenuta sudija Vojin, koja radi u instituciji koja je organizovala skup, konstatovala je da Zakon o sprečavanju nasilja u porodici "gasi požar", dodajući da se prethodnih godina smanjio broj tužbi u vezi sa nasiljem u porodici. Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, inače, propisao je nove procedure i postupanja državnih organa – od prijavljivanja slučajeva nasilja u porodici do njihovog procesuiranja kroz koordinirani rad policije, tužilaštva, centara za socijalni rad i ostalih relevantnih institucija i organizacija.

Gospođa Vojin je, prenosi zrenjaninski.com, ukazala da se u pojedinim slučajevima nasilniku na određeni period izriču mere iseljenja, bez obzira na to da li je on vlasnik nekretnine ili ne. Te mere se mogu produžavati, a njihovo kršenje predstavlja krivično delo.

– Mi štitimo žrtvu od nasilnika, pa čak i potencijalnog nasilnika, bez obzira da li je on vlasnik kuće ili stana – naglasila je Vojin.

Često se ljudi pitaju "kako prijaviti nasilje". Na to pitanje je odgovorila javna tužiteljka u Osnovnom javnom tužilaštvu u Zrenjaninu Dragana Mojsin, koja je inače i koordinatorka Grupe za sprečavanje nasilja u porodici.

Mojsin je istakla da se članovi ove grupe sastaju jedanput nedeljno i da razmatraju sve prijavljene slučajeva, te da svakom od njih pristupaju sa dužnom pažnjom.

Inače, prema rećima direktorke Komore socijalne zaštite Sandre Perić, više od dve trećine žrtava nasilja u porodici su osobe ženskog pola. Ona je kazala da su centri za socijalni rad u ovakvim slučajevima uključeni u svaku fazu rada.

– Centar reaguje kada žrtva dođe da prijavi nasilje, kada dođe po socijalnu pomoć, pa se utvrdi da je žrtva nasilja u porodici, reaguje i kada dobije informaciju da se vodi određeni postupak – objasnila je Perić.

(Telegraf.rs/zrenjaninski.com)

Video: Božićni koncert u Kolarčevoj zadužbini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Q

    6. decembar 2024 | 19:09

    To znaci , ja poklonim sinu stan, on se ozeni i istuce zenu i onda on mora da izadje iz svog ( mog ) stana ? Jeste to hteli reci, bas ste pametni u pm. Ta zena neka ga prijavi, nisam za nasilje, ali neka ga kazne ili neka se vrati kod njenih roditelja. Ako imaju decu, neka se dogovore za alimentaciju, ali da on mora izaci napolje, od toga nema nista .Nek joj kupi tata stan.

  • raca

    8. decembar 2024 | 07:58

    Svašta , ja kupim stan a pametan sudija ga pokloni nekom ko nije luk sadio ni luk vadio - e onda pametan treba da uradi ovako - tu gospodju odstraniš sudski iz svog života / razvedeš se / pa kako je stan moj on pripada meni a navedena gosodja neka se javi sudiji za smeštaj i ona joj kupi stan - i stvar rešena zakonski jer ispada da su samo muškarci nasilnici a žene cveće koje samo miriše .

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA