Roditelji prave istu grešku: Evo šta zapravo znači pojava temperature i kada je neophodna reakcija
Temperatura neretko bude prvi pravi alarm roditeljima da se dešava nešto više od prehlade, ali mnogi požure, pa počnu da je obaraju i pre nego što se za to zaista javi potreba. Pedijatar dr Saša Milićević pojašnjava koji je ključan trenutak kada je neophodna reakcija i zašto je to tako.
Pojava temperature je znak da se organizam u tom momentu bori sa nečim. To može biti nešto banalno, ali i ne mora, sve zavisi od sklopa drugih faktora koji prethode ili prate rast na toplomeru.
Ono što je mnogima već znano, ali nikada nije na odmet iznova napomenuti - temperaturu ne treba obarati dok je ispod ili oko 38 stepeni, bilo da je u pitanju dete ili odrasla osoba.
Jednostavno u tim momentima organizam se bori sa nečim što ga napada, a jedan od sistema odbrane je upravo povišena temperatura.
- Temperatura je jedan od znakova inflamacije, odnosno zapaljenja. Ima ih nekoliko, ona je jedan od njih. Dakle, kad god je neki zapaljenski proces u našem organizmu, virusni, bakterijski, gljivični, autoimuni, bilo koji, pojavi se temperatura - objasnio je dr Milićević u emisiji "Zdravo sa Ivanom" koja se emituje svakog ponedeljka na Telegraf.rs
U panici do ishitrenih koraka
Kada su u pitanju deca, roditelji imaju tendenciju da što pre pronađu rešenje kako bi im pomogli, ali se mnogi se odluče za obaranje temperature mnogo ranije nego što se to savetuje.
Ipak, čak i kada toplomer pokaže više brojke, naravno u zavisnosti od uzrasta deteta, ne treba preduzimati ništa dok ne dostignu 38, čak i 38.5.
Kako je pojasnio dr Milićević, neki američki autori savetuju izostanak reakcije i do 39, međutim to je možda ipak mnogo kod dece.
To pravilo svakako ne važi za bebe jer za njih slovi da bi trebalo potražiti savet pedijatra čim se primeti rast temperature zbog osetljivosti organizma.
No, za stariju decu, a naročito odrasle osobe brojka je jasna - 38.5 je neka granica do koje je poželjno pustiti organizam i pružiti mu priliku da se samostalno izbori sa inflamacijom.
Još jedan izuzetak od pravila čine deca koja su sklona frasovima, odnosno febrilnim konvulzijama, dakle mališani koji teže reaguju. U tom slučaju treba reagovati blagovremeno, čak i pri nižoj temperaturi.
Strah u narodu
- Ali ne treba se plašiti temperature. Naš narod se plaši te niske temperature. Često čujemo rečenicu: "Imam onu najgoru 37.2". Ne znam zašto je gora ta od one 39.2. Ali dobro, naš narod je dugo bolovao od tuberkoloze, pa onda sitna temperatura, onaj sipljiv kašalj. Kaže: "Sitno mi kašlje, onaj najgori kašalj". Podeseća na tuberkolozu, pa se ljudi plaše. Naravno da je to manje opasno nego ako neko mnogo kašlje i ima visoku temperaturu. Dakle, svakako treba sačekati - poručuje pedijatar.
On je pojasnio i da je većina temperatura izazvana virusnim infekcijama, a u slučaju kada se pojavi visoka detetu treba dati lek, raskomotiti ga, davati što više tečnosti.
- Ne treba ga pretopljavati i ne treba mu davati mnogo da jede jer ako mnogo jede, temperatura će skočiti. Postoji ta čuvena rečenica: "Sad kad si bolestan, sad moraš da jedeš". Ne. Kada je organizam u fazi bolesti nije mu do hrane i u većini tih infekcija organizam mora da štedi svoj digestivni sistem, a ne tad da mu damo da jede. Tečnost mora, ali hrane ne toliko. Detetu nije ni do čega, organizam se bori oko infekcija, sad će još da se angažuje oko varenja - kaže dr Milićević.
On je u "Zdravo sa Ivanom" poručio i da lek za obaranje temperature dobro dođe, ali da treba sačekati do 38.5 osim ako dete nema febrilne konvulzije ili ako dete ima neko osnovno oboljenje.
- Ako na primer ima varičele, pa negde u završnoj fazi dobije povišenu temperaturu. Ne znači da je nešto opasno, ali moramo razmišljati da se nije pojavila neka komplikacija. U slučaju običnih, klasičnih virusnih infekcija ne treba se plašiti temperature. Ona je odličan znak. Ne daj Bože da je neba, pre svega roditelji ne bi znali da im je dete bolesno. Vrlo je važna jer pokazuje da se nešto razvija, a lekar će videti da li to treba lečiti ili ne - kazao je dr Milićević.
(Telegraf.rs)
Video: Da li sindrom iznenadne smrti kod dece ipak šalje neki signal i da li se može sprečiti?
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.