Ovčije boginje u vrtićima, evo kako da ih prepoznate: Roditelji prave jednu opasnu grešku!
Ovčije boginje ponovo počinju da kruže među najmlađima, pa su tako prijavljeni slučajevi u vrtićima na teritoriji celog Beograda. Statistički brojke ne unose nemir, ali postoje neke stvari koje bi roditelji morali da znaju oko zaraze, počevši od najvažnijeg - kako prepoznati.
Ranije su lekari mogli da isprate varičele i po određenim sezonama kada su najprisutnije, ali danas su se te granice umnogome izgubile, pa ih ima maltene tokom cele godine.
Za paniku nema mesta, a ni razloga, te i mnogi roditelji unapred znaju otprilike kada bi morali da se jave lekarima, ali ima i onih koji pogreše.
Jedan od najčešćih stvari po kojima su ovčije boginje prepoznatljive je - ospa. Po javljanju lekarima, roditelje najčešće sačeka pitanje: "Da li ima vodeni vrh?"
- Ako ima vezikulicu na vrhu, obično su to boginje. To pripada dečijim osipnim groznicama, ne bi trebala da predstavlja neki problem. Međutim, isto važi kao i za morbile - ako starija osoba dobije može da napravi neke komplikacije. Zato je najidealnije da dete dobije u detinjstvu i najčešće se tako i događa - rekao je svojevremeno u emisiji Telegraf.rs , pedijatar dr Saša Milićević.
Za preciznu i najsigurniju dijagnozu, najbolje je potražiti savet lekara jer se nekad dogodi i da drugi vidovi ospe roditeljima deluju kao boginje iako to zapravo nisu.
Jedna od najčešćih situacija kada dođe do konfuzije jeste oko pojedinih alergijskih manifestacija, naročito ukoliko je dete sklono tome ili ima osetljiviju kožu.
Takođe, čest nesporazum je i oko samog prepoznavanja tipa boginja. Primera radi, ovčije boginje u Hrvatskoj se nazivaju vodene kozice, pa prilikom samostalnih istraživanja i čitanja, roditelji se zbune oko terminologije.
Mnogo veći problem jeste kada dođe do mešanja oko toga šta su morbili ili male boginje, varičele, velike boginje, ali za sve ostaje prvi najjasniji pokazatelj varičela - vodeni vrh ili vezikula na vrhu ospe koja se pojavi.
Najsigurniji potez - odlazak kod lekara
Srećom, kod lekara nema nedoumica i nesporazuma jer su brojni faktori koji prave jasnu razliku između oba vida zaraze.
- Ta dijagnoza ne može da se promaši. Male boginje izgledaju na jedan način, varičele na drugi način. Ovčije boginje obično počinju na trupu, a male boginje počinju gore, pa se spuštaju. Deluju kao kada bi neko četkicu za slikanje umočio u neku crvenu boju i isprskao dete. Može da svrbi, ali ne toliko, a ovčije boginje malo više svrbe. Takođe, one su kao zvezdano nebo, pojedinačne su i lekari naravno nikada to ne pogreše - pojasnio je Milićević u emisiji "Zdravo sa Ivanom".
On je napomenuo i da procesom vakcinacije se dalje razrešava nesporazum kod roditelja jer ukoliko je dete redovno vakcinisano onda je jasno da, ukoliko su u pitanju boginje, to će biti varičele za koje isto postoji vakcina, ali nije u sklopu obaveznih.
Tokom gostovanja u "Zdravo sa Ivanom", doktor je napomenuo da, iako se mnogima čini da su imuniteti dece i odraslih donekle oslabili, to ipak nije slučaj, već su virusi mutirali i prilagodili se jer to oni stalno čine, pa tako i opstaju.
Period inkubacije
Kod boginja manifestacija ospe se ne događa odmah, naprotiv postoji period inkubacije tokom kog dete može delovati kao da ima bilo koji virus ili čak i prehladu.
Opet je najbolja opcija - konsultacija sa pedijatrom kako bi roditelj sigurnije mogao da utvrdi o čemu je reč jer i pre pojave ospe dete je zarazno i zaraza je potencijalno proširena na svu decu i odrasle koji su s njim bili u kontaktu.
Zato kada se čuje da su se pojavile boginje ili da u kolektivu u kom je dete kruže neki virus, najbolje rešenje je privremeno isključenje deteta iz kolektiva čak i ukoliko se pojavila makar blaga temperatura, pa dan, dva ispratiti stanje.
Korak koji mnogi izbegavaju, a najčešći izgovor je problem oko posla i manjka nekoga ko bi mališana mogao da pričuva, međutim time se zaboravlja da i drugi možda imaju sličan, pa i veći problem oko toga, a ne preduzimanjem gorepomenutog koraka i oni budu stavljeni u ozbiljnu nepriliku, naročito ako u sklopu porodice imaju nekoga oslabljenog imuniteta ili ko boluje od neke hronične bolesti, a čime će biti izložen i potencijalnim komplikacijama.
Ko je najugroženiji
Kao i kod mnogih drugih zaraza, najurgoženiji kod pojave varičela su mala deca koja nakon navršenih šest meseci više ne štiti toliko majčin imuni sistem, potom odrasli i starije osobe i, najviše, ljudi koji imaju neka hronična oboljenja.
Upravo kod osoba čiji je imuni sistem ugrožen komplikacije mogu biti veoma ozbiljne, pa i fatalne i zbog njih mora da se stvori kolektivni imunitet.
(Telegraf.rs)
Video: Psiholog objašnjava kako živeti sa stresom i kako nas potisnute negativne emocije uništavaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.