"Dajem časnu pionirsku reč da ću marljivo učiti i raditi, poštovati roditelje i starije i i biti veran i iskren drug, koji drži datu reč. Da ću voleti našu domovinu samoupravnu Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju, ćuvati bratstvo i jedinstvo svih njenih naroda i narodnosti i ceniti sve ljude sveta koji žele slobodu i mir", reči su pionirske zakletve koje će se setiti svi rođeni pre 1983. godine i svi oni koji su s radošću čekali svaki 29. novembar.
Jer, tog dana se decenijama slavio Dan republike, upravo pomenute S.F.R.J. Oficijelno rečeno, upravo 29. novembra u Jugoslaviji je ukinuta monarhija i sva prava kralja Petra II Karađorđevića. Ustavotvorna skupština je usvojila deklaraciju o proglašenju republike prema kojoj je Jugoslavija "savezna država republikanskog oblika, zajednica ravnopravnih naroda koji su slobodno izrazili svoju volju da ostanu u Jugoslaviji".
Dan republike je obeležavao godišnjicu Drugog zasedanja AVNOJ-a 29. novembar 1943. Tada su predstavnici partizanskog pokreta otpora proglasili federalno uređenje Jugoslavije i ustavotvornu skupštinu FNRJ 29. novembra 1945. Na tom skupu je odlučeno da se budućoj Jugoslaviji pripoje južnoslovenske teritorije koje su na kraju Prvog svetskog rata ostale u sastavu Italije. Reč je o Istri, Zadru, Slovenačkom primorju....
Međutim, ako ove zvanične istoriske fakte ostavimo po strani, te prevedemo sve na narodskiji jezik, predposlednji dan novembra je u srcima jugonostalgičara zauvek ostao urezan kao omiljena svetkovina, kada ne idu na posao i sa svojim bližnjima pripremaju bogate gozbe. Ljubitelji mesa bi sad dodali "kakve gozbe, svinjokolj". I zaista, ako ćemo pošteno, gurmani iz gradova su jedva čekali 29. novembar da im neko sa sela "pripremi" uglavnom čitavu svinju. Posle to ide u zamrzivač i mesecima služi za pripreme različitih jela.
No, svinhjokolj nije bio bitan samo zbog mesa, već i zbog toga što se oko samog procesa okupljala porodica, prijatelji i komšije. Zakedno su pravili razne đakonije - kobasice, slaninu, čvarke, šunku...
Ne treba ni da napominjemo da ssu novembarsku hladnoću veseli ljudi tada presecali nekom dobrom "šljivovicom" ili domaćim vinom.
I mada se Dan republike zvanično ne slavi već 22 godine, znamo svi bar jednu porodicu negde u Srbiji koja ne haje za to i čuva tu tradiciju ne samo svinjokolj, nego mnogo bitnije - duha zajedništva. E upravo je to nešto što je bilo sinonim za nekadašnje "jugoslovenstvo".
Uostalom, stihovi koji možda i na najbolji način dočaravaju atmosferu koja je u jugoslovenskim kućama vladala tog dana, su oni iz pesme "Dan republike" kultne sarajevske grupe "Zabranjeno pušenje": "Danas je Dan republike i stari je popio malo, na televiziji Lepa Brena..." Pesma, koja kap žestine, porodica na okupu. Dovoljno za relaksaciju duše, makar na dan.
(Telegraf.rs)
Video: Vremenska prognoza za vikend: Čeka nas novo zahlađenje i sneg
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zoka
Lepi dani mog detinjstva.
Podelite komentar
Vule
29.novembar čuven po svinjokolju uvek. Čvarci najbolji
Podelite komentar
ja
Ne zna se sta je gore, komunisticki praznik ili svinjokolj na post…e moja Srbijo
Podelite komentar