Ljubomora nije ljubav: Kako izaći iz života u kavezu
Čak dve trećine ubijenih žena partneri su usmrtili zbog ljubomore. U početku sofisticirani oblici manipulacije, a kasnije potpuna kontrola, u više od 80 odsto slučajeva prethodili su femicidu, podaci su UNDP-a. Ljubomora nije ljubav – poručeno je sa stručnog skupa "Život u kavezu bez rešetaka".
Jedna od tri ubijene žene viđala je roditelje i prijatelje samo jednom godišnje. Sitne nagoveštaje da nešto nije u redu, žene obično tumače kao znake ljubavi ne sluteći opasnost.
- To ide puno suptilnije na početku, i sa znakovima ljubomore i sa znakovima kontrole. Ja uvek ženama kažem – ona radi, a on je dočekuje i nakon posla, i onda sve koleginice kažu – kako ti imaš krasnog muškarca, a zapravo vrlo često to radi ne zato što 'ja tebe volim pa mi je žao što si umorna, nego da kontrolišem gde ćeš nakon posla - rekla je prof. dr Anita Lauri Korajlija sa Katedre za zdravstvenu i kliničku psihologiju Univerziteta u Zagrebu.
A kada maske padnu, već žive zajedno, imaju kredit za stan, rodila su se deca... A ona su često sredstvo manipulacije u rukama nasilnika.
- On ih koristi kao špijune da prenose šta majka radi dok su oni na poslu. Žene pričaju o tome da deca kada tata zove i kad neko drugi zove podignu slušalicu da bi slušali majčin razgovor, da bi tati preneli ko je zvao, s kim je mama pričala - rekla je Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra.
Takvim nasilnicima naruku idu oni koji se trude da stvore ambijent na temelju lažnih porodičnih vrednosti. Na najnoviji trend na društvenim mrežama u kome se propagira da je žena lepa i bez mnogo obaveza, ali obespravljena, ukazuje poverenica.
- Ona kuva, pevajući kuva jer će on biti srećan i zadovoljan kada se vrati, njeno je samo to, jer pre podne može da uživa i da ide po kozmetičkim salonima jer ona treba da bude lepa za njega - navodi Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.
U takvom svetu nasilje postaje dobro čuvana porodična tajna. Zbog straha, kontorle, manipulacije, nepoverenja u institucije, samo tri odsto ubijenih žena je prijavljivalo nasilnika.
- Ako je neko svestan da će da dobije možda uslovnu osudu ili kratke kazne, ako je svestan da ga to neće i materijalno koštati, naravno da onda neće prezati od toga da ispolji i one najmračnije osobine - ističe Nenad Vujić, direktor Pravosudne akademije.
Izlaz iz života u kavezu svakako je moguć, ako se o nasilju ne ćuti i ono blagovremeno prijavi.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.