Pašić: Portal Zdravitas u školama ima za cilj poboljšanje fizičkog razvoja učenika
Od početka ove školske godine u školama je počeo da se primenjuje novi informacioni sistem "Zdravitas" putem kojeg se prati razvoj motoričkih sposobnosti đaka od trećeg razreda do završetka srednje škole, kako bi se uočile eventualne nepravilnosti u razvoju i na vreme otklanjale, rekao je za Tanjug Milan Pašić, pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje.
U pitanju je, kako je naveo, proces digitalizacije, a "Zdravitas" je informacioni sistem poput sDnevnika, portala Moja srednja škola i JISP-a.
- U javnosti su se pojavile oprečne informacije o ovom informacionom sistemu i nije svim roditeljima jasna njegova svrha, brine ih kakvi će to podaci o njihovoj deci biti prikupljani i čemu će oni služiti - napomenuo je.
Ciljevi "Zdravitasa", istakao je, jesu razvijanje i praktikovanje zdravih životnih stilova, razvijanje svesti o važnosti sopstvenog zdravlja i bezbednosti, potrebe negovanja i razvoja fizičkih sposobnosti i obezbeđivanje dobrobiti i podrške celovitom razvoju učenika, što je sve u skladu sa osnovnim ciljevima obrazovanja i vaspitanja propisanih zakonom.
- Nema razloga za zabrinutost roditelja. Podsećam da su i oni sami tokom školovanja radili ove testove i merenja - rekao je Pašić.
Kako je objasnio, u okviru portala "Zdravitas" unose se sledeći podaci koji su propisani programom Fizičkog i zdravstvenog vaspitanja: visina tela, masa tela, indeks telesne mase - koji predstavlja masu tela podeljenu sa visinom, trčanje na 20 metara sa progresivnim povećanjem brzine, pretklon u sedu - procena gipkosti donjeg dela kičmenog stuba, ležanje-sed - dizanje trupa za 30 sekundi - snaga trbušnih mišića, skok udalj, izdržaj u zgibu i čunasto trčanje 4×10 metara.
- Ovi podaci su važni kako bi se stekao uvid u motoričke sposobnosti i fizički razvoj učenika - rekao je Pašić.
Portal "Zdravitas" ima za cilj da pruži podršku nastavnicima fizičkog vaspitanja i učiteljima u procesu praćenja fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti učenika, rekao je.
Takođe, učenicima i roditeljima pruža mogućnost da lakše prate rezultate iz godine u godinu i imaju povratnu informaciju o fizičkom razvoju i motoričkim sposobnostima učenika koje su važne za očuvanje zdravlja, ali i da ukaže koje su to mere koje treba preduzeti da bi se poboljšao fizički razvoj i motoričke sposobnosti, ukazao je on.
- Praćenje napretka i razvoja dece omogućava i pravovremenu reakciju i mogućnost preduzimanja mera - povećanje motivacije za bavljanje fizičkim vežbanjem, akcenat na vežbama koje unapređuju njihov fizički razvoj i slično - zaključio je Pašić.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Izgoreo magacin u Zemun Polju, tag Magacin Zemun Polje Požar
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Дража
Па побољшај програмом за физичко, а не подацима!
Podelite komentar
Marko
Ma zaboravi prijatelju, ne pada mi na pamet da delim podatke svoje dece ...
Podelite komentar
Nemoj da ti kažem
Kupili su kod nekog softver koji sad moraju negde da ugrade pa daj školama da nametnemo, e pa neće da može. Neka deca počnu da nose opremu na časovima fizičkog umesto mobilnih telefona i konačno da rade po programu koji je nastavnik dužan da sprovede pa ćemo imati zdravu decu bez tog "zdravitasa". Vratite prava prosvetnom radniku iz 80-tih godina pa će imati kvalitetne nastave i još boljih i kvalitetnijih đaka, ovako samo srljamo u propast.
Podelite komentar