Američki jutjuber oduševljen Beogradom, ali priznaje: Neshvatljivo je da smo bacali bombe usred velikog grada
Ono što se u tadašnjoj SR Jugoslaviji dogodilo u periodu od 24. marta do 10. juna je nešto svaki stanovnik ove zemlje želi da zaboravi. Ipak, jedan Amerikanac koji je posetio Srbiju, nakon toga je odlučio da svojim sunarodnicima pošalje snažnu poruku.
On u svojim video snimcima na Jutjubu pokazuje oduševljene crkvama u Srbiji, a posebno hramom Svetog Save. Strancima koji dolaze u Beograd savetovao je koje crkve da obiđu, a Amerikancima je, između ostalog, preporučio da posete i zgradu Generalštaba bombardovanu 1999. godine.
- U blizini Hrama Svetog Save, nalazi se bivše jugoslovensko Ministarstvo odbrane. Malo je mračna stvar za videti, ali kao Amerikanac, mislim da je to zaista važno. To je zgrada koju smo bombardovali u ime NATO 1999. godine. Meni je posebno neshvatljvo to da smo bacali bombe bukvalno u sred velikog grada. Svakako je vrlo uznemirujuće to videti - istakao je ovaj ljubitelj putovanja.
Nakon ove poruke upućene sunarodnicima, prešao je na lepše stvari.
- U centru Beograda ima nekoliko crkava koje svakako vredi videti, ali nijedna se ne može porediti sa Hramom Svetog Save. To je jedna od najlepših crkava koje sam video u životu i daleko najlepša pravoslavna crkva - započeo je priču ovaj Amerikanac na Jutjub kanalu "Expats In The Making".
Arhitekturu ovog verskog objekta okarakterisao je kao nešto između rimskog stila gradnje i Aja Sofije, odnosno vizanstijske arhitekture. Oduševljen je bio brojnim freskama i ikonama, a posebno je istakao "oca crkve" - Svetog Savu, kome, kako je rekao, idu zasluge za uspostavljanje Srpske pravoslavne crkve.
Diveći se živopisnim bojama po zidovima hrama, jedinstvenoj arhitekturi, te sveopštoj monumentalnosti, ukazao je da je ova "svetinja" građena od 1935. fo 1989. godine.
Kako on objašnjava, vernicima mogu u hramu kupiti sveće i onda ih zapaliti napolju, gore za žive duše, a dole sa one koji nisu više sa nama. Ukazao je i na kulturu odevanja kad ulazite u ovakvu svetinju, a to je obavezno pokrivanje ramena i kolena.
Naš prelepi hram nije jedina crkva koju je ovaj ljubitelj putovanja preporučuje za posetiti u prestonici.
Prošetavši se Tašmajdanskim parkom, te preporučivši svima da obavezno kupe i probaju slanu zanimaciju u vidu kokica, došao je do Crkve Svetog Marka.
Ona ga je, priznao je, mnogo više oduševila spolja nego iznutra. Posebno mu se dopala fasada odnosno žute i crvene cigloe. Zapazio je da Bogorodica ima nekako istaknutije mesto na freskama nego Isus.
Došao je i do Crkve Aleksandra Nevskog na Dorćolu koja ga je fascinirala veikim brojem ikona koje pokazuju svece iz Biblije. Ukazavši da ona svakako nije jedna od najvećih u kojima je bio, ali da spada u najzanimljivije, svidelo mu se što su na slikovit način ispričane priče o ranim godinama Isusovog života.
Na kraju, posetio je i Sabornu crkvu koju je ocenio kao verovatno najvažniju za Srbe. Tu ga je posebno impresionirao dugački crveni tepih koji vodi do oltara, kao i masivni prozori.
Naravno, svako ko se nađe tu, pa i ovaj Amerikanac, nema šanse da ne primeti "Znak pitanja". Istakao je da je to jedna od najpoznatijih srpskih kafana.
Crkve, naravno, nisu jedino što je preporučio za posetiti u glavnom gradu Srbije.
- Ako ste u Beogradu preporučio bih vam da posetite Avalski toranj. Kad je lepo vreme odatle se sve vidi - oduševljeno priča ovaj jutjuber.
Impresioniran je i Adom Ciganlijom, gde se, kako kaže, može i kupati, a preporučio je i vožnju bicikla.
Što se tiče transporta od lokacije do lokacije, istakao je da je gradski prevoz u Beogradu vrlo jednostavan za korišćenje, a pritom, ocenio je, jeftin. Zapazio je da na na svakoj stanici postoji tabla na kojoj piše koje linije tu prolaze i za koliko munuta stižu vozila. Za bolje snalaženje u gradu savetuje korišćenje ne Gugl mapa, već aplikacije Muvit.
Inače, ovaj Amerikanac i mimo ovog konkretnog videa, često pokazuje koliko poštuje Srbiju i srpsku kulturu.
Na svom jutjub kanalu "Expats In The Making" objasnio je kako je završio u našoj zemlji.
- Kako se moja supruga i ja približavamo srednjim godinama, tražeći avanturu, napustili smo SAD i Meksiko bez planova da se vratimo. Prva stanica, živeli smo u Letoniji šest godina i to nam se apsolutno svidelo. Sada smo u Srbiji, od avgusta 2024, i ne mogu da verujem kako je ovo mesto super - otkrio je ovaj zanimljivi mladi čovek.
Više detalja o njegovoj uzbudljivoj životnoj avanturi piše na njegovom blogu, a između ostalog nešto vrlo zanimljivo - 17 godina je bio nastavnik matematike, a 15 godina je podučavao ljude jogi!
Svakako zanimljiv čovek i još zanimljivije za nas - koliko mu se sviđa naš Beograd i Srbija.
NATO bombardovanje
Podsetimo, NATO napadi na SRJ, tema koja je i dalje izrazito bolna u srcima Srba i čije posledice su i dalje vidne ne samo oko srušenih objekata, počeli su 24. marta 1999. godine oko 20 sati na osnovu naređenja tadašnjeg generalnog sekretara NATO-a Havijera Solane.
U napadima koji su trajali 11 nedelja poginulo je između 1.200 i 2.500 ljudi, među kojima su bila i deca, a pričinjena materijalna šteta, u zavisnosti od procena, kretala se oko sto milijardi dolara.
U bombardovanju, koje je trajalo 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, ali i izgubljeni životi zbog kojih bol ne prolazi vremenom.
(Telegraf.rs)
Video: Đole prognoza
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Tanja
Ovaj se izgleda sad probudio ili je teleportovan sa neke druge planete. Možda nije čuo ni za vijetnamce ni za indijance.
Podelite komentar