"MMR vakcina i autizam nemaju uzročne povezanosti": Odlaganje vakcinacije povećava rizik od zaraze kod dece!

E. K.
E. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Načelnica jedinice za imunizaciju Zavoda za javno zdravlje Ivana Begović Lazarević izjavila je da se od 2012. godine susrećemo sa problemom odlaganja ili potpunog odbijanja vakcinacije kod dece, kao i da to povećava rizik od zaraze.

- Odlaganje vakcinacije, rizik od zaraze povećava svakodnevno. Nije samo stvar da on želi da zaštiti svoje dete, stvar je da mi sa tim kolektivnim imunitetom težimo da 95 odsto štitimo i onu decu čiji bi roditelji jako voleli da su u situaciji da ih zaštite, ali iz nekih opravdanih razloga, to su neke bolesti koje jako snižavaju imunitet ili terapija i ta deca ne mogu da prime živu vakcinu - rekla je za Tanjug Begović Lazarević.

Ona je naglasila da svi pedijatri treba da imaju jasan i nedvosmislen stav kad roditelj dovede svoje dete i da im objasne da je vakcina bezbedna i da nema potrebe da čekaju.

Dodala je da pedijatri treba da objasne roditeljima da su sva istraživanja dokazala da između MMR vakcine i autizma nema nikakve uzročne povezanosti.

Kada je reč o epidemiji pertusisa, Begović Lazarević je navela da on pogađa i fatalan je za malu decu i da su tokom epidemije u Beogradu četiri bebe umrle i naglasila da je sada mnogo stabilnija epidemiološka situacija kad pričamo o velikom kašlju nego što je bila u ovo vreme prošle godine.

- Na teritoriji Beograda prvom dozom MMR vakcine, vakcinisano je 88 odsto. Vrlo je važno da napomenem i to da dok nema bolesti, dok se ne priča u medijima potvrđeni su slučaje morbila, ova većina roditelja koja se plaši jer nema jasnu informaciju, nešto je načula i svi se boje autizma, čeka da dete progovori i da prohoda - kazala je Begović Lazarević.

Ona je dodala da kada bolest malih boginja već nastupi, da je kasno za vakcinaciju.

- Ali ako je neko dete koje je nevakcinisano bilo u kontaktu sa detetom koji je obolalo od morbila, država je takođe obezbedila da se u roku od tri dana, od prvog kontakta sa obolelim detetom da vakcina i vakcina sprečava obolevanje. Međutim ako je to žena koja je trudna, a nije, nema imuniteta, bila u kontaktu sa obolelom, žive vakcine se ne mogu dati trudnoj ženi - rekla je Begović Lazarević.

Podsetila je da u gradskom zavodu sa uputom izabranog lekara svaka odrasla osoba može da uradi antitela na morbile i da na taj način sazna svoj imunološki status.

- A vakcina je obavezna i za zdravstvene radnike. Tako da svi zdravstveni radnici koji su rođeni 71. godine i kasnije su u obavezi ili da imaju dve doze MMR vakcine dokumentovano ili da imaju pokazano da su uradili tu vrstu analize - navela je Begović Lazarević.

Zaključila je da su vakcine jako bezbedne i imaju sastojke koji vrlo retko mogu narušiti zdravlje deteta i mnogo značajnije je što će preventirati da dete ne dobije bolest za koju postoji vakcina.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA