Vučić na konferenciji "Jednake. Sigurne. Osnažene": Nasilnicima ne dugujemo ništa!

   ≫   
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, a tim povodom organizovana je i konferencija "Jednake. Sigurne. Osnažene" na kojoj će se okupljenima obratiti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Predsednik Srbije je poručio da je za nijansu manje primera nasilja nad ženama i izrečenih mera zabrane prilaska ove godine nego što je bilo 2023. godine.

- Svakako je to ogroman broj i dalje. Danas ima manje nasilja nego što je bilo ranije, ali svakako je važno da o tome govorimo javno i glasno da bismo ga smanjili. Zato je važno da institucije reaguju, da svi organi rade i sve isteraju na cistac, ali je najvažnije da postoji javna osuda. Ne sme bilo koji sportista, doktor, političar da vrši nasilje nad ženama i da se sutra posmatra kao normalna dobra osoba. Nasilnicima ne dugujemo nista - kazao je Vučić.

Kako je poručio, jedan od njegovih predloga je nulta tolerancija za one koji su vršili nasilje nad ženama ili postoji bilo koja sumnja da su to radili.

- Za njih nema mesta na visokim državnim pozicijama. Koliki broj žena i devojčica prijavi nasilje? Oko 15 odsto ukupnog broja devojčica nigde i nikom ne kaže da se nasilje dogodilo, žena verovatno i manje. Više od jedan odsto muškaraca je dobilo zabranu prilaska. To znači da je taj broj dramatično veći. Zato je moja namera da zamolim sve devojčice i sve žene da prijave nasilje ako im se desi - kazao je predsednik Srbije.

Aleksandar vučić konferencija Foto: A. G.

On je napomenuo da država može i mora da se izbori sa tim, ali da je potrebna podrška svih institucija i pojedinaca.

- Potrebno je da svi koji možemo utičemo na to i govorimo kako je to sramota i koliki je to užas. Ja imam troje dece, od toga samo jedno žensko dete i ne mogu ni da zamislim šta bih osećao da moja ćerka trpi takvo nasilje. Molim sve muškarce da razmisle o tome pre nego što učine nasilje. Mi moramo da donosimo i strožije mere i strožije zakone i da se borimo da žene koje su i snažnije i odgovornije od nas ne trpe nasilje - rekao je Vučić.

Kako je precizirao, policija ima svoj posao i moramo svi da radimo na najbolji mogući način jer je važno da pokažemo koliki je značaj tog pitanja za celo društvo.

- Mogao je da donese deset zlatnih medalja, mogao je da bude i predsednik, ništa to ne znači. Ne sme da vrši nasilje. Moramo da zaštitimo žene i devojčice - akcentovao je Vučić.

Macura: Samo tri odsto žena prijavi nasilje

Inače, prva je govorila Tatjana Macura, ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, koja je poručila da je cilj konferencije slanje snažne poruke.

- Cilj konferencije je da pošaljemo poruku da nam je vrhovni naum da izgradimo društvo bez nasilja i da devojčicama i ženama pružimo snagu da daju jak odgovor na nasilje. Prema istraživanju koje je urađeno pre korone o nasilju, svaka peta devojčica trpela je nasilje. Vrlo sam motivisana da ohrabrim sve žene koje trpe bilo kakav vid nasilja da veruju institucijama - kazala je Macura.

Ona je napomenula i da je samo tri odsto ubijenih žena prijavilo nasilje.

Tatjana Macura Foto: A.G.

- Moramo da stavimo prst na čelo i da se zapitamo da li bi makar neka od njih preživela da su prijavile nasilje ili da je neko iz njihove neposredne blizine to uradio. Tačno je da se u Srbiji govori više o nasilju i da se zbog toga čini da ga ima više, ali to nije tačno, podaci govore da ga ima manje samo se o njemu više govori, a to je dobro jer podižemo svest da nasilje nije dobro - kazala je.

Kovač: Samo uz institucionalnu zaštitu žene mogu da budu jednake sigurne i osnažene

Iako se očekivalo pojavljivanje predsednice Narodne skupštine Republike Srbije Ane Brnabić, ona je bila sprečena da dođe i umesto nje govorila je potpredsednica Narodne skupštine Elvira Kovač.

Elvira Kovač Foto: A. G.

- Srbija je među prvih deset, tačnije 8 zemlja, koja je ratifikovala Istambulsku konvenciju. Tako da pre tačno 10. godina 1. avgusta istanbulska konvencija je stupila na snagu. Da bi se obezbedila delotvorna primena određen je alat. Srbija svake godine dostavlja informacije o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama - kazala je Kovač.

Ona je pojasnila i šta je postignuto u cilju zaštite marginalizovanih grupa.

- Usvajanjem tih predloga smo ojačali normativne okvire. Donošenje našeg zakona o zabrani nasilja na porodici je korak ka tome da obezbedimo bezbedno društvo. Zakonom se uređuje sprečavanje nasilja u porodici, reakcije institucija i pružanje podrške žrtvama. Aktivnosti Narodne skupštine Srbije imaju za cilj da uvedu pravne okvire koji će obezbediti da žene budu bezbedne i ravnopravne - poručila je Kovač.

Ona je kazala da se Narodna skupština Srbije bavi temom sprečavanja nasilja u porodici najpre kroz rad sa stručnjacima u ovoj oblasti.

- I pored postignutog svesni smo da je uz dobar zakonski okvir potrebna i njegova dosledna primena. Samo uz institucionalnu zaštitu žene mogu da budu jednake sigurne i osnažene - rekla je.

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obeležava se danas, 25. novembra, sa ciljem ukazivanja na značaj i veličinu ovog problema.

Kako se navodi na sajtu Ujedinjenih nacija (UN), nasilje nad ženama i devojčicama ostaje jedno od najrasprostranjenijih i najraširenijih kršenja ljudskih prava u svetu.

"Globalno, skoro svaka treća žena je barem jednom u životu bila izložena fizičkom i/ili seksualnom nasilju od strane intimnog partnera, nepartnerskom seksualnom nasilju ili oboje. Za najmanje 51.100 žena 2023. godine, ciklus rodno zasnovanog nasilja završio se jednim konačnim i brutalnim činom - njihovim ubistvom koje je počinio partner ili neko od članova porodice. To znači da je jedna žena u svetu ubijena svakih 10 minuta", navodi UN.

Odlukom Generalne skupštine UN 1999. godine, 25. novembar je proglašen za Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, kako bi se podigla svest o činjenici da su žene širom sveta žrtve silovanja, porodičnog nasilja, zlostavljanja i drugih oblika nasilja.

(Telegraf.rs)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA