Tribina i mirna šetnja u Severnoj Mitrovici povodom Međunarodnog dana deteta: Bezbednost dece je prioritet
Povodom Međunarodnog dana deteta Studentski parlament Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici organizovao je tribinu, koja je održana u amfiteatru Fakulteta tehničkih nauka. Nakon tribine učesnici i građani su otišli u mirnu šetnju do Trga braće Milića.
Slađana Radić, direktorka škole u Lipljanu je govorila na tribini i istakla da je život dece na Kosovu težak.
„Život dece u Lipljanu, na centralnom Kosovu, je teži nego život dece ovde na severu. Deca u tim mestima dolaze do škole nebezbedno. Ja kao majka, za mene je važno da im obezbedimo osnovne uslove za život da deca ne budu diskriminisana, trudimo se da stvorimo bolje uslove, ali je sve teže i teže, rekla je ona.
Zorica Jovanović, psihološkinja u vrtiću u Leposaviću, navela je kako je danas najteže biti dete na Kosovu i da je strah postao odrednica dece.
„Nažalost, strah je postao odrednica naše dece na KiM. Svedoci smo da je pravo dece teško ostvariti, danas je najteže biti dete na KiM. Strah je kao emocija nešto što je prateće i deo svakodnevnog života. Svaka situacija izaziva strah kod dece i roditelja, profesora, sve ono što se dešava na terenu ometa dečja prava i naš rad. Nailazimo na raznorazne opstrukcije i sve što sada radimo je jako teško“, istakla je ona.
Jedan od govornika na današnjoj tribini je bio i Vukašin Mitrović, direktor Osnovne škole u Gojbulji, kojeg je kosovska policija privela 13. novembra na prelazu Brnjak i oduzela mu pečate škole.
„Predstavnici EU danas ne prisustvuju, iako su bili pozvani. Kada su me prošle nedelje priveli pripadnici kosovske policije i oduzeli pečate, sreća je da neko dete nije bilo sa mnom. Svaka institucija mora da ima pečat kako bi izdala diplome, potvrde itd. Oni su to protumačili kao falsifikovanje dokumenata i oduzeli mi pečate. Ceo proces je završio kod tužioca. Uskraćeni smo za udžbenike i nastavna sredstva i sami se snalazimo uz pomoć Vlade Republike Srbije. Kako će biti dalje, ne znam. Škola se nalazi u jednom malom mestu Gojbulja i svake godine imamo napade na nju, ispisivanje grafita i drugo. Bezbednosni sistem škole je podignut na viši nivo nakon napada na jednog našeg učenika“, rekao je Mitrović.
Marija Radosavljević, majka dvoje dece koju su prošle godine pretukli pripadnici specijalne jedinice kosovske policije, je istakla kako na Kosovu žive hrabra deca i kako im je najvažnija njihova bezbednost i da postanu dobri ljudi.
„Bilo mi je jako teško, ali sam bila hrabra pred njima. Nijedan roditelj nije ostao imun, niti će. Svako od nas gradi karijeru, jurimo, radimo, ali svakom od nas je najvažnije to da su naša deca postala dobro ljudi, što nam je i cilj. Moja deca moraju da nastave da žive, a, na KiM žive hrabra deca. Uvek mi je teško kada nisu sa mnom, teško mi je kada kažu da će izaći u grad, na rođendane, ali non-stop ih zovem i proveravam putem telefona“, rekla je Marija.
Mara Jović, pedagoškinja u OŠ „Branko Radičević“ u Kosovskojj Mitrovici je zabrinuta zbog celokupne situacije na Kosovu, koja je uticala da se smanji broja učenika i studenata.
"Zbog celokupne situacije i straha, opao je broj učenika i studenata, a iznedrili smo i te kako dobre kadrove. Žao mi je zbog toga, imamo uslove, imamo kapacitet. U saradnji sa roditeljima i nastavnicima trudimo se da bezbednost dece bude na prvom mestu. Za sada ne postoji strah kod dece, ni kod roditelja", zaključila je ona.
Nakon tribine, svi prisutni i veliki broj građana Severne Mitrovice je krenuo u mirnu šetnju od amfiteatra do Trga braće Milića, gde je Dara Radosavljević iz Žitkovca pročitala otvoreno pismo:
"U ime srpske dece i mladih sa Kosova i Metohije želim da sa ovog mesta, danas, kada čitav svet obeležava Svetski dan deteta, pošaljem poruku da samo želimo da imamo bezbrižno detinjstvo, mirno odrastanje, da gradimo bezbedan život na ovim prostorima… Sve ono što nam je danas uskraćeno.
Svi znate kroz šta smo moj brat Kristijan i ja prošli. Naš slučaj nažalost nije izolovan, bilo je i težih primera. Mali heroj Stefan iz Gotovuše je danas sa nama…
Zbog njega, njegovih vršnjaka, sve dece sa Kosova i Metohije želim da zamolim da nijedno dete više nikada ne doživi ništa slično, da nijedan otac i majka ne puste suzu zbog brige za svoje dete.
Svako dete treba da ima pravo da u školu ide bez straha, da se druži, slobodno šeta, slobodno raste u miru. Zašto mi na to nemamo pravo?
Zato neka nas danas svi čuju, neka nas vide i dozvole nam da rastemo u miru i slobodi, što želimo i svoj deci ovoga sveta".
(Telegraf.rs/TV Most)
Video: Hladni front stigao u Pancevo, jak vetar duva, pocinje kisa
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.